Son Dakika Haberleri: Şeker Gizlice Ölüme Neden Oluyor

Şeker Gizlice Ölüme Neden Oluyor

6 yıl önce

1
Günlük hayatımızdaki üç beyaz düşmandan biri olan şekerle ilgili bilim dünyasındaki son gelişmeleri inceleyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, ürkütücü sonuçlarla karşılaştı.

2
Sadece ABD'de 2010 yılı içinde 25 bin kişi aşırı şekerli içecek tüketiminden öldü. 2013 yılında yapılan bilimsel çalışmalarda dünya genelindeki 180 bin ölümün sebebinin büyük ihtimalle şeker veya tatlandırıcı içeren içecekler olduğu sanılıyor.

3
2008 yılında aşırı fruktoz tüketiminin leptin direncine sebep olduğu bir çalışma ile kanıtlandı. Leptin yeterince besin aldığınızı size anlatan bir hormondur.

4
Problem şudur ki biz çoğu zaman beynimizden gelen sinyalleri umursamayız. Leptin uygun çalışmaz ve bununla alakalı bir semptomda vermez.

5
Bu da aşırı gıda tüketimine ve dolayısıyla obeziteye yol açabilir. Eğer son yıllarda kilo aldıysanız ve neden olduğunu bulamadıysanız belki vücudunuza giren fruktoz miktarını kontrol edebilirsiniz.

6
Şeker, ‘şeker içermez ' olarak her gün satılan birçok gıdada saklıdır. Birçok insan şeker içeren yiyeceklerden kaçınmak için gayret ederken aslında sevdikleri bazı gıdaların çok fazla şeker içerdiğini fark ettiklerinde aldatılmış hissediyorlar.

7
2009 yılında yapılan bir çalışmada ise glikoz tüketimi ve hücrelerin yaşlanması arasında pozitif bir ilişki bulundu.

8
Hücrelerin yaşlanması kronik hastalıklar gibi ciddi sorunlara yol açmasa da kırışıklık gibi daha basit şeylere neden olabilir. Fakat işin endişe verici diğer kısmı ise, şekerin beyin hücrelerinde de yaşlanma etkisi vardır.

9
2012 yılında yapılan çalışmada da aşırı şeker tüketiminin hafızada eksikliklere yol açtığı ve genel bilişsel sağlığı etkilediği bulgusuna rastlandı.

10
11
12
13Haber Yayın Tarihi: 06.08.2014 12:45 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu, evi kirleten kızını kalorifer peteğine bağlayarak cezalandırdı! Görüntüler sosyal medyada tepki çekti İşte altın zengini ülkeler! Türkiye bakın kaçıncı sırada Uzmanlardan zehirli tatula uyarısı! Şifalı diyenlere kanmayın, karaciğer yetmezliğine sebep oluyor Usta oyuncu Yıldız Kenter'in gerçek adını duyan şaşıp kalıyor! İşte Yıldız Kenter'in başarılarla bezeli yaşamı Hem sporcu hem taraftar! Güzel model cesur pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor