Sakatlanmalara Karşı Korunun! - Son Dakika

Sakatlanmalara Karşı Korunun!

11.04.2014 18:25

Yaz ayları aynı zamanda hareket ayları. Fakat sakatlanmalara da davetiye çıkarmıyor değil...

1
Yaz aylarında dış ortamda geçirilen zaman diliminin artması ve daha fazla egzersiz yapılması birçok sakatlanmayı da beraberinde getiriyor. İşte yaz aylarında en sık karşılaşılan ortopedik sorunlar ve dikkat edilmesi gerekenler...
2
Arkadaşınızın bisikletini kullanmayın: Yaz aylarında bisiklete binen kişi sayısı artıyor. Yanlış kullanımın da etkisiyle bisiklete binenlerin dizlerinde sıklıkla problem yaşanabiliyor. Bu nedenle bisikletin ayarının boyunuza uygun olmasına dikkat edin. Aynı beden ölçülerinde olmadığınız kişilerin bisikletini kullanmayın.
3
Egzersize 1. viteste başlayın: Spora 6 aydan fazla ara verdiyseniz öncelikle kaslarınızı egzersize hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde kas yırtıklarına ya da kas içinde yaralanmalara neden olabilirsiniz. Spordan önce mutlaka esneme hareketlerini yapın ve çok ağır tempoyla egzersize başlayın.
4
Eski yaraların kapandığına emin olun: Daha önceden geçirmiş olduğunuz menisküs, burkulma ya da zedelenme gibi bir sağlık probleminiz varsa bu sorunların tamamen ortadan kalktığına emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde ufak bir travmada bu problemlerin geri gelmesine neden olabilirsiniz.
5
Kramplara karşı kayısı, muz ve baklagil tüketin: Sıcak havalarda çok terlemek vücutta bazı elektrolit ve minerallerin kaybına neden oluyor. Bu eksiklikler nedeniyle kaslar aniden kasılıp gevşeyemiyor ve sonucunda kramplar meydana geliyor. Kramplardan korunmak için magnezyum ve potasyumdan zengin beslenmeniz gerekiyor. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda günde 3- 4 kayısı, 1 muz ve baklagil yiyin.
6
Denize balıklama ve çivileme atlarken dikkat edin: Deniz ya da havuzun sığ olması balıklama ya da çivileme atlama sırasında birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayağınızı, başınızı ya da omzunuzu dibe çarpmanız durumunda, ayak bileğinden omzunuza, omurganızdan başınıza kadar farklı travmalar ve yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

7
Sakatlanmamak için bol sıvı tüketin: Sürekli egzersiz yapıyorsanız kemik ve kıkırdaklarınızın güçlü olması şart. Bunun için de vücudun elektrolit dengesinin korunması çok önemli. Sporcular için özel olarak hazırlanan elektrolitli sular da hem performans hem de kas kuvveti açısından önemli. Spor yapan insanların terle kaybettikleri mineralleri geri kazanabilmeleri için bol su içmeleri de gerekiyor.
8
Egzersizden 2 saat önce karbonhidratlı ürünler yiyin: Karbonhidratlı yiyecekler kasları uzun süreli aktiviteye hazırlıyor. Bu nedenle spora başlamadan 1-2 saat önce karbonhidratlı ürünlerden tüketin. Karbonhidratlı ürünler için de glisemik endeksi düşük esmer pirinç ya da kepekli makarna gibi ürünleri tercih edin.

Son Dakika Sakatlanmalara Karşı Korunun! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement