Sezer'in Yerine Bombacının Adı - Son Dakika

Sezer'in Yerine Bombacının Adı

09.03.2009 15:04

1
Batman Belediye Meclisi, Ahmet Necdet Sezer bulvarının adını “Zilan Bulvarı” olarak değiştirme kararı aldı.
2
Zilan, 1996'da Tunceli'de 9 askeri şehit eden ve 33 askeri yaralayan bir PKK'lının da kod adı...
3
Belediye Başkanı DTP'li Hüseyin Kalkan, “Zilan” adının kahramanlık ve direnişi çağrıştırdığını söyledi.
4
Bu isim, 1996'da Tunceli'de intihar saldırısı düzenleyerek dokuz askeri şehit eden ve 33 askerin de yaralanmasına neden olan PKK'lı “Zilan” kod adlı Zeynep Kınacı'yı; Beşirci ilçesinde yaşayan “Seyyid Mevlana Muhammed Kasım-i Zilan Hazretleri”ni ve 1930'da Sason ilçesinde güvenlik güçlerine karşı isyan çıkarıp yaklaşık 100 askeri şehit eden “Zilan” aşiretini çağrıştırıyor.
5
Sezer'in adının Ergenekon örgütüyle anılmaya başlandığını ileri süren Kalkan, “Bu üç isim de farklı bakış açılarıyla değerlendirebilir. Önemli olan, bu isme bakış açısı” dedi.

Karar, Belediye Meclisi'nin, yeniden aday gösterilmeyen Kalkan'ın başkanlığında son kez yaptığı toplantıda oy çokluğuyla alındı.

6
Karar nedeniyle, “Ahmet Necdet Sezer Bulvarı” tabelası hafta içinde kaldırılarak yerine “Zilan Bulvarı” tabelası asılacak. Kalkan, aldıkları kararın kesin olduğunu, yabancı bir isim olmadığı için valiliğin uygun göreceğini ve bir itirazın söz konusu olamayacağını kaydetti.
7
Kalkan, şunları söyledi: “O dönemlerde Sezer, demokratik söylemleriyle adalet ve hukuku temel alıyordu. Sayın Sezer'e destek verme çabamız oldu. Fakat Sezer, ortaya koyduğu icraatlarla söylemlerinin tam aksini yaptı.
8
Meclisimiz, Sezer'e verilen isim onurunun geri alınması için son toplantısında harekete geçti. Sezer'in yerine, kahramanlığı esas alan ve direnişin sembolü olan ‘Zilan' adını bulvara vermeyi uygun gördü. Bu isim iyi de oldu. Zilan isyanı, Zilan köyü ve Tunceli'deki militanın adıyla bağlantı kurulabilir. Önemli olan, bu isme bakış açısıdır.”
9
DTP'li Emine Ayna, geçen hafta Tunceli'deki kadın mitinginde “Zilan” kod adlı Zeynep Kınacı'yı topluluğa alkışlatmış ve “Türkiye'nin 80 yıllık mücadelesinde öyle kadınlar çıktı ki, bu özgürlük mücadelesinde kaybettiğimiz, şehit verdiğimiz kadınlarımızı da onların yanında analım artık. Devrimin işaretidir bunlar. Zilan için bir alkış lütfen” demişti.
10
Zilan Kod adlı Zeynep Kınacı 1972 Malatya doğumludur.

Malatya İnönü Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden mezun olur.

Üniversite yıllarında Bölücü Örgüte ilgisi gelişir.

11
1994 yılında Adana'da Bölücü Örgüt İçerisinde Eylemler gerçekleştirir. 30 Haziran 1996'da Dersim şehir merkezinde bayrak töreni yapan askerlere yönelik hain intihar eylemini gerçekleştirir.

12
İntihar saldırısında 7 askerimiz şehit olmuş, 33 asker de yaralanmıştı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Sezer'in Yerine Bombacının Adı - Son Dakika


Advertisement