Şehitler Son Yolculuğunda - Son Dakika

Şehitler Son Yolculuğunda

30.04.2009 17:00

1
Diyarbakır-Bingöl Karayolu üzerinde Abalı köyü yakınlarında askeri araçın geçişi sırasında patlatılan mayın sonucu şehit olan 9 asker gözyaşlarıyla uğurlandı
2
Şehit askerlerimiz için Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde bir tören düzenlendi. Törene Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 7. Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu, Vali Hüseyin Avni Mutlu, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Şeker, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Ata Kalkan, askeri erkan katıldı
3
Törene basına kapalı olurken, tören sonrası ve öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı. Tören sonunda şehit askerlerin cenazeleri toprağa verilmek üzere memleketlerine uğurlandı.
4
DİYARBAKIR'ın Lice ilçesinde dün zırhlı araca yapılan bombalı saldırı sonucu şehit olan askerlerden Trabzonlu Piyade Komando er Miktat Beder'in cenazesi askeri uçakla Trabzon'a getirildi.

5
Trabzon Havalimanı'nda yapılan karşılama törenine Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehit erin yakınları, vatandaşlar ve askerler katıldı. Askeri uçağın saat 13.20'de havaalanına iniş yapması sonrasında tören mangası tarafından uçaktan alınan 21 yaşındaki Miktat Beder'in Türk bayrağına sarılı tabutu ambulansa konuldu.

6
Ambulansın, karşılama için bekleyen kalabalığın önünden geçişi sırasında Vali Nuri Okutan ile Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım'ın, şehit erin babası Mustafa Beder'in elini tutarak yardımcı olmaya çalıştıkları gözlendi. Gözyaşlarına boğulan annesi Fatma Beder'e ise hemşire ve kadın askerler destek olmaya çalıştı.
7
Cenazeyi karşılayanlar arasında bulunan AKP Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu da gözyaşlarını tutamadı. Cenaze, daha sonra ambülansla törenin yapılacağı Arsin ilçesine gönderildi.Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yıldırım'ın, Trabzon 48'inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Muhittin Yenikeçeci'nin il dışında olması nedeniyle törene katıldığı öğrenildi.

8
Evlatlarının şehit olduğu haberini aldıktan sonra geceyi Kağızman Devlet Hastanesi'nde geçiren ve kalp rahatsızlıkları bulunan 60 yaşındaki Maile Oral ile 65 yaşındaki Rasim Oral çifti, törende güçlükle ayakta durdu. Oğlunun tabutuna sarılan 9 çocuk annesi Maile Oral, 'Kuzuma doyamadan onu benden aldılar. Ben Erdalsız ne yaparım?' diyerek Kürtçe ağıtlar yaktı.

9
Şehit er Erdal Oral'ın annesi 'Oğlum beni bırakma' diye feryat etti.

10
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ndeki mayınlı saldırıda şehit düşen er Erdal Oral için Kars'ın Kağızman İlçesi'nde düzenlenen törende annesi Maile Oral, 'Kuzuma doyamadan onu benden aldılar' diye Kürtçe ağıtlar yaktı.

11
Şehidin babası Rasim Oral ise DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve yardımcısı Emine Ayna'nın söylemleriyle teröri arka çıktığını söyleyerek oğlunu bunların öldürttüğünü ileri sürdü. Rasim Oral, 'Hainler 10 evladın canını aldı. Umarım akıttıkları kanda boğulurlar. Vatan sağolsun' dedi.

12
Kars Havalimanı'ndan Kağızman'a getirilen şehit er Erdal Oral için Kağızman İstiklal Meydanı'nda tören düzenlendi. Törene Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, AKP Kars milletvekilleri Zeki Karabayır ile Mahmut Esat Güven, Sarıkamış Tugay Komutanı Tuğgeneral Taner Düvenci, Kağızman Kaymakamı Çetin Çelik, Kağızman İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yavuz Sonat Güzel ile şehidin yakınları ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
13
DİYARBAKIR ve Hakkari'de şehit düşen Karslı iki Mehmetcik, Kars Havalimanı'nda gözyaşları ve ağıtlarla karşılandı. Piyade Komando Çavuş Olcay Koçak'ın annesi Cahide Koçak sinir krizi geçirdi ve 'Zenginlerin çocukları neden ölmüyor?' dedi.
14
Orhan Koçak'ı da 14'üncü Mekanize Tugay Komutan Tuğgeneral Şeref Oguş sakinleştirmeye çalıştı. Cenazelerin uçaktan indirilmesi sırasında anne Cahide Koçak, 'Hakkari Olcay'ımı ver. Neden zenginlerin, büyüklerin çocukları ölmüyor. Hep gariban ve fakirler ölüyor' diye feryat etti.

15
Şehit uzman çavuş Onur Görmez'in kızkardeşi, elinde abisinin fotoğrafıyla askerlerin yanına gidip ''Benim abim şehit oldu. Siz olmayın'' dedi.

16
Kilis'te şehit piyade uzman çavuş İlhami Hardal'ı 20 bin kişi uğurladı.

17
DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi'nde mayın patlaması sonucu şehit olan 9 askerden Piyade Er Zeynel Direkçi, Gaziantep'teki cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Şehidin annesi 52 yaşındaki Sultan Direkçi oğlunun tabutuna kapanıp, 'Tabutuna kurban olam Zeynom' diyerek ağladı. Törene katılan bir grup, Devlet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek'e, 'Meclis'te PKK istemiyoruz' diye haykırdı.

18
19
20

21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44

Son Dakika Şehitler Son Yolculuğunda - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement