Sezen Aksu'nun A Takımı - Son Dakika

Sezen Aksu'nun A Takımı

16.07.2011 09:00

1
Sezen Aksu, Geleneksel Yaz Konserleri'yle iki yıl sonra, Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde İstanbullu dinleyicisiyle buluşuyor. Her konserinde olduğu gibi bu kez de bir hikaye anlatacak olan Aksu, konser öncesi konuştu...
2
O, Sezen Aksu. Yani sade bir elbiseyle, sadece kendisi ve orkestrası sahnede olsa bile konserlerinde insanları büyüler. Fakat yaratıcı ve yenilikçi bir sanatçı olarak Aksu, tabii ki hiçbir zaman bununla yetinmiyor.
3
Her seferinde, hayranlarının iştahla beklediği konserlerinde yepyeni hikayeler anlatıyor; konserlerini bir tür şova dönüştürüyor.
4
Kendisi bu kez de şarkılar söylerken eğlenebileceğimiz farklı bir konserle karşımızda. Aksu, iki yıl aradan sonra, Türk Telekom Sezen Aksu Yaz Konserleri kapsamında, üç ayrı konserle Harbiye Açıkhava'da olacak.
5
Yeni albümü Öptüm‘den parçalar da dahil olmak üzere yaklaşık 25 şarkı seslendirecek.Hayranlarına hatırlatalım, çok fazla klip çekmemesiyle bilinen Aksu'nun Unuttun mu Beni şarkısına çektiği yeni klibi de ekranlarda dönmeye başladı.
6
Bu özel konserler öncesi Sezen Hanım sorularımızı yanıtladı. Ayrıca konserin perde arkasındaki isimlerle görüşüp, alabildiğimiz kadar ipucu aldık. Bakın bu akşam Sezen hayranlarını Harbiye'de nasıl bir konser bekliyor.
7
8
- Sizin sahne performansınız her zaman özgün ve renkliydi. Hep bir hikaye anlattınız konserlerinizde. Bu konserlerle de yepyeni bir hikaye anlatıyorsunuz anladığım kadarıyla...
9
- Konserler, beni dinlemeyi tercih eden kişilerin işinden gücünden zaman ayırarak kalkıp geldiği, bütçesinden pay ayırdığı çok özel bir buluşma yeri benim için... Zaten bu yüzden de sahneden inemiyorum, yapışıyorum.
10
Bir tek, mekanın kapanacağı uyarıları indirebiliyor sahneden beni... Dolayısıyla gelen kişilerin konser süresince nasıl vakit geçirdiği, her konserdeki asıl meselem. Temelde tüm konserlerin hedefi, insanların ‘İyi ki geldik,' diyebilmeleri ayrılırken...
11
Bu konserleri de bu fikir şekillendirdi. Dinleyiciyle ilişkimde yıllar içinde kurulmuş, kemikleşmiş bir iletişim dili var; kah birlikte söyleyip içlenerek, kah gülüp eğlenerek...
12
Yılda bir kere buluşan sevgililer gibiyiz. Üstelik bu defa iki yıl geçti aradan. Onlara verdiğim değeri ve gösterdiğim özeni hissettirebileceğim yegane buluşma, konserler.
13
Mevcut ilişkiyi koruyarak ama buna sırtımı da yaslamadan yenilenmenin peşindeyim. Albümlerde de böyle bu zaten.
14
İstiyorum ki konserlere gelenler aradıklarını bulsunlar ama taze bir sunuşla daha da çok tadını çıkarsınlar. Ne kadar değerli olduklarını hissetmeleri çok önemli; bu benim gönül borcum.
15
- Sizin konserlerinizde dinleyici kendini kaptırır, güler, eğlenir, duygulanır, başka bir âleme gider. Siz nasıl olursunuz peki, nasıl bir etkileşim bu?
16
Ben de aynen onlar gibi hissediyorum. Zaten böyle ortak bir dilimiz olduğu için bir araya geliyoruz ve dünyanın en mükemmel diliyle hasbıhal ediyoruz aslında... Bundan ala muhabbet mi olur?
17
- Öptüm için ‘Hayatın kıymetini daha iyi anladığım, neşeli ve tadı yerinde bir dönemine ait şarkılar,' demişsiniz. Oysa sizin şarkılarınızda hayatın kıymetini hep bildiğinizi düşünüyorum. Nasıl bir fark peki bu, yeni bir aşk mı, iş mi, nedir?
18
- Biz ona, biraz daha ‘hayatı çakmak' diyelim. Bu, insanı yatıştıran, algısını farklılaştıran ve hayatı daha olgunlukla karşılayabilir hale getiren bir şey. Her şeyin bir zamanı var herhalde. Gözden kaçırdığım, ıskaladığım bir sürü şeyi, yeni fark ediyorum.
19
Kendinizle ilgili meseleniz hallolmadan, kendiniz dışındaki şeyleri bir yere kadar fark edebiliyorsunuz. Bu manada hayat bana yaradı; o yüzden daha kıymetli şimdi. Demek ki giderek daha da kıymetlenecek...
20
- Bu albümde oğlunuzla birlikte çalıştınız. O kendisi için nasıl bir şey olduğunu anlattı. Peki sizin için nasıldı?
21
- Mithat Can'ın müziğinin, müzisyenliğinin farkındaydım elbette, bu manada bir sürpriz yaşamadım. Ama onu gerçek hayatın ritmi içinde kendi kişiliği, kararları ve prensipleriyle bir profesyonel olarak çalışırken gördüğümde, anladım ki kınalı kuzum hakikaten büyümüş de adam olmuş.
22
Bu çalışmayla birlikte, Mithat Can'ın kimliği, evladım olmasının ötesinde yeni bir boyut kazandı. Ben yeni bir adamla tanıştım, o da yeni bir kadınla... Ve birbirimizden çok memnun kaldık...
23
- Peki, bu bir albüm konseri mi? - Ben aslında hiçbir albümümden sonra sadece o albüme özel bir konser yapmıyorum. Bu konserde elbette yeni albümden şarkılar olacak ama duymayı isteyeceklerini umduğum şarkıları da beraber söyleyeceğiz. Bakalım, özledik sanıyorum birbirimizi. Gelenler mutlu ayrılsınlar inşallah...
24
- Uzun zamandır röportaj vermiyorsunuz. Sevenlerinizle buluştuğunuz tek ortam konserleriniz... Neden hiç röportaj yapmıyorsunuz? - Çok uzun yıllardır tanıyoruz birbirimizi. Söyleyecek bir lafım olduğu zaman zaten onu bir şarkıda söylemiş, yazmış ve sunmuş oluyorum.
25
Üzerine ayrıca bir açıklamada bulunmak ‘izahlı matematik' gibi bir şey... Yani artık benim aşka nasıl baktığım belli mesela. ‘Sizce aşk nedir?' diye hâlâ sorulduğu zaman ya yeni bir cümle icat etmem lazım -ki bu da muhtemelen uyduruk olur- ya da susmam.
26
O zaman susmayı tercih ediyorum. Diğer yandan elbette ki her gün haber yapmak, yazı yazmak zor ve meşakkatli bir iş, onu anlıyorum. Ama onların nasıl iyi bir başlıkla dikkat çekme endişesi varsa, benim de bir başlık yüzünden asıl söylediklerimin güme gitmesi endişem var.
27
Çünkü benim gibi dinleyicisiyle ilişkisini güven esaslı tesis etmeyi önemseyenler için, kelimeler hassas konudur. Bazen bir tek kelimenin yeri değiştiğinde bile, değiştiren ‘Ne var bunda?' diye düşünür, siz dilinizi çalmışlar gibi hissedip, üzülürsünüz.
28
Aykut Gürel (Orkestra şefi) Sezen Aksu'nun orkestrasını, ünlü müzisyen Aykut Gürel yönetiyor. Gürel, bu konserlerle ilgili şunları söylüyor:
29
“Ben aslında 20 sene önce başladım Sezen Aksu'yla çalışmaya. Dört-beş defa böyle Açıkhava projeleri yaptık. Ama bu sanıyorum, sahnede en çok müzisyenin olduğu konser. Çalan ve söyleyen 52 kişi var sahnede. 25-26 şarkı çalıyoruz. 16 kişilik bir koro var.
30
O koro parçaların yarısından fazlasında söylüyor. Yani o 52 kişinin kullanım performansı yüksek. Bu konserler için birçok şarkı bugüne kadar yapılmamış bir düzenlemeyle yeniden yazıldı. Yaylı olmayan şarkılar vardı, onların hepsini yaylı yazdık.
31
Yeni albümdekileri pek ellememeye çalıştım çünkü ben dinleyici olsam, onları CD'deki haliyle duymak isterim bir süre. Bizim projelerimiz hep çok coşkulu olur. Yine çok eğleneceğiz.”
32
Burcu yüce (Koreograf ve dansçı) Sezen Aksu'nun konserlerinde, bazı şarkılara oryantal dansıyla eşlik eden Burcu Yüce, bu konserlerde daha kapsamlı bir görev üstlenmiş. Yüce, bu çalışmayla ilgili şunları anlatıyor:
33
“Bu sefer benim haricimde dört dansçı arkadaş daha olacak. Her sene olduğu gibi yine farklı konseptler uygulayacağız. Klasik bale, oryantal, hip-hop gibi günümüz modern danslarından türler...
34
Konserdeki şarkıların hikayelerine göre düzenlenmiş koreografiler var. Bunların hepsi Sezen Hanım'ın fikirleri. Onunla çalışmak muhteşem bir şey. Her konuya hakim.
35
Bu nedenle de birlikte çalışmak çok kolay. Tabii tüm bunlar onun şarkılarına renk katan yan unsurlar. Hiçbir şey sahnede genel Sezen Aksu algısının öne çıkmıyor.”
36
Yıldız Demir (Görüntü ve reji sorumlusu) Sezen Aksu'nun yıllar önce çektiği pek çok klibin kurgu yönetmeni olan Yıldız Demir, konserin bazı küçük görsel sürprizlerini hazırlayan isimlerden. Ayrıca konserin görüntü yönetmeni. Yaptıklarını şöyle anlatıyor:
37
“Bazı şarkılara eşlik edecek görüntüler için birtakım mini prodüksiyonlar yapıldı. Ekranlardan gösterilecek. Kimi elimizde olan görüntülerdi, kimi yeniden çekildi. Küçük, tatlı detaylar bunlar. Yine Sezen Hanım'ın fikri. Sürpriz olacak. Ben bunların kurgularını yaptım.”
38
Onur Selçuk (İçerik tasarım ve uygulama) Konserlerin tasarım ve uygulama işlerinden sorumlu olan Onur Selçuk, görsel malzemeleri hazırlarken, yenilikler sunmanın yanında, Sezen Aksu konserlerinin özüne de sadık kalmaya özen gösterdiklerini söylüyor:
39
“Her Sezen Aksu konserinin bir atmosferi vardır. Biz onu yardımcı unsurlarla nasıl daha ön plana çıkarırız, ona baktık.”
40
Fahrettin Aykut (Mimar - Konserin sahne tasarımcısı) Fahrettin Aykut aslen mimar. İlk defa bir sanatçıyla sahne tasarımı çalışması yapıyor. Sezen Aksu'yla tesadüfen tanışmışlar. Aykut, nasıl bir çalışma yaptıklarını şöyle anlatıyor:
41
“Bana göre Sezen Hanım, Anadolu ve Akdeniz'i temsil eden Türkiye'deki tek müzisyen. Bu yüzden birlikte, Akdeniz teması fikrini geliştirdik. Doğa temasını göreceğiz temelde.
42
işin özellikle sade ve nitelikli olması konusunda hemfikiriz kendisiyle. Naif bir çalışma yani. Bir yandan dijital teknoloji de kullandık ama bunun çok öne çıkıp bağırmamasını istedik. Hiçbir şeyin sound'u bastırmaması ilkeydi.
43
Konserde, hareketliliğe ortam sağlayacak şekilde bir sahne tasarımı yaptık. Sade, işlevsel ama tematik bir sahne bu. Orkestranın sahnede nasıl bir konumda yer alacağını ise Aykut Gürel'le birlikte çalışarak belirledik.”
44
Dinleyiciler 'iyi ki geldik,' desin yeter..

Son Dakika Sezen Aksu'nun A Takımı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu