Seni helikopterden aşağı atarım... Cesedini kimse bulamaz! - Son Dakika

Seni helikopterden aşağı atarım... Cesedini kimse bulamaz!

15.01.2009 23:29

1
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken, bugün Ankara'da yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün, Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı döneminde ailesini ölümle tehdit ettiğini öne sürdü.
2
Kaplan, "Ersöz'ün yakalanmasıyla Ergenekon davasında Fırat'ın ötesinde bir adım atılmıştır. Partililerimiz ve yakınım mağdur olmuştur. Bu davanın müdahili ve davacısıyız" dedi. Kaplan'ın yeğeni Faik Kaplan ise Ersöz'ün kendisini, `Seni hekipoterden başaşağı atarım. Cesedini kimse bulamaz' diye tehdit ettiğini iddia etti.
3
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 2001 yılında Şırnak'ta görev yaptığı sırada yeğeni Faik Kaplan'ı çağırarak ölümle tehdit ettiğini ve kalabalık bir şekilde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunarak bir faili meçhul cinayeti önlediklerini ileri süren Hasip Kaplan, "İdil'de başarılı olamayınca, planlarını Silopi'de uygulamaya koydu" dedi.

4
Kaplan'ın yeğeni Faik Kaplan ise, Şırnak'ın İdil İlçesi'nde 2001 yılında 2 kişinin dükkanına gelerek Levent Ersöz'ün çağırdığını, gelmemesi halinde zor kullanacaklarını söylediklerini belirterek yaşadığını iddia ettiği olayı şöyle anlattı:

5
"Bu durumu ailem ve yakınlarıma haber verdim. Jandarmaya gittik, yakınlarım ise dışarıda bekledi. Levent Ersöz, bana `HADEP'i kurmaya çalışıyorsun. İdil'de seni ve Resul Sadak'ı, Silopi'de Serdar Danış'ı öldüereciğim. Aklınızı başınıza toplayın. Biz istediğimiz herşeyi yaparız, istediğimiz adamı istediğimiz yerden götürürüz. Kimse bizden hesap soramaz. Seni helikopterden başaşağı atarım. Cesedini kimse bulamaz. Ya dediklerimi yaparsın ya da bir hafta içinde İdil'i terkedersin."

6
Kaplan, bu tehditin ardından tanımadığı insanların evinin etrafında dolaşması nedeniyle Mersin'e kaçtığını belirterek, "Serdar Danış'ı arayarak dikkat etmeleri için uyarıda bulundum. Onlar ise `Bizi her gün tehdit ediyorlar. Biz alışmışız bu tehditlere' diyerek fazla ciddiye almadı. Beni tehdit ettikten bir hafta sonra Serdar Danış ve Ebubekir Deniz ortadan kayboldu. Ben de kimseye haber vermeseydim ve İdil'i terk etmezseydim beni de öldürürlerdi" dedi.

7
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün adı, 25 Ocak 2001'de Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde kaybolan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan kapatılan HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Danış ile ilçe sekreteri Ebubekir Deniz olayında geçmişti. Kayıp ailelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davada, Türkiye etkili soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle 170 bin euro tazminata mahkum edildi.

8
Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı binasına gittikten sonra kendilerinden bir daha haber alınamadıkları öne sürülen Serdar Danış ile Ebubekir Deniz ile ilgili yürütülen soruşturmada avukat Tahir Elçi, Levent Ersöz hakkında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.
9
Şikayet dilekçesinde, 2 HADEP'linin ortadan kaybolduğu tarihte Levent Ersöz'ün Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı olduğu, Danış ve Deniz'in, Ersöz'ün talimatıyla Silopi İlçe Jandarma Komutanı S.C. ile komutanlıkta görevli askerler T.A., S.G., V.A. tarafından kaybedildiği iddia edilmişti. Davayla ilgili Silopi Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda Levent Ersöz ile ilgili şu iddialar yer aldı:

10
"Serdar Danış bir grup sivil tarafından sivil plakalı araç ile kaçırılmaya çalışılmıştır. Araca binmeyi reddeden Danış, ancak resmi kuruma davet edilmesi halinde gidebileceğini ifade etmiştir. Kısa süre sonra jandarmadan aradığını belirten görevlinin daveti üzerine Ebubekir Deniz ile birlikte gitmiş ve kendilerinden bir daha haber alınamamıştır. Serdar Danış ile babası, anılan partinin ilçede açılmaması için dönemin Şırnak Alay Komutanı Levent Ersöz . tarafından tehdit edilmiştir."

11
Emekli Tuğgenerel Levent Ersöz, 2001 yılında Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde kaybolan 2 HADEP'liyle ilgili, ailelerinin başvurusu üzerine AİHM'in ele aldığı soruşturma kapsamında görevlendirilen 3 kişilik hakimler heyetinin 2004 yılında Ankara'da yaptığı bulgu saptama duruşmasına katılmadı, ancak olayla ilgili dolaylı ve doğrudan bilgisi olan aralarında savcı, rütbeli asker, polis ve polis amirleri ifade verdi
12
Bunun üzerine AİHM hakimlerinin talebi doğrultusunda devreye giren Dışişleri Bakanlığı, Ersöz'ü ikinci kez mahkemeye davet etti. Ersöz, bu kez mahkemeye 1.5 sayfalık kendi el yazısıyla bir mektup göndererek, bu konuyla ilgili Türkiye'deki yargı organlarına ifade verdiğini, başka bilgisi olmadığını ve duruşmaya katılmayacağını beyan etti.
13
AİHM'in, etkin soruşturma yapılmadığı için Türkiye'yi 2006 yılında 170 bin euro tazminata mahkum ettiği bu davayla ilgili kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46'ıncı maddesine göre bağlayıcı ve yerine getirilmesinin zorunlu oldu. Bu kapsamda AİHM 4'üncü Dairesi'nin kararı uyarınca olayın faillerinin tespit edilmesine ilişkin tekrar Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

14
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün, Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı yaptığı dönemde, komutanlık envanterine kayıtlı 5 lav silahı, 3 roketatar, 2 Biksi ağır makineli tüfek, 1 A- 3 makineli tüfek, 20 Kalaşnikof tüfek, 1 G- 3 piyade tüfeği, 6 el bombası 2001 yılı ocak ayında İdil İlçesi'nde gerçekleştirilen Hizbullah operasyonunda ele geçirildi.

15
16

Son Dakika Seni helikopterden aşağı atarım... Cesedini kimse bulamaz! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kalpleri durma noktasına geldi! Survivor'da masaj yaptıracağını sanan ünlüler, ecel teri döktü Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi Ne zaman oluştuğu bilinmiyor! Burası Akdeniz'in aşağı dünyaya açılan kapısı Nüfuslar artıyor! İşte büyükşehir olmaya aday 15 ilimiz Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son