Salatanın Bilmediğimiz 17 Özelliği - Son Dakika

Salatanın Bilmediğimiz 17 Özelliği

15.09.2011 19:57

1
İşte sofralarımızın vazgeçilmezi salatalar hakkında bilmemiz gerekenler..
2
1. Salata, iştah açmak amacıyla sebzelerin genellikle pişirilmeden, taze bir şekilde bir araya getirilmesi ile yapılan yardımcı bir yemek olma özelliği taşıyor.
3
2. Salatanın daha lezzetli bir hale getirilmesi için ise çoğu zaman çiğ sebzeler dışında pişmiş sebzeler, et çeşitleri ve hatta kuru ve yaş meyveler bile kullanılabiliyor.
4
3. “Salata” denilince akla ilk gelen sebzelerden biri olan marul, içerisinde bulunan antioksidan ile kalp krizi riskini azaltıyor. Yine aynı şekilde içerisinde bulunan folik asit ve yeşil granüller ile de C vitamini, potasyum ve lif kaynağı özellikleri taşıyor.
5
4. Yeşillik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri yaprakların rengi. Uzmanlara göre, koyu renkli yapraklarda besleyici özellikler ve vitamin miktarları daha yoğunlukta oluyor.
6
5. Diyetisyen ve doktorlar, sağlıklı kilo kontrolü ve zayıflamak için günde iki kase salata ve yeşil sebze tüketilmesini tavsiye ediyor.
7
6. Diyet yemeklerinin temel direği olan salata, çeşidine göre ciddi kalorilere de sahip olabiliyor. Masum bir yemek olmasına rağmen üzerine eklenen soslar ile ciddi bir kalori bombasına dönüşebiliyor.
8
7. Uzmanlar iyi bir salatada yeşilliğin ve sosun aynı ölçüde olması gerektiğini belirtiyor ve “Sos ne fazla, ne de az olmalı” diyor.
9
8. Salatanın lezzetine lezzet katan et ürünlerine de özen göstermek gerekiyor. Özellikle haşlanmış ya da yağsız pişirilmiş olması salatanın daha sağlıklı bir yemek haline gelmesini sağlıyor.
10
9. The House Cafe yetkilileri, müşterileri tarafından en çok tercih edilen salata çeşitlerinin, mercimekli&keçi peynirli salata ve ızgara tavuk şiş salata olduğunu söylüyorlar.
11
10. Yetkililer, özellikle yeşil yapraklı salataların, bol suda tek tek yıkandıktan sonra 2-3 yemek kaşığı tuz ve biraz sirke eklenen su dolu bir kapta bekletilmesi gerektiğini vurguluyor.
12
11. Zencefil'in sahibi Ferda Erdinç, salatalarını özel kılan en büyük sırrı, hazır yıkanmış ve paketlenmiş yeşilliklerden uzak durmalarıyla açıklıyor.
13
Salatayı, illaki yapan kişinin özenle yıkaması ve içine giren her malzemenin özenle seçilmesi gerektiğini belirtiyor.
14
12. Avrupa ülkelerinde genellikle çeşitli sebze ve et çeşitleri ile zenginleştirilen salata, Türkiye'de biraz farklılık gösteriyor.
15
Geleneksel yapıya baktığımızda salata, yemeklerle birlikte tüketiliyor ve genellikle domates, roka, kıvırcık gibi salata çeşitleri tercih ediliyor.
16
13. Yeşillik dışında salataya en çok

yakışan malzemelerin başında fıstık, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuru yemişler, kayısı, üzüm gibi meyvelerin kurutulmuş halleri ile ananas, elma gibi yaş meyveler geliyor.

17
14. Salad Station yetkilileri, salatanın yanına en çok beyaz şarabın yakıştığını, yaz aylarında ise soğuk bir roze şarabın salataya lezzetle eşlik edeceğini belirtiyor.
18
15. Salatanın yemeklerden önce birinci yemek olarak yenmesi

ise Fransızlarda ortaya çıkıyor. Fransızlar bir rivayete göre, salatanın “iştah açıcı” olduğuna inanıyorlar.

19
16. Dünyadaki en büyük salata, İspanyol aşçılar tarafından yapılarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.
20
17. Kırıntı'ya göre bir salatanın olmazsa olmazlarının başında özel soslar geliyor.

Son Dakika Salatanın Bilmediğimiz 17 Özelliği - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Cinsel içerikli videolarını satan genç modelin para kazanma planı mide bulandırdı Bir anda köpürmeye başladı! Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Eğirdir can çekişiyor Ekranların haşarı çocuğu Şoray Uzun'dan yıllar sonra gelen itiraf! Duyunca çok şaşıracaksınız Koronavirüse yakalanan Hadise'den haber var! Mutfaktan çıkmıyor Sivaslılar'dan kangal sayısını ikiye çıkaran Adriana Lima'ya çağrı: Üçüncüsü bizden olsun