Seçmeni Etkilemek için 10 Altın Kural - Son Dakika

Seçmeni Etkilemek için 10 Altın Kural

16.05.2011 14:59

1
Seçim öncesi meydanlara inen milletvekili adaylarına önerilerde bulunan uzmanlar, tokalaşmadan giyime, konuşmadan davranışlara kadar önemli ayrıntıları içeren ''10 altın kural''a dikkat edilmesi gerektiğini bildirildi.
2

Yaşam koçluğu yapan ve bu alanda kitapları bulunan Kişisel Gelişim Uzmanı Ömer Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçmenden oy isteyen milletvekili adaylarına önerilerde bulundu.

3
''10 altın kural'' olarak adlandırdığı önerilerinden ilkinin ''denge'' olduğunu ifade eden Çam, şunları söyledi:

4

Diğer bir önemli hususun ''güven'' olduğunu vurgulayan Çam, ''Siyasetçi, her davranışı ve sözüyle halka, seçmene güven vermek zorundadır'' dedi.

5
''Yaşamın olmazsa olması dengedir ve her şey bunun üzerine kuruludur. Adına hastalık denen dengelerin bozulması, mutlaka adı tedavi olan denge sağlama uygulamalarıyla yeniden sağlıklı hale getirilebilir.
6

Siyasiler de sık sık değişen gündemlerde, zihinsel, ruhsal ve bedensel dengelerini korumayı öğrenmelidir. Farklı düşünce ve ruh haliyle farklı davranışlar sergileyen siyasetçi dengesizliğin olumsuz sonuçlarını yaşamak zorunda kalır.''

7
Çam, üçüncü kural olarak siyasetçilerin pozitif tavır sergilemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
8
''Siyasetçide, olması gereken başka önemli bir husus, pozitif düşünce, davranış ve enerjidir. Bazı insanlar sözleriyle, beden diliyle başka kişilere olumsuz enerji aktarıp kendilerini kötü hissetmesine sebep olur. Kullandıkları kelimeler, duruş, bakış, yaklaşımlar gibi ilişkiyi etkileyen unsurlar, olumsuz içerikle doludur
9
Kullandıkları kelimeler, duruş, bakış, yaklaşımlar gibi ilişkiyi etkileyen unsurlar, olumsuz içerikle doludur. Olumsuz unsurlar insanı mutlu etmez. Siyasetin temel amacı da insanları mutlu edecek şeyleri onlara verme vaadini içerir.

10
Siyasetçi, amacının hizmet olduğunu ve geleceği makam ne olursa olsun bunu unutmadan samimiyetle insanlara hizmet edeceğini göstermelidir.
11
İnsanlarla konuşurken yapmacık tavırlar direkt olarak bilinç altında algılanacağından ters ve olumsuz etki yaratır. İnsanlara, zarfın dışıyla içinin aynı olduğunu gösteren siyasetçi, başarı merdiveninin basamaklarını emin adımlarla tırmanacaktır.''

12
ZARFIN DIŞIYLA İÇİNİN AYNI OLDUĞUNU GÖSTERİN

Milletvekili adaylarına ''samimi'' olunmasını öneren Ömer Çam, şöyle devam etti:

''Koltuklar ve unvanlarla gelen güç, bir çok insanın kişiliğinin değişmesine ve kendisinden üstte olan mevkilere saygı aşağıda olana ise önem vermeme şeklinde davranışlara yol açabilir. Bu tavırda davranışlara yansıyabilir.

13
Çam, beşinci altın kuralın ''farkındalığın artırılması'' olduğunu belirterek, ''Farkındalık, siyasetçinin yaşamındaki en önemli başarı unsurlarından birisidir. Neyi nasıl yaptığını ve hangi tepkiyi aldığını fark eden siyasetçi, sonuçlar üzerinde istediği gibi hakimiyet kuracaktır. .

14
Hitap ettiği insanların, inançlarının, değerlerinin, yaşam koşullarının, beklentilerinin, ihtiyaçlarının farkında olmak siyasetçiyi güçlü yapar'' diye konuştu
15
İLK 10-20 SANİYE ÖNEMLİ

İlk izlenimde olumlu etki bırakmanın da önemli olduğunu vurgulayan Çam, şu önerilerde bulundu:

''İlk kez karşılaşılan insanlar üzerinde etki bırakmak son derece önemlidir. Bunun için ilk 10-20 saniye içinde yapılacak olanlar, etkinin şeklini ortaya koyacaktır.

16
Bunun için siyasetçi ilk izlenimin gücünü lehine kullanmalıdır. İnsanlarla konuşurken gözlerinin içine bakılmalıdır. Göz teması kurulmayan konuşma ve diyaloglarda karşıdaki kişi kendisini değersiz hisseder.

17
Güçlü kelimeler kullanılmalıdır. 'Teşekkür ederim, lütfen, rica ederim, affedersiniz, özür dilerim' gibi nezaket içeren kelimeler konuşma içinde yer almalıdır.
18
Kıyafetlerin ve renklerin dili bilinerek giyinilmelidir. Örneğin gömlekte beyaz ve maviyi tercih edilmelidir.''
19

Yedinci kuralın ''etkili iletişim'' olduğunu dile getiren Çam, ''Ağzınızdan ses çıkarmanız karşı tarafla iletişim kurduğunuz anlamına gelmez.

20
Siyasetçi etkili iletişim kurma becerisini kazanmalıdır. Etkili iletişimde kelimelerle birlikte, onların söyleniş şekli ve sesin niteliği de önemlidir. Konuşma becerilerini geliştirmek siyasetçiyi güçlendirir'' dedi.
21

NEŞELİ VE ESPRİLİ OLUN

Kişisel Gelişim Uzmanı Ömer Çam, siyasetçilere, tutarlı olmaları ve sözlerini tutmalarını önererek, ''Seçim heyecanıyla sonrasında nasılsa unutulur diyerek herkese mavi boncuk dağıtmak yerine, yerine getireceği sözleri vermek siyasetçiyi etkili kılar. 'Hayır dersem kaybederim' düşüncesinde olan siyasetçi, her şeye 'evet' diyerek asıl hatayı yapar. Tutarlı olma adına yapamayacağı sözleri vermemesi ve gerektiği zaman hayır demeyi öğrenmesi gerekir'' dedi.

22

Dokuzuncu kuralın ''çözüm üretme'' olduğunu vurgulayan Çam, şunları kaydetti:

23

''Siyaset, problemi görüp çözüm üretmenin etkili yoludur. Bu sebeple siyasetçi, seçmenleri daha mutlu ve refah içinde yaşatacak gerçekçi çözümleri ortaya koymalı ve bunu nasıl uygulayacağını anlatmalıdır. Bir başka deyişle problemi sürekli konuşmak ve ne yapmayacağını söylemek yerine, çözümü ortaya koyup ne yapacağını söylemek gerekir.''

24
Bunun için siyasetçi önce kendisi gülmeli, neşe dolu tavırlarla insanlara da olumlu enerji aktararak onlarında yüzünü güldürüp neşelendireceği mesajını vermelidir. Gülebilen ve espri yapabilen neşe dolu siyasetçinin etki bırakması daha kolay ve ikna gücü de yüksektir.''

Son Dakika Seçmeni Etkilemek için 10 Altın Kural - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Oğlunun doğum gününde çıplak poz paylaşan Ganalı artist, hapis cezasına çarptırıldı Siyah en çok ona yakıştı! Sibel Can'ın kızı Melisa Ural zarafetiyle göz kamaştırdı "Duş alırken komşularımız bizi gözetliyor" diyen kadının çözümü de ilginç oldu Hayaletler ve perilerin dokuduğu söyleniyordu! Dünyada kimsenin nasıl üretileceğini bilmediği tarihi kumaş: Dakka muslini Ülkesinden kaçmak için uçağın iniş takımına gizlenen adamın korkunç sonu! Yetkililer dondu kaldı