Son Dakika Haberleri: Şehrin Ortasındaki Dev Okların Sırrı Çözüldü

Şehrin Ortasındaki Dev Okların Sırrı Çözüldü

4 yıl önce

1
1920'li yıllarda bir pilot tarafından yapılan bu devasa okların sırrı çözüldü. Her 16 km'de bir 21 metre uzunluğundaki bu oklar renkli ışıklarla aydınlatılıp 1930'lara kadar pilotların yönlerini kaybetmemeleri için kullanılıyormuş.

2
İşte 16 kilometre arayla, pek çok farklı bölgedeki o dev beton oklar...

3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Bir diğer gizemli olay olan yürüyen taşların da sırrı geçtiğimiz yıllarda çözülmüştü. Bilim insanları, ABD Kaliforniya şehrindeki Racetrack Playa'da bulunan ve "Sailing stones" adı verilen kendi kendine hareket eden kayaların gizemini, uzun araştırmaların sonunda çözdü.

13
ABD'nin Nevada ve Kaliforniya eyaletlerinin tam sınırında bulunan ‘Ölü Vadi'deki hareket eden kayaların sırrı, uzun yıllar süren bilimsel araştırmalar sonucunda çözüldü.

14
ABD Kaliforniya'nın Ölü Vadisi Ulusal Parkı'nda bulunan "Sailing stones" adı verilen hareketli kayaların gizemi 1940'dan beri birçok bilim adamının gündemini meşgul ediyordu.

15
Yapılan incelemelerde kayalardan birinin Aralık 2013'ten Ocak 2014'e kadar tam 224 metre hareket ettiği ortaya çıkmıştı.

16
Plos One'da Richard D. Norris, James M. Norris, Ralph D. Lorenz, Jib Ray ve Brian Jackson'ın yayınlanan çalışmasına göre kayaları hareket ettiren rüzgar, yağmur ve buz.

17
Rüzgar ve buz kayaları ilerletiyor ve yönünü değiştiriyor. Yağmur ve rüzgar ise aşındırıyor.

18
Sadece kışın hareket eden kayaların hareketini gözle görebilmek normal şartlarda mümkün değil.

19
Bilim adamlarının daha önceki tahminleri de buzlanma ve rüzgar etkisi üzerindeydi.

20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
Dünya üzerinde kimi olaylar yaşanıyor ki, bilimin tüm çabaları bazen bunları açıklamaya yetmeyebiliyor. İşte sebebi bir türlü anlaşılamayan, sırrı çözülemeyen olaylar...

36
ABD'nin Utah eyaletindeki Farmington kentinde bir Micheal Woodson adındaki 69 yaşındaki bir sütçü, kaybolan ineğini ararken karşısına çıkan hayvan karşısında neye uğradığını şaşırdı.

37
Denizden yüzlerce kilometre uzaktaki tarlalarının birinin ortasında 12 metre boyunda bir kambur balina cesedi bulan Woodson, büyük şok yaşadı.

38
İnceleme yapılmak üzere olay yerine çağrılan Farmington polisi ise önce gözlerine inanamadı. Woodson, gençlerin bölge sakinlerini korkutmak amacıyla böyle bir şaka yapmış olabileceğini söyledi.

39
Ancak polisler bunun imkânsız olduğunu zira bölgede, balinayı taşımak için kullanılmış olabilecek herhangi bir aracın izine rastlamadıklarını söyledi. Farmington Polis Şefi Terry Dawson, "Bu olay gerçekten çok esrarengiz. Böyle bir olay kentimizde ilk defa oluyor ve hayvanın denizden bu kadar uzağa buraya nasıl geldiğine dair en ufak bir fikrimiz dahi yok" diye konuştu. Bölge halkı arasında en çok ilgi gören teori ise uzaylıların dev hayvanı kaçırıp inceledikten sonra bölgeye attığı... Yetkililerse "Uzaylıların dışında makul bir açıklama bulacağımıza eminiz" diye konuşuyor.

40
Yıldırım topları Atmosferde çok nadir görülen bir durum da, yıldırımların küre şeklinde meydana gelmesi. Bu konudaki en iyi belgelenmiş olay, 1984 yılında yaşandı. Bir yıldırım topu, Rus yolcu uçağına girdi ve tüm uçağı baştan sona yolcuların kafaları üzerinde aştı. Hiç ses yapmadığı belirtilen elektrik yüklü topun, herhangi bir zarara sebep olmadan uçaktan çıktığı açıklandı. Çok nadir gerçekleştiği için bu doğa olayını incelemek asla mümkün olmadı.

41
Mary Celeste 1872 yılının 7 Kasım günü Mary Celeste New York limanından demir aldı. Gemide Kaptan Briggs, karısı, küçük kızı ve 8 tayfa bulunuyordu. Geminin rotası İtalya'ya doğruydu. Ancak gemi Cebelitarık Boğazı'nda bulunduğunda içinde kimse yoktu. Hiçbir boğuşma izinin olmadığı gemide kaptanın günlüğü dışında her şey yerli yerindeydi. Gemidekilerden bir daha haber alınamadı.

42
Moai heykelleri... M.Ö 400'e tarihlenen bu monolitik dev insan figürlerinin nasıl yapıldığı tam olarak bilinemiyor.

43
44
Yeti'nin Amerikan versiyonu... Bu fotoğraf 1967 yılının ekim ayında çekilmişti.

45
Bu da Himalayalar'da var olduğu ileri sürülen Yeti'ye ait olduğuna inanılan ayak izi.

46
Kayıp kıta Atlantis efsanesi... Google Ocean'da elde edilen bu görüntü efsanenin gerçek olabileceğine dair işaretler verdi.

47
Tunguska Patlaması Sibirya'nın Tunguska bölgesinde 1908 yılında meydana gelen büyük patlamanın sebebi hala çözülemedi. Patlama o kadar şiddetliydi ki, uzmanlar bu gücü Hiroşima'ya atılan atom bombasından 2 binden fazlasının ancak ortaya çıkarabileceğinde hemfikirler.

48
Taos uğultusu Bir dizel motorunun çıkardığına benzer, uğultuya yakın bir sesin dünyanın dört bir köşesinden insanlarca duyulduğu rapor ediliyor. Özellikle Amerika, İngiltere ve Kuzey Avrupa'da insanlar zaman zaman uğultuya benzer bu sesi duyduklarını söylüyorlar. 10 Temmuz 2011'de, İngiltere'de Woodland kasabası sakinleri bu uğultuyu 2 ay boyunca duyduklarını açıkladılar. 1997 yılında, New Mexico'da Taos adlı küçük kasabada düzenlenen ve bu uğultuya ismini veren kongrede araştırmacılar bu sesin kaynağına ulaşmaya çalıştılar, ancak başarılı olamadılar. Kaynağı ve sebebi hakkında halen bir çok açıklama bulunan Taos Uğultusu'nun gerçek sebebi bulunamadı.

49
Roanoke Kolonisi 158 yılında John White liderliğindeki 121 kolonist günümüzde Kuzey Caroline sınırları içindeki Roanoke Adası'na ulaştılar. Kolonileşme sürecindeki ihtiyaçları gidermek için İngiltere'ye dönen John White, birkaç yıl sonra geri döndüğünde büyük şok yaşadı. Zira kolonideki insanlardan geriye hiçbir iz kalmamış, koloni tamamen bomboş durumdaydı. Hiçbir boğuşma izi olmaması da, Roanoke Kolonisi'nin daha sonra "Kayıp Koloni" olarak anılmasını sağladı. Kolonideki insanlardan hiçbiri tekrar görülmedi.

50
Borneo'daki dev yılan... Havadan çekilen bu fotoğrafı gören Borneolular efsanevi dev yılanın geri döndüğüne inanıyor...

51
Peru Nazca'daki ovalar... Sinekkuşunu andıran bu antik dönemden kalma çizimin neden yapıldığıyla ilgili birçok spekülasyon var.

52
Yine Peru yine Nazca... Çöle çizilmiş bir şamdanı andıran bu şekil tartışılmaya devam ediliyor.

53
Ve Stonehenge... İngiltere'deki dünyanın en eski sitelerinden biri... Dairesel biçimde dizilen bu taşlar hakkında spekülatif bilgiler var.Haber Yayın Tarihi: 18.02.2016 02:45 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!