Said-i Nursi'nin Hayatı Film Oluyor - Son Dakika

Said-i Nursi'nin Hayatı Film Oluyor

09.07.2010 09:24

1

Said-i Nursi'nin hayatı sinemada

Yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever, Said-i Nursi'nin hayatını konu alan “Hür Adam” adlı bir sinema filmi çekiyor. Filmin çekimlerine Isparta'da başlandı.

2
“MİNYELİ Abdullah” filmiyle adını duyuran yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever, İslam alimi Bediüzzaman Said-i Nursi'nin pek çok edebi çalışmaya da konu olan hayatını beyazperdeye aktarmak için bir süre önce kolları sıvadı. Said-i Nursi'nin hayatını beyazperdeye aktaracak “Hür Adam” adlı filmin çekimlerine, geçtiğimiz günlerde Isparta'da başlandı.
3
Mehmet Tanrısever'in hem yönetmenliğini yaptığı hem de senaryosunu Mehmet Uyar ve Ahmet Çetin'le birlikte yazdığı “Hür Adam”ın çekimleri İstanbul ve Burdur'da devam edecek. Toplam sekiz haftada çekilecek filmde Said-i Nursi'yi oyuncu Mürşit Ağa Bağ canlandıracak.
4
“Kaygısızlar”, “Günaydın İstanbul Kardeş” ve “Kınalı Kar” gibi yapımlarda da rol alan Bağ, son olarak “Hakkını Helal Et” dizisinde Murat karakteriyle izleyici karşısına çıktı.
5
Uzun süre yurtdışında başrol oyuncusu arayışını sürdüren Tanrısever, daha sonra bu rolü bir Türk oyuncunun canlandırmasına karar verdi. Rolü üstlenen Mürşit Ağa Bağ, Said-i Nursî'ye benzemek için 12 kilo verdi. Said-i Nursî'nin 40-70 yaş arasındaki dönemini anlatacak olan filmde, Mürşit Ağa Bağ makyajla yaşlandırılacak.Peki Said-i Nursi kimdir?

İşte yaşadıklarından bir demet.

6
Bediüzzaman Said Nursi Bitlis'in Hizan İlçesine bağlı İsparit Nahiyesi'nin Nurs Köyünde dünyaya geldi (1876). Normalde onbeş yıl kadar süren klâsik medrese eğitimi üç aya sığdı.
7
Düzenlenen münazaraları (ilmi tartışmalar) kazanarak kendini ispatladı. Bu yüzden "Molla Said"e, "zamanın emsalsizi, benzersizi" anlamında "Bediüzzaman" lâkabı verildi.
8
Dönem tüm dünyada maddeciliğin öne çıktığı bir dönemdi. İnsanlık kendi geleceğini tahribe yönelmişti. Osmanlı Devleti çoktan eski haşmetini ve kudretini kaybetmişti.
9
Said-i Nursi'ye göre Batı maddeciliğe saplanmış, Doğu ise eskiyen kurumlarını yenileyip iman eksenli bir yapılanmaya dönüştürememişti.
10
Osmanlı Devleti de aynı açmazda tükeniyordu. Devlet ve millet şeklen İslâma bağlı olmakla birlikte mânâ plânında İslâmdan kopmuştu. Batı'yı da anlayamamıştı. Asıl problem buydu. Teşhisini bu şekilde koyan Bediüzzaman tedavi metodunu da geliştirdi: "Tahkiki iman" geliştirdiği metodun özü ve özetiydi.
11
O'na göre "tahkiki iman" ekseninde gelişip çağın teknolojisiyle zenginleşecek insanlar yetiştirmeye gelmişti. Bunun da yolu eğitimden geçerdi. Bu maksatla bir eğitim projesi geliştirdi. Buna göre Doğu ve Güneydoğu öncelikli olarak tüm vatan sathı "Medresetüzzehra" adını verdiği eğitim kurumlarıyla donatılacak, bu kurumların ilk, orta, lise bölümleri olacak, ayrıca din ve fen dersleri bir biri içinde, bir bütün halinde okutulacaktı.
12
Vicdanın ziyası (ışığı), ulûm-u diniyedir, aklın nuru fünun-u (fenler) medeniyedir. İkisinin imtizacıyla (bütünleşmesi, iç içe girmesiyle) hakikat tecelli eder... İftirak ettikleri (ayrıştıkları) vakit, birincisinde taassup (tutuculuk), ikincisinde hile, şüphe tevellüd eder (doğar)" diyordu.
13
Görüşlerini Padişaha sunmak için 1907 yılında İstanbul'a geldi. Düşüncelerini gazetelere yansıtması sarayı tedirgin etti. Padişah "Maarifi tehir, maaşı tacil nedendir?" diye sorup ihsan-ı şahâneyi reddedince de akıl hastahanesine kapatıldı. Fakat doktorlardan aklî melekelerinin sapa sağlam olduğuna dair bir rapor alarak görüşlerini açıklamayı sürdürdü.
14
Bediüzzaman, Şark ulemasından sonra İstanbul'daki meşhur alimlere de kendisini kabul ettirmekte zorlanmamıştı.
15
"31 Mart Olayı" ismiyle tarihimize geçen (1909) olayının ardından yönetim tarafından tutuklanıp Divan-ı Harb Mahkemesinde yargılandı. Beraat etti. Van'a döndü. Birinci Dünya Savaşı sırasında gönüllü talebelerden bir milis alayı kurup doğduğu toprakları savundu. Bitlis savunması esnasında yaralanıp Ruslara esir düştü. Yaklaşık üç yıl süren esaret hayatını kaçışla noktaladı.
16
İstiklal Savaşı sürerken, Anadolu harekâtını "isyan" sayan fetvaya Anadolu ulemasıyla birlikte karşı fetva verdi. İstanbul işgali sırasında İngiliz işgalcilere karşı yayınladığı bir eser yüzünden İşgal Kuvvetleri tarafından gıyabında ölüme mahküm edildi.
17
Zaferden sonra Ankara'ya Büyük Millet Meclisi'ne dâvet edildi (1922). Meclis'te resmi karşılama töreni yapıldı. Milletvekillerine hitaben on maddelik bir beyanname dağıttı. Tekrar Van'a döndü. Önce Burdur'a, ardından Barla'ya sürüldü.
18
Barla'da Risale-i Nur Külliyatı'nı telife başladı. Said Nursi, Risale-i Nur adını verdiği eserleriyle İslam'ın temel altyapısını oluşturan prensipleri açıklamaya yönelik bir tarz geliştirdi.
19
Said Nursi kendine has geliştirdiği tarz ile akıl, kalp ve duygu bütünlüğünü temin ederek kendi ifadesiyle iman hakikatlerini anlattı.
20
Said Nursi'ye göre dış alem ve siyaset üzerine meseleler yerine "iman ve temele ait" meseleler halledilmeliydi ve doyurucu cevaplar bulunmadan afaki meselelere yönelmek bunalımın derinleşmesine sonuç veriyordu.
21
Problemin Çözümü İçin Risale-i Nur Adını Verdiği Eserleri ile Kur'an mesajını çağımıza uygun bir dille anlatmya çalıştı
22
1960 yılının 23 Mart'ında Urfa'da vefat etti. Arkasından kendisini takip eden önemli bir kitle bırakmıştır.
23
Saidi Nursi neden Kürt lakabını kullandı?

Osmanlı döneminde doğu illerine Kürdistan deniliyordu. Bu isim herhangi bir ırki mana taşımıyordu. Yalnızca coğrafi bir bölgeye verilen bir ismi çağrıştırıyordu. Pakistan, Afganistan gibi. O bölgeden olan insanlara ise kürdi denilmekteydi. Yine bu, şahsın o bölgeden olduğunu gösteren bir aidiyet ihsas ediyordu.

24
Erzurumi, Konevi, Bursevi gibi. Bu manada Said-i Nursi, Osmanlı döneminde bu nam ile çağrılıyordu. Fakat bu aidiyetin daha sonra farklı manalar ihsas etmesi sebebiyle, Osmanlı sonrasında kendi köyüne nisbetle Nursi soyadını almış ve bunu kullanmıştır.
25
26
27
Yapımcılığını ve yönetmenliğini Mehmet Tanrısever'in yaptığı, 7 Ocak'ta vizyona girecek olan Said-i Nursi'nin hayatını anlatan “Hür Adam” filmi, pek çok tartışmayı yeniden gündeme getirmeye aday. Filmin ‘bir insan' filmi olduğunu belirten Tanrısever, en çok ses getirecek sahnelerinin başında ise Atatürk ve Nursi'nin karşılaştıkları sahne olacağını söyledi.
28

Tanrısever çekimleri 8 hafta süren filmde Said-i Nursi'nin hayatının tamamının anlatılmaya çalışıldığını belirtti. Senaryosunu Ahmet Çetin ve Mehmet Uyar'la birlikte yazdıklarını söyleyen Tanrısever, “Said-i Nursi'yle ilgili 6 bin sayfa kitap okudum, 20 farklı kitaptan faydalandım, değişik yazarlar ve fikirlerden bir ortak akıl oluşturdum. Bu film Gandi'den, Çağrı'dan etkileyici. Bu filmde Türkiye'de kullanılmayan D21 dijital bir malzeme kullandık” dedi.

29
Filme Kültür Bakanlığı'nın destek vermediğini ve kimsenin sponsor olmadığını söyleyen Tanrısever, “Said-i Nursi'ye herkes kafasında ne kadar değer veriyorsa o kadar beğenecek ya da eleştirecek. Eğer Said-i Nursi'yi bir melek gibi hatasız görüyor öyle bakıyorlarsa eleştirebilirler tabi” dedi. Tanrısever senaryo aşamasında cemaatin fikir önderleri ve 300'e yakın kişi ile görüştüklerini de belirtti.
30

ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in senaryoyu okumadığını ama Gülen'e böyle bir film çekmeyi istediğini söylediğini Gülen'in de çekmesine onay verdiğini belirten Tanrısever, filmi vizyona girmeden Amerika'ya giderek Fethullah Gülen'e izlettireceğini de söyledi.

31
Tanrısever filmin Kürt sorunun çözümüne büyük katkı yapacağını iddia ederek, “Filmde Said-i Nursi, kendilerine katılmasını isteyen Şeyh Sait ve isyancılara “Yüzlerce yıldır bizi idare eden bu Türkler bundan sonra da bizi idare edecektir. Eğer menfi insanlar varsa onlarla mücadele edin ama Türklere kılıç çekmek haramdır” diyor. Nursi'nin bu birleştirici fikirleri filmde pek çok sahnede yer alıyor” diye konuştu.
32
Yönetmen Mehmet Tanrısever, filmdeki bir sahneyi de şöyle anlattı: “Bir onbaşı geliyor. O kadar alim olan Nursi, onbaşıya peki kardeşim sen devletin adamısın, devletin görevini yapıyorsun diyerek onbaşıya karşı çıkmıyor ama bir zalimin karşısında bacak bacak üstüne atıyor hiç de minnet etmiyor.” Yandaki karede ise Said-i Nursi defalarca yargılandığı mahkemede olaya isyan ederken...
33
34

Son Dakika Said-i Nursi'nin Hayatı Film Oluyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor