Seyahatseverler Dikkat! Uçak Yolculuğunda En Çok Yapılan 10 Hata - Son Dakika

Seyahatseverler Dikkat! Uçak Yolculuğunda En Çok Yapılan 10 Hata

03.02.2017 11:08

1
Pasaportumun süresi dolmak üzere!
Pasaportumun süresi dolmak üzere!
Yurt dışına seyahat etmek demek, hatırlanması gereken birkaç ek husus demektir. Bunu ihmal etmeniz size pahalıya mal olabilir. Neredeyse tüm ülkeler, pasaport üzerinde en az iki ardışık boş sayfa olması gerektiği şartını koşuyor. Üzgünüz ki havalimanlarında birçok yolcu, bu kuralı göz ardı etti ve seyahatini gerçekleştiremedi.

2
Artan güvenlik prosedürleri, yorgunluğunuz, dalgınlığınız... Bunlar ve benzeri tüm durumlar seyahatinizi mahvetmeye yetebilir. Sorunsuz bir seyahat için dikkat etmeniz gereken önemli 10 maddeyi sizler için sıraladık. Bunları okumadan aman ha uçmayın!

3
Zaman kavramını unutma!
Zaman kavramını unutma!
Gümrüksüz alışveriş, uzun bar menüleri, açık büfe havayolu salonları, rahat koltuklar ve belki de biraz kestirmek... Vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Uçağınızın, kalkış saatinden 15-20 dakika önce kapıyı kapattığını sakın unutmayın. Kapı görevlileri, geç gelen yolcular için bağlantı noktalarında sizi bekler. Eğer çılgınlar gibi koşmaya hazırsanız bu riski alabilirsiniz ama terleyip kokabilirsiniz. Kim seyahatinde kokmak ister ki? Zamanla ilgili bir diğer hatırlatma şu ki; bulunduğunuz ülke ve varacağınız ülke. Yerel saatleri unutmayın. Lütfen hesabınızı iyi yapın!

4
Kontrol esnasında acele etme!
Kontrol esnasında acele etme!
X-Ray cihazından geçerken acele etmeyin! Çok yavaş da olmayın ama dikkatli olun. Yanınızda dizüstü bilgisayarınız varsa %100 yetkili kişi sizden onu açmanızı isteyecektir. Bu bir silah da olabilir çünkü? Kemeriniz çıkmış, eşyalarınız kutuda, valiziniz ayrı yerde bir de o esnada bilgisayarınızı açacaksınız falan o esnada sakin ve kontrollü olun. Cep telefonu, cüzdan gibi değerli eşyalarınızı unutmak ya da kaybetmek eminiz ki çok canınızı sıkar.

5
Bağlantılı ve aktarmalı uçuşun varsa dikkat et
Bağlantılı ve aktarmalı uçuşun varsa dikkat et
Aktarmalı uçuşlarda akla ilk gelen konu bavul oluyor. Eğer aktarmalı uçuşunuzu kendiniz ayarlıyorsanız bavulunuzun bir uçaktan diğerine aktarılmasında iki yöntemi izleyebilirsiniz. İlk olarak seçtiğiniz hava yolu şirketine aktarma bilgilerinizi iletip onların bavulunuzu aktarmasını talep edebilirsiniz. Diğer seçenek olarak havalimanına indikten sonra valiz teslim alma noktasından valizinizi alıp diğer uçağın kontuarına bırakabilirsiniz. Eğer valizin aktarma işlemini hava yolu şirketi gerçekleştirecekse uçuş numaraları ve saatlerini doğru bir şekilde belirtmeniz çok önemli. En ufak bir yanlışlık, tarihin veya uçuş numarasının karşıması, bavullarınızın yanlış uçağa gitmesine yol açabilir. Bu nedenle belgelerde yer alan uçuş numarası ve kalkış-varış saatlerini kontrol edip teyit ettirmenizde yarar var.

6
Kendi küçük dünyanda olma, çevreye rahatsızlık verme!
Kendi küçük dünyanda olma, çevreye rahatsızlık verme!
Havaalanındaki tek kişi tabiki siz değilsiniz. Bu yüzden çevrenizdeki insanlara nazik davranın. Aniden bip sesi çıkaran bir havaalanı arabası veya son ses kulaklıkla müzik dinleyerek dolaşma, insanlar geçmek istediğinde yol verin ya da yürüyen merdivenin ortasında durmayın. O duyarsız adam olmayın!

7
Bagajınızı kontrol edin, cebiniz boşuna yanmasın!
Bagajınızı kontrol edin, cebiniz boşuna yanmasın!
Size maksimum 50 kg hak veren Southwest Airlines'la uçmuyorsanız eğer bagajınıza koyduğunuz eşyalara dikkat edin. Uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz havayolu şirketinin sitesinden bagaj hakkı kısmını iyice okuyun. Mümkünse bagajınız bitince evinizdeki tartıyla deneme yapın. Aştığınız her kg için ücretlendirme yapılacağını unutmayın.

8
Pre Check'i (Ön Kontrolü) düşünün her zaman hızlı olun!
Pre Checki (Ön Kontrolü) düşünün her zaman hızlı olun!
Pre Check nedir diye merak edenlere açıklayalım. Güvenlik kontrollerini hızlandırmak için yapılan bir uygulama. TSA'nın başlattığı programın amacı, bilgilerini paylaşan yolcuların güvenlik kontrollerinden daha hızlı geçmesini sağlamak, daha büyük risk içeren yolculara odaklanmak. Precheck programına katılan yolcuların terminallerde ayakkabılarını, ince, hafif ceketleri, laptopları ve el bagajlarında bulunan likid sıvıları çıkarmalarına gerek kalmıyor. Ancak bunun için yolcuların kişisel bilgilerinin yanısıra parmak izlerini vermeleri ve 5 yıllık süre için 85 dolar ödemesi gerekiyor.

9
Zamanını boşa harcama
Zamanını boşa harcama
Uçuşlar ve havayollarında yaşadığınız bir soru için ilgili havayollarının sosyal medya hesapları ve müşteri hizmetleri büyük nimettir. Sosyal medya ekipleri seyahat kesintileri söz konusu olduğunda mükemmel bir kaynaktır. Havaalanındaki yorgun ve öfkeli hava yolu çalışanlarından daha hızlı bir çözüm ve daha dostça bir hizmet almanız muhtemeldir.

10
Bagajının kaybolmayacağına bu kadar emin olma!
Bagajının kaybolmayacağına bu kadar emin olma!
Umarım başınıza gelmez ama her zaman bir ihtimal vardır. Bu yüzden işimizi garanti altına alalım ne dersiniz? Havayolunun sizinle kolayca iletişime geçebilmesi için bir valiz etiketi edinin, üzerine telefon numaranızı ve adresinizi yazın. Ayrıca, bagajınızın yanlışlıkla başka biri tarafından alınmasını önlemek için çantanıza renkli bir şerit veya tanımlanabilir etiket koyun. Yanlış bagaj alma, yolcuların en çok yaşadığı durumlardan biri. Hatta el bagajınızda yedek bir giysi koyun ve değerli eşyalarınızı daima yanınızda bulundurun.

11
Kontrol et ve bir kez daha kontrol et!
Kontrol et ve bir kez daha kontrol et!
Bütün işlemler tamam, uçağınızın kapı numarasına geldiniz. Yayıldınız koltuklara. O da ne kapı numarası değişti. Kulaklıklarınız takılı olabilir ya da daldınız diyelim. Anonsu duymazsanız yandınız! Uçağınıza binene kadar dikkatli olun. İyi seyahatler dileriz...

Son Dakika Seyahatseverler Dikkat! Uçak Yolculuğunda En Çok Yapılan 10 Hata - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sular çekilince gün yüzüne çıktı! Köylüler gördükleri manzara karşısında isyan etti İnanması güç! Sektirdiği küçücük taş milyonluk aracı havaya uçurdu Evliliği bir gün sürmüştü! Hande Ataizi, herkesin merak ettiği olayın perde arkasını anlattı Tek nefesle dakikalarca su altında! Akdeniz'in 'deniz kızı' görenleri hayran bırakıyor Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı