Son Dakika Haberleri: Selden Geriye Kalanlar!

Selden Geriye Kalanlar!

9 yıl önce

1
Bodrum'a selin verdiği hasar gün ışığışıyla daha net ortaya çıktı. Derelerde 4 metreye yaklaşan sular önüne geleni sürükledi. 4 araç sel sularına kapılıp sürüklenirken dün gece DHA muhabirlerini görüntülediği sürüklenen otomobildeki iki elektrikçinin bulunduğu otomobil dere yatağında ulaşıldı.
2
Yaklaşık 1200 metre sürüklendikten sonra sürüklendikleri 48 VP 133 plakalı otomobilin kırılan arka camından boğazlarına kadar gelen suyun içerisinden mucize eseri çıkan Tamer Aydın ve Servet Kosta'nın otomobiline ulaşılırken, sabah saatlerinde gazetecilerin bulduğu dere yatağı içerisindeki ters dönmüş arazi otomobili heyecanlı anlar yaşanmasına neden oldu.
3
İlk etapta kapıları açılmadığı için içerisinde insan bulunup bulunmadığı tespit edilemeyen otomobil nedeniyle jandarma ve zabıta güçleri alarma geçti. Ancak ardından otomobilin Milta Marina A.Ş. Genel Müdürü Ömer Karacalar'a ait olduğu, ve 48 TA 011 plakalı otomobilini misafirliğe geldiği evin önüne park etmiş olduğu ve içerisine kimsenin bulunmadığı tespit edildi. Sabah sahile ve limanlara gelen balıkçılar ise batan teknelerini görünce büyük şok yaşadı.
4

Birçok balıkçı ve tekne sahibi tekneleri kurtarmak için çalışmalara başladı. İslamhaneleri köyünde 30' a yakın işyeri tamamen sular altında kaldı. Sabah işyerlerine gelen esnaf sel suları ile gelen felaketi görünce şok oldu, işyerlerini temizlemeye başladı.
5
İslamhaneleri köyündeki mobilya mağazası sular altında kalan Ahmet Kalaycı “Tam 14 yıldır derenin ıslah edilmesini karayollarına söylüyoruz. 6 kez sel felaketi yaşadık,bu en büyüğü oydu şu an için zararım 100 bin TL: nin üzerinde , sadece İslamhaneleri köyündeki işyerlerinde 1 milyon TL: nin üzerinde hasar var, ub hasarımızı kim karşılayacak” dedi.
6

Bodrum'da 50'nin üzerinde iş makinası ile 400'e yakın işçinin kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Bodrum ile karayolu bağlantısı kesilen Bitez, Ortakent- Yahşi ve Turgutreis yolları bu sabahtan itibaren trafiğe açıldı.Bodrum ve beldelerinde yaklaşık 75 km. lik yol kullanılamaz hale geldi.
7

Cuma geceyarısı Bodrum'a gelerek incelemelerde bulunan Muğla Valisi Fatih Şahin DHA muhabirine yaptığı açıklamada yaşanan sel felaketinin teknik boyutlarını ve hasarı tespit etmek için oluşturulan kriz masasının çalışmalara başladığını belirterek “Alt yapıda büyük hasar var. Birçok ev ve işyeri hala sular altında .
8

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, Afet İşleri başta olmak üzere tüm birimleri alarma geçirdik. Hasar tespiti birkaç gün sürebilir, bozulan yolları turizm sezonu öncesinde acilen onaracağız. Onlarca araç selde mahsur kaldı bazıları sürüklendi ve vatandaşlarımız mahsur kaldı. Bu felakette en büyük tesellimiz can kaybı yaşanmaması “ dedi.Kaymakam Feridun Cemal Özdemir ise bu sabahtan itibaren Bitez beldesinden başlayarak felaket bölgelerinde incelemeye başladı.
9
Özdemir ilk etapta tespit edilen 400 ev ve işyerini sel sularının bastığını metrekareyi Bodrum merkezde 71 kg. yağış düştüğünü söyledi.
Bitez'deki sel felaketinde sabaha kadar çalışmaları yönlendiren CHP'Li Belediye Başkanı İbrahim Çömez “64 yaşındayım bugüne kadar böyle yağış görmedim. Ancak yıllarca yağışların az olduğu zamanlarda dere yatakları yol olarak kullanıldı.
10
Derelerin kenarlarına evler yapıldı.Bu felaketten çıkaracağımız çok ders var. Dere yatakları acilen ıslah edilmeli ve alternatif yollar yapılmalı. Ayrıca karayolları ve DSİ köprü ve derelerde gerkel ıslah çalışmasını acilen başlatmalı” dedi. Bodrum ve beldelerinde sel felaketinin maddi boyutunun 4 milyon TL yi aştığı belirtildi. Halen yağışın bulunmadığı bölgede itfaiye, arözöz , traktör ve çekiciler yardımı ile kurtarma çalışmaları sürüyor.
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35


Haber Yayın Tarihi: 29.01.2011 05:52 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Küçük Gelin dizisinin Zehra'sı şimdilerde güzeller güzeli bir genç kız oldu! Mucize tohum! Diz ağrılarından, tümöre; ölüm hariç her derde deva! Kalça kaldırma ameliyatı için Türkiye'ye gelen İngiliz turistin başına gelmeyen kalmadı! Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu 29 yaşındaki gençten skandal itiraf: Yaşlı kadınlarla birlikte olarak haftada 56 bin TL kazanıyorum