Seçimden İlginç Manşetler - Son Dakika

Seçimden İlginç Manşetler

30.03.2009 01:43

1
AYDIN: Bu seçimin en büyük rekabeti ve heyecanı tartışmasız Aydın ilinde gerçekleşti.
2
Sivas'ta geçen sene AKP %55 ile birinci, Muhsin Yazıcıoğlu'nun partisi BBP %20 ile ikinci olmuştu. Bu seçimde ise sonucu duygusallık belirledi ve BBP %50 oyla Sivas'ı %33 oy alan AKP'den almayı başardı.
3
Cumhuriyet Halk Partisi önce İstanbul'u kesin olarak kazandıklarını; ancak bunun medyaya yansımadığını söyledi; daha sonra da İstanbul sonuçlarına itiraz edebilecekleri yönünde yorum yaptı.
4
Gümüşhanede sonucu yaklaşık 12.000 oy içinden 35 oy fark belirledi: MHP 5.802 ile birinci, Ak Parti 5.767 oyla ikinci oldu.
5
Şanlıurfa'da 2004 seçimlerinde AKP'den aday olup %60'la kazanan Eşref Ahmet Fakıbaba, bu dönem seçime bağımsız aday olarak girdi ve tek başına %43 oyla kazandı. Ak Parti ise %39 oy aldı. Üçüncü DTP'nin oyu ise %10.
6
2004 seçimlerinde CHP ile %64 oy alan Mustafa Sarıgül, bu seçimlerden önce 2004'te % 0,5 oy alan DSP ile %75'i hedeflediğini söylemiştir. Sarıgül Şişli'yi % 54 oyla kazandı. CHP ise %34'te kaldı.
7
Sonucu merakla beklenen Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesi olan Diyarbakır'da DTP, %65 oyla kazanan parti oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ısrarla istediği Diyarbakır'dan AKP ise %31 oy aldı; ancak işin en ilginç yanı ise, 1 buçuk milyon nüfuslu Diyarbakır'da % 1 oranına ulaşan başka hiçbir partinin olmamasıydı.
8
Diyarbakır'da DTP adayı Osman Baydemir'in yüzde 65 gibi ezici bir oranla AKP adayı Kudbettin Arzu'yu geride bırakmasının sevincini partililer böyle yaşadı
9
CHP'li vatandaşlar Antalya'yı AKP'den geri almanın ve İzmir'i tekrar kazanmanın sevincini gece geç saatlere kadar böyle kutladı.
10
İstanbul'un kıyı şeridi 'CHP' dedi. 2004'te AKP'nin kazandığı Kartal, Maltepe, Adalar, Sarıyer, Çatalca ve Silivri'de belediye başkanlığını CHP kazandı. AKP'NİN Üsküdar kalesi düşmedi, Beyoğlu'nda CHP ile çekişti ama AKP zor da olsa kazandı. İstanbul'un özellikle kıyı şeridinde AKP'nin oy kaybettiği görülüyor...

11
AK Parti, en yüksek oy oranına Konya'da ulaştı. En güçlü olduğu illerden Kayseri'de yüzde 60,52'lik bir orana ulaşan AK Parti, Konya'da ise yüzde 67,9'luk bir oran yakalamayı başardı. Bu oy oranı ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Tahir Akyürek ikinci kez oturdu.

12
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, AKP adayı Mehmet Ali Bilici ile MHP adayı Aytaç Durak arasında düğümlendi.
13
Açılan sandıkların oranı yüzde 80'e yaklaşıncaya kadar MHP adayı Aytaç Durak seçimi önde götürdü, ancak açılan sandıklar arttıkça oy oranı geriledi. Sandıkların yüzde 97'si açıldığında ise MHP ve AKP adayları arasındaki oy oranı eşitlenip, bindelik bir fark oluştu. Bu seçimde seçim sonuçlarını ileten ajans da saat 04.00'den itibaren sistemini dondurarak sandıklarında sorun olan seçim kurullarındaki sayımı beklemeye başladı
14
Bu saatte potadaki 2 aday arasında 0.3'lük bir oranda 2 bin dolayda oy farkı çıktı. Sabaha kadar alınan farklı sonuçlarda bu fark 2 partinin adayı arasında zaman zaman leh veya aleyhlerine değişiklik gösterdi.
15
Bu arada sayım işleminden kısa süre sonra rakipleriyle arasında oy farkı oluşan MHP adayı Aytaç Durak'ın taraftarları kazandıklerını ilan edip, davul zurna eşliğinde kutlama yapıldı.
16
Saatler ilerledikçe bu kez CHP adayı Ümit Özgümüş, açılan oylarla ilk sıraya yerleşince bu kez CHP'de bir sevinç havası hakim oldu. Ancak, CHP'lilerin de bu sevinci uzun sürmedi.

Adana'da ilerleyen saatlerde seçim kilitlendi.

17
İlçelerden gelen oyların açılımıyla bu kez AKP adayı Mehmet Ali Bilici geriden gelip diğer partileri yakalayarak bir ara öne geçti. Oy sayımının bitmesine yaklaşıldığı bu sırada de AKP'liler kutlama kutlama yaptı. Ancak, bu sevinç de uzun sürmedi ve oy sayımı düğümlendi.
18
Akşam saatlerinde seçimi kazandığını açıklayan MHP adayı Durak saat 23.00'den sonra yeni bir açıklama yapmadı. AKP adayı ve yetkilileri ise, seçim kurulunun vereceği kesin olmayan resmi sonucu bekleyeceklerini söylemekle yetindi.Böylece, Adana seçimi düğümlendi ve saat 07.30'a kadar da bir sonuç çıkmayıp, Türkiye'de sonucu bilinmeyen az sayıdaki seçim bölgesinden biri oldu.
19
Adana'da son duruma göre oyların adaylara dağılımı ve oranları şöyle:

MHP Aytaç Durak : 232 bin 178. Yüzde 29.9 -

AKP Mehmet Ali Bilici : 230 bin 135. Yüzde 29.7 -

CHP Ümit Özgümüş : 206 bin 239. Yüzde 26.6

20
Türkiye'de yerel seçimin rekortmeni Hakkari'de DTP'den başkan seçilen Fadıl Bedihanoğlu oldu.

Fadıl Bedirhanoğlu yüzde 79 oy alarak yerel seçimlerde erişilmesi güç bir rekora imza attı.

Konya'da AKP'li Tahir Akyürek yüzde 68, Kayseri'de AKP'li Mehmet Özhaseki yüzde 60.6 oy aldı. İzmir'de CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun oy oranı da yüzde 56 oldu. İlçeler bazında İstanbul Kadıköy'de CHP'li Selami Öztürk yüzde 68.4 ile, Beşiktaş'ta da CHP'li İsmail Ünal yüzde 60.2 ile en yüksek oyu aldı.

21
Ankara Büyükşehir seçimi karakolluk oldu. AKP, CHP ve MHP adaylarının başa baş yarıştığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu'nda bir belediye görevlisi gözaltına alındı. Çevik kuvvet sevk edilmesine rağmen süren gerginliğe MHP'li vekiller müdahale etti.
22
AKP, MHP ve CHP'nin başa baş yarıştığı Ankara büyükşehir seçiminde büyük gerginlikler yaşandı. Ankara'da ilk gerginlikler, oy sayım işlemlerine geçilmesinin ardından çıktı. Özellikle YSK'nın sistemindeki aksama ve Çankaya'nın önemli bölümündeki elektrik kesintisi gerginliği tırmandırdı.

Ankara'nın Dikmen ilçesindeki bir ilköğretim okulunda 'oy pusulalarının çalındığı' iddiasıyla çıkan olaylarda 1 kişi gözaltına alındı.

23
Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu'nun bulunduğu Sarar İlköğretim Okulu'ndaki gerginlik ise tartışmaya dönüştü. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve bazı MHP milletvekillerinin de müdahale ettiği gerginlik sırasında, AKP'li Yenimahalle Belediyesi'ne ait bir zabıta aracından inen bir kişinin oyların bulunduğu bir çuvalı seçim kuruluna getirdiği ileri sürüldü. Belediye görevlisi gözaltına alınırken, polis belediye aracının da uzaklaşmasını engelledi.

24
Yenimahalle'den oyların bulunduğu çuvalların belediye araçlarıyla getirilmesi de gerginliği artırdı. Gerginlik üzerine kameraların karşısına ilk Murat Karayalçın çıktı. Karayalçın, saat 23.30'da yaptığı açıklamada CHP'nin önde olduğu Çankaya ve Yenimahalle'deki oylara ilişkin veri girişinin durduğunu duyduklarını belirtti.
25
Bu konuda açıklama beklediklerini söyleyen Karayalçın, Çankaya'nın önemli bir kısmında da uzun süredir elektriklerin kesik olduğunu söyledi. Karayalçın, yetkilileri dikkatli olmaya çağırdı ve aldıkları duyuma göre 2 puanla seçimi kazanmayı beklediklerini vurguladı.
26
CHP Genel Sekreteri Önder Sav da kameraların karşısına geçerek seçmene, “oylarınıza sahip çıkın” mesajı verdi. Ankara'daki elektrik kesintilerinin bilinçli olarak yapıldığını ileri süren Sav, seçim sonuçlarının girildiği bilgi işlem sisteminin iktidarın elinde olduğunu, kesintiler nedeniyle CHP'nin oylarının sisteme kaydedilmediğini söyledi.
27
CHP'nin veri girişinde problem yaşandığı için televizyonlara yansıyan sonuçların yanlış olduğu bilgisi YSK Başkanı Muammer Aydın tarafından da doğrulandı. Aydın, saat 23.30 civarında sorunun devam ettiği dakikalarda VATAN'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
28
“Sonuçları YSK'ya göndermek isteyen seçim kurulları ya sisteme giremiyor ya da bu sonuçları gönderemiyorlar. Türkiye'nin her yerinden veri girişi olduğu için hatlar çekmedi, tıkandı. Ama bizim sistemde çökme olmaz, 10 dakika içinde çözeriz. Sistemimizi kuran Havelsan'dan yardım istedik. Bu durum kesinlikle seçimin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını etkilemez. Sonuçta tıkanıklık aşılınca veri girişleri olacak ve sonuçlar alınacak.”
29
TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik gece Ankara'nın Çankaya ilçesinde Yukarı Ayrancı semtinde lokal olarak elektrik kesintisi yaşandığını, arızanın giderilmeye çalışıldığını bildirdi. Keklik, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, Ankara'da Çankaya ilçesinde “lokal bir bölgede 5 dakikalık kesinti” meydana geldiğini söyledi
30
Keklik, kesintinin giderildiğini ancak Yukarı Ayrancı semtindeki bölgede elektrik kesintisinin devam ettiğini belirtti. Elektrik kesintisinin arızadan kaynaklandığını söyleyen Keklik, “Bu beklemediğimiz bir arızaydı. Arızanın giderilmesine çalışılıyor” dedi. Keklik'in bu açıklamasına rağmen Çankaya bölgesinde Çankaya Gaziosmanpaşa, Yıldız ve Dikmen gibi geniş bir bölgede sık sık elektrik kesintileri yaşandı.
31
CHP'nin kalesi Elmadağ'da AKP kazandı. Mansur Yavaş gitti ama Beypazarı'nda ipi yine MHP göğüsledi. CHP Kalecik'te AKP'den rövanşı aldı.

Metropol ilçeler dışında Ankara'ya bağlı diğer ilçelerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. CHP'nin Ankara'daki kalelerinden biri kabul edilmesine rağmen CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın bir vatandaşla hac konusunda olay sohbetinin yaşandığı Elmadağ'da AKP açık farkla belediye başkanlığını kazandı

32
Beypazarı'nda ise eski belediye başkanı Mansur Yavaş'ın Büyükşehir adayı olmasına rağmen ipi yine MHP adayı göğüsledi. Kalecik'te de Elmadağ'ı kaybeden CHP, AKP'nin üstünlüğünü bitirdi. Evren ilçesinde de AKP'li başkan koltuğunu MHP'ye devrediyor. Bu ilçedeki oy oranları ise dikkat çekiciydi. 2004'de belediye başkanlığını yüzde 54 oyla kazanan AKP'nin oyu 2009'da yüzde 44'e gerilerken, başkanlığı kazanan MHP'nin oy oranını yüzde 2.4'den yüzde 52'ye yükseltmesi dikkat çekti.
33
Haymana'da DP'li başkanın yerine AKP adayı kazandı. Nallıhan'da da, MHP'den yüzde 1'den az bir oy oranıyla buradaki belediye başkanlığı MHP'de kaldı. AKP'nin kamplarına ev sahipliği yapan Kızıcahamam'da da MHP, başkanlığı AKP'nin elinden aldı.
34
AKP, Ankara'da il genel meclisinde de geriledi. Başkentte il genel meclisi seçimi sonucuna göre AKP oyları 2004 yılına kıyasla geriledi.

35
Kesinleşmemiş seçim sonuçları, CHP ve DSP'nin birlikte hareket etmedikleri için kimi merkezlerde sosyal demokrat adayların seçimleri kılpayı kaybettikleri sonucunu ortaya çıkardı.
36
Örneğin, il belediyelerinden Bilecik Merkez'de AKP adayı yüzde 38.2 oy alarak belediye başkanlığını kazandı. Yüzde 37.8 oy alan CHP ve yüzde 1.5 oy alan DSP'nin oylarının toplamı ise 39.3'e yükseliyor.
37
İstanbul Tuzla'da AKP'nin yüzde 40.6 düzeyindeki oyla ipi göğüslemesine karşın CHP ve DSP toplam, sırasıyla yüzde 38.8 ve 2.2'lik oyun avantajını değerlendiremedi.Ankara'da işbirliği yapan iki partinin oyu burada yüzde 41'e çıkıyor.
38
İstanbul Beyoğlu'nda son pusula sayıldığında AKP adayı yarışı yüzde 35.3 ile kazandı. CHP (yüzde 32.9) ve DSP'nin (yüzde 2.5) toplam oyu ise yüzde 35.4 ile Misbah Demircan'ın oyunu geçiyor.

Anadolu'da da birçok yerde CHP ve DSP'nin toplam oyları, kazançlı çıkan rakip parti adaylarını zorlayacak noktaya ulaştı. Örneğin AKP adayı Muharrem Kaya'nın yüzde 45.9 ile başkan seçildiği Antalya İbradı'da iki merkez sol partinin oyu yüzde 46.1'e ulaşıyor.

39

AKP, elindeki 15 belediyeyi kaybetti. CHP 2, MHP 2, DSP 1, SP 1 belediyeyi elinden kaçırdı. İşte el değiştiren belediyelerin listesi....

40
AKP'den CHP'e geçenler: Aydın, Sinop, Tekirdağ, Antalya, Giresun -AKP'den MHP'ye geçenler: Osmaniye, Adana, Balıkesir, Isparta, Manisa -

AKP'den DP'ye geçen: Yalova-

AKP'den DTP'ye geçenler: Siirt, Van, Iğdır

41
AKP'den Bağımsız adaya geçen: Şanlıurfa -

SP'den AKP'ye geçen: Mardin -

DSP'den MHP'ye geçenler: Bartın -

CHP'den AKP'ye geçenler: Trabzon, Ardahan -

MHP'den AKP'ye geçenler: Niğde

YORUMLAR
500

Son Dakika Seçimden İlginç Manşetler - Son Dakika


Advertisement