Şampiyonların Şampiyonu - Son Dakika

Şampiyonların Şampiyonu

22.05.2008 17:34

Fenerbahçe’nin çeyrek final oynadığı 2007-2008 Şampiyonlar Ligi kupasını dün Dünya’nın en marjinal ve popüler takımı Manchester United kaldırdı.

1
1878 yılında İngiltere’de demiryolu işçileri aralarında bir takım kurup adını Newton Heath (L & Y.R.) F.C. koydular.
2
Daha sonra kulübü satın alan bir iş adamı adını Manchester United (Manchester Birliği) olarak değiştirdi ve takım ilk başarısını 1956 – 1957 yıllarında üst üste lig şampiyonu olarak gösterdi.
3
Ancak Manchester birliğinin uçağı 1958 yılında Münih’te düştü ve resimde gördükleriniz ve diğer yedeklerle beraber 8 oyunucsu öldü, birçoğu da sakat kaldı.
4
Fakat Manchester United herkesin beklediği gibi çökmedi ve 1965 – 1967 yıllarında tekrar iki şampiyonluk kazandı ve 1968 yılında bir Avrupa kupası kazanan ilk İngiliz kulübü oldu.
5
Daha sonra uzun bir süre başarıya hasret kalan Manchester United, takımın başına 1986 ylında Alex Ferguson’u getirdi, ve kaderi değişti...
6
Manchester United “Sir” ünvanlı Alex Ferguson ile biten 22 yılda tam 18 kupa kaldırdı.
7
Takım, bunlardan sonuncusunu dün oynan ve çekişme dolu geçen maçta penaltılarla Chelsea’yı dramatik bir şekilde 6-5 devirerek aldı.
8
Maçta Drogba Şampiyonlar Ligi finallerinde kırmızı kart gören ikinci oyuncu oldu.
9
Maçın en çok konuşulan adamı son penaltıyı kaçırarak kupayı Kırmızı Şeytanlara hediye eden Terry’den sonra Cristiano Ronaldo oldu.
10
Çünkü her anlamda Dünya’nın en iyi aktif (hala oynayan) futbolcusu ve en iyi penaltıcısı olarak gösterilen ve bu sezon ligde 31 golle, Şampiyonlar liginde ise 8 golle gol kralı olan Ronaldo, ilk dokuzundan gole çevrilemeyen tek penaltının sahibiydi.
11
Manchester United bu sezon (Premier Lig’in yanında...) Şampiyonlar Liginde de tam anlamıyla mükemmel bir sezon geçirdi.
12
Takım, oynadığı 13 maçın hiçbirini kaybetmedi ve kupayı evine 2. kez götürmeyi başardı.
13
Şüphesiz maçın ve avrupa kupalarının son yıllardaki en dramatik anı Chelsea’lı John Terry’nin 5. penaltıyı kaçırmasıydı; çünkü Terry o penaltıyı atsaydı, Chelsea başka hiçbir şeye gerek kalmadan yıllardır özlemini duyduğu şampiyonlar ligi kupasını alacaktı.
14
Daha önce Galatasaray ile bir kez, Fenerbahçe ile de bir kez çeyrek final oynayan ülkemiz futbolu umarız ileriki sezonlarda bu kupayı Türkiye’ye getirir. Hazırlayan: Bilal TEYMUR

Son Dakika Şampiyonların Şampiyonu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kalpleri durma noktasına geldi! Survivor'da masaj yaptıracağını sanan ünlüler, ecel teri döktü Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi Ne zaman oluştuğu bilinmiyor! Burası Akdeniz'in aşağı dünyaya açılan kapısı Nüfuslar artıyor! İşte büyükşehir olmaya aday 15 ilimiz Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son