Salebin Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika

Salebin Bilinmeyen Faydaları

07.12.2015 16:38

1
Vücuda enerji depolayan salebin faydaları grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor.

2
Kış aylarının sıkça tüketilen içeceği salep öksürüğe iyi geliyor.

3
Lezzetinin yanı sıra birçok faydası bulunan salebin diğer faydaları…

4
Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, yaz mevsiminin vazgeçilmez serinleticisi olan dondurmanın lezzet ve kıvamını veren salebin, sıcak sütle karıştırıp kullanıldığı soğuk kış günlerinin de en çok tercih edilen içeceklerinden biri olduğunu belirtti.

5
Kolukırık, üzerine tarçın serpiştirilerek ceviz veya fındıkla süslenerek içilen salebin lezzeti yanında birçok faydası da bulunduğunu söyledi.

6
Kan şekerini düzenler, acıkmayı geciktirir. Salebin bağırsakların çalışmasını düzenlediğine ve kabızlığı önleyip sindirimi kolaylaştırdığına değindi.

7
Kolukırık, "Salep gibi müsilaj (suyla şişen maddeler) gibi her gıda kabızlığı engeller. Salebin üzerine serpiştirilen tarçın, kan şekerini düzenler ve acıkmayı geciktirir. Sütle pişirilerek yapılan salep ise sütün içerdiği kalsiyum ve proteinin yararlı etkilerini taşır. Bu yüzden ara öğün olarak tercih edilebilir" dedi.

8
Öksürüğe ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir Salebin evde yapıldığında daha sağlıklı olduğuna ve grip atmaya yardımcı bir etki oluşturduğunu belirten Uzman Cansu Kolukırık, "Kışın sütle hazırlanarak içilen salep, öksürüğe ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların, daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. Hazır olarak tüketildiğinde enerji içeriği yüksek bir içecek olan salep, toz halinde evde alınıp yapılması ve üzerine tarçın eklenerek içilmesi en sağlıklısıdır" dedi.

9
Tarçın eklenerek içilen salebin tok tuttuğunu kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, "Salep, orkide bitkilerinin yumrularından elde edilir. Bu yumrular mevsimi geldiğinde toplanır ve toz haline getirilir. Kendimizi halsiz hissettiğimizde ve şişkinlik olduğunda içilecek bir fincan bol tarçınlı salep, tok tuttuğu gibi şişkinliği alacak ve vücuda enerji depolayacaktır" diye konuştu.

10
Kabızlığı önler. Cinsel gücü artırır. Basur memelerinde faydalıdır.

11
Kalbe iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır.

12
Zihni güçlendirir. Kadınların adet dönemini düzenler.

13
Vücudun ısınmasını sağlar. Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur. Vücut sıcaklığını artırır.

14
15
16
17
18
19
20
21
22

Son Dakika Salebin Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement