Seçimde 14 İl Etkili Olacak - Son Dakika

Seçimde 14 İl Etkili Olacak

13.04.2011 10:16

1
12 Haziran seçimleri için aday listelerini açıklayan siyasi partiler nüfus dengeleri nedeniyle milletvekili sayısı artan 14 ile yüklenecek. Bu illerde milletvekili sayısında 33 artış olması, Meclis'teki sandalye dağılımını da etkileyecek.
2
ANKARA'DA YARIŞ

İkinci yarış milletvekili sayısı 29'dan 31'e çıkan Ankara'da yaşanacak. Ankara'nın her iki bölgesinde milletvekili sayısı 1'er arttı. 2007'de 29 milletvekilinden 16'sını almayı başaran AK Parti'nin yeni hedefi 31 milletvekilinden en az 18'ini kazanmak. Bunun için AK Parti'nin ağır topları Cemil Çiçek ve Ali Babacan liste başında seçime girecek.

3
CHP, AK Parti'nin karşısına Sencer Ayata ve İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan ile çıkacak. Ankara'da 9 milletvekili olan CHP, 2007 seçimlerinde hezimete uğradığı Ankara'da eski gücüne ulaşmak istiyor. CHP'nin en önemli dezavantajı ise Ankara'da güçlü oldukları bilinen Önder Sav, Eşref Erdem ve Yılmaz Ateş gibi isimlerin liste dışında kalması. MHP ise Ankara'da Tuğrul Türkeş, Deniz Bölükbaşı isimleriyle yarışta olacak.

4
İZMİR' E 2 İSİM

Partilerin rekabetinin en çetin geçeceği yerlerden biri İzmir olacak. Milletvekili sayısı 24'ten 26'ya çıkan İzmir'de CHP'nin gücünü kırmak isteyen AK Parti, listesini önemli ölçüde yeniledi.

5
Sosyal demokrat kökenli Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile yaptığı çalışmalarla her kesimin takdirini kazanan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı liste başı yapan AK Parti, İzmir'de gücünü artırmayı hedefliyor. Kalesi olarak gördüğü İzmir'deki gücünü korumak isteyen CHP'nin ağır topları ise Güldal Mumcu, Alaattin Yüksel ve Mustafa Balbay. MHP ise eski kadrosu Oktay Vural ve Ahmet Kenan Tanrıkulu ile yola devam dedi.
6
BURSA'DA DEĞİŞİM

Milletvekili sayısı iki artan Bursa'da ise AK Parti listede önemli bir revizyona gitti. Milletvekili sayısı 16'dan 18'e çıkan Bursa'da birinci sıraya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı getiren AK Parti, 10 olan milletvekili sayısını daha da artırmak istiyor. Bursa'da iddiasını sürdürmek isteyen CHP ise iş kadını Sena Kaleli ile halkın desteğini arayacak. MHP'nin kozu ise İsmet Büyükataman.

7
KAYSERİ'DE AĞIRLIK

Son iki seçimde AK Parti'nin kalesi olan Kayseri'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız liste başında yer aldı. Milletvekili sayısı 8'den 9'a çıkan Kayseri'de AK Parti'nin büyük üstünlüğüne karşı tek rakibi MHP. MHP, Sabahattin Çakmakoğlu'nun yerine eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nu liste başı yaptı.

8
DİYARBAKIR'IN ÖNEMİ

2007'de 10 milletvekili çıkaran Diyarbakır'ın milletvekili sayısı 11'e çıktı. Önceki seçimde 10 vekilden 6'sını AK Parti, 4'ünü ise (o tarihte DTP) BDP kazanmıştı. AK Parti yönetimi, Diyarbakır'da Tarım Bakanı Mehdi Eker'i liste başı yaparken, açılım sürecine ciddi katkı veren, aile bağları ve yerel gücü yüksek olan Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası eski Başkanı Galip Ensarioğlu'nu da ikinci sıradan sahaya sürdü.

9
Milli Birlik Projesi'nin anlatımındaki yetersizlik, yerel seçimler ve referandum performasında arzu edilen sonuca ulaşılamaması nedeni ile AK Parti Diyarbakır'da 5 eski milletvekiline listesinde yer vermedi. BDP ise Leyla Zana, Hatip Dicle, Emine Ayna ile muhafazakar Kürt aydınlar Altan Tan ve Şerafettin Elçi ile seçmenin karşısına çıkacak.
10
GÖZLER İSTANBUL'DA

Anadolu'da büyük desteğe sahip olan AK Parti, küçük illerde oy oranını artırsa bile milletvekili sayısında azalma riskini dikkate alarak, seçim kampanyasında özellikle büyük kentlere yüklenecek. Milletvekili sayısı 2007 seçimlerine göre15 artarak 70'ten 85'e çıkan İstanbul'daki yarış ise adeta taktik savaşına dönüşecek. İstanbul'da AK Parti'nin en önemli kozu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul 1'inci bölgede liste başı.

11
Belediye başkanlığından bu yana İstanbul'da desteğini artırmayı başaran Erdoğan, son yerel seçimlerde CHP'nin yakaladığı çıkışın önüne geçmek için İstanbul kampanyasını bizzat yürütecek. Alınan bilgilere göre Erdoğan, İstanbul'un bütün ilçelerinde miting yapmayı istiyor. 2007 seçimlerinde 70 milletvekilinden 38'ini kazanan AK Parti hem gücünü korumak hem de milletvekili sayısını artırmayı planlıyor. AK Parti'nin hedefi İstanbul'daki yeni 15 milletvekilinin yarısından fazlasını kazanmak.

YORUMLAR
500

Son Dakika Seçimde 14 İl Etkili Olacak - Son Dakika


Advertisement