Sent Antuan Rahipleriyle Bir Gün - Son Dakika

Sent Antuan Rahipleriyle Bir Gün

11.01.2013 11:56

1
Türkiye'nin en etkili haber dergisi Aktüel, Sent Antuan kilisesi'nin lojmanına gidip sabahın erken saatlerinden akşam yemeğine kadar rahiplerle bir gün geçirdi.

Haber: Neslihan Perker, Ürün Dirier

Fotoğraflar: Ergun Candemir

2
İstanbul'un sembollerinden Sent Antuan Kilisesini hiç bu açıdan görmediniz. Fransisken Tarikatı'na bağlı Fransisken Konventüel rahiplerinin kilise lojmanındaki sade ve münzevi hayatlarının perdesini araladık.
3
Dünyanın en genç başrahiplerinden biri olan 29 yaşındaki Julian, sabah kahvaltılarından akşam yemeklerine kadar bir günlerini birlikte geçirmemize ve fotoğraflamamıza izin verdi.
4
İstanbul'da yaşayanlar için, şehrin merkezi İstiklal Caddesi üzerinde demir kapıların arkasında yükselen Sent Antuan Kilisesi, dinginliğin bir sembolü gibidir.
5
Şehrin en hareketli bölgesine ters bir şekilde sakin ve huzurlu bir şekilde ziyaretçilerini ve ibadetçilerini bekleyen kilisenin kapıları herkese açıktır.
6
Yeni gotik stilde yüzyılın başında ünlü İtalyan mimarlar Giulio Mangeri ve Eduardo de Neri tarafından tasarlanan kilisenin, “dış dünyaya” bakan ön cephesi 14. Yüzyılın tusconlombard stilini yansıtırken, iç kısmı Latin haçı şeklindedir. Yıllardan beri insanlar buraya gelir, mum dikip dilek diler, dua eder, dolaşır, sohbet eder, sıra sıra dizilmiş tahta koltuklarında oturur, kitaplara bakar, çaktırmadan fotoğraf çekmeye çalışır ve en önemlisi arada sırada görünen rahipleri izler…
7
Sent Antuan'ın rahipleri bizler için tıpkı kilisenin görkemli mimarisi gibi gizemli bir dünyadır. Nasıl insanlardır, kendi aralarında nasıl yaşarlar, bir günleri nasıl geçer… Birçok kişi merak ediyordur eminiz ki. Pazar ayinleri ve Noeller dışındaki kilise yaşamını, pederlerin ve papazların mütevazı hayatlarını sürdürdükleri lojmanı sizin için gezdik gördük ve görüntüledik. Başrahip peder Julian kimsenin giremediği özel hayatlarının kapılarını, Aktüel için araladı.
8
Gün, sabah 05:30'da başlıyor Ortalık daha aydınlanmamış, kilisenin ön cephesinde bulunan demir kapılar kilitli. İstiklal Caddesi'nde ancak bir-iki saat görebileceğiniz bir tenhalık söz konusu. Bizi kilisenin başrahibi Peder Julian karşılıyor. Kendisi henüz 29 yaşında. Tüm dünyada Katolik cemaati içindeki sayılı en genç başrahiplerden biri. Aslen Romanyalı. Çok misafirperver, hoş sohbet ve yenilikçi. Fotoğraflar: Ergun Candemir
9
Pederle birlikte diğer rahiplerin de yaşadıkları, odalarının bulunduğu ve kendi aralarında ayin yaptıkları binaya gidiyoruz. Kilisenin yanındaki avludan girilen özel bir bölüm burası. Kapıdan içeri girdiğimiz anda, Hz. İsa'nın çarmıha gerilmiş halini gösteren büyük bir haç karşılıyor bizi.
10
Ardından da koridor boyunca diğer azizlerin ve Meryem Ana'nın ikonaları ve tablolarını görüyoruz. Her şey çok sade ve zarif. “Ağırbaşlı” bir sessizlik var mekânda. Dikkatimizi Aziz Fransuva'ya ait olduğunu öğrendiğimiz bir tablo çekiyor. Peder Julian hemen belirtiyor; “Kendisi bizim topluluğumuzun başıdır. Bizler Fransisken Konventüel Rahipleri olarak isimlendiriliyoruz.”
11
Merdivenlerden yukarı çıktıktan sonra halının ve koltukların aynı desenle döşendiği oturma odasına giriyoruz ve beklemeye başlıyoruz. Hava alacakaranlık, saat 05:45. Raflardaki dergileri inceliyoruz, kiliselere ait İtalyanca, Fransızca, İngilizce dergiler… Katolik cemaati ile ilgili yazılar ve haberler yer alıyor.

Fotoğraflar: Ergun Candemir

12
Kilisedeki herkesin üç, dört farklı dil konuştuğunu duymuştuk. Yayınlardaki kozmopolitlik bunun göstergesi gibi. Kendi içimizde sessiz ve meraklı bekleyişimiz sürerken oturma odasında göz gezdiriyoruz. Büyük plazma televizyon, buradaki klasik havayı değiştiren tek ayrıntı. Minik bir Aziz Teresa heykeli aynalı konsolun önünde duruyor. Dini bir hikâyenin konu edildiği DVD göze çarpıyor ve duvardaki Papa Benedict resmi… Fotoğraflar: Ergun Candemir
13
Kutsal sessizlik, ibadet ya da meditasyon… Kendi aramızda fısır fısır konuşurken birden rahiplerin kaldıkları odaların kapıları açılıyor. Herkes ellerinde birazdan ayin için giyecekleri cübbeleriyle ağır ağır yürüyor. O kadar sakinler ki… Fotoğraflar: Ergun Candemir
14
Sakinlik içinde tek titreşimi herhâlde biz yayıyoruz. Yüzlerine bakarak, UNESCO görevlisi gibi “Günaydın!” derken, nazik bir şekilde ve sessizce karşılık veriyorlar. Peder Julian, yanımıza gelip “Espresso isteyen var mı?” diye soruyor; “Her sabah muhakkak bir espresso” diyor ve kendi elleriyle hazırladığı kahveleri gümüş bir tepsi içinde, porselen fincanlarla ikram ediyor. Belirtmek gerekir ki, kıvam tutturma konusunda çok başarılı. Fotoğraflar: Ergun Candemir
15
Diğer rahipler de yavaş yavaş geliyorlar ve ayin için gerekli kıyafetlerini giyinmeye başlıyorlar. Yaklaşık 20 saniye içinde de hazır oluyorlar zaten, bu kadar sakin hareket eden adamların “Superman” gibi hazırlanmaları da onların profesyonelliği artık. Fotoğraflar: Ergun Candemir
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika Sent Antuan Rahipleriyle Bir Gün - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement