Siber Hırsızlar Fotoğraflarınızdan Parmak İzinizi Çalabilir - Son Dakika

Siber Hırsızlar Fotoğraflarınızdan Parmak İzinizi Çalabilir

1

Siber hırsızlık, internetin en büyük sorunlarından biri halinde ve hiçbir zaman da kolay kolay çözülebilecek bir konu değil. Dahası, kontrol edebilmek giderek zorlaşıyor bile olabilir. Nasıl mı?

İlerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde, uzmanlara göre fotoğraflarınızdan parmak izinizi elde etmek mümkün olabilir.

2
Japon araştırmacılar, 3 metre uzaklıktan çekilmiş fotoğraflardan bile bir kişinin parmak izinin çıkarılabileceği ihtimalini ortaya attı.

Japon araştırmacılar, 3 metre uzaklıktan çekilmiş fotoğraflardan bile bir kişinin parmak izinin çıkarılabileceği ihtimalini ortaya attı.</p><p>

Tabi tehlike de dolayısıyla sadece parmaklarınızın gözüktüğü fotoğraflar için geçerli.

Kaliteli bir fotoğrafta, ışık da uygunsa, bu işlemin gayet de uygulanabilir olabileceğini belirtiyor araştırmacılar. Özellikle selfie'ler sırasında iki parmakla yapılan barış işaretinin tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

3
İyi haberse, şu anda bu şekilde bir hırsızlık gerçekleştirildiğine dair bir veri yok elimizde.
İyi haberse, şu anda bu şekilde bir hırsızlık gerçekleştirildiğine dair bir veri yok elimizde.

Uzmanlar da, şu anda böyle bir hırsızlığı gerçekleştirebilecek cihazın henüz var olduğunu düşünmediklerini; fakat 1-2 sene içinde ilerleyen teknolojik gelişmelerle üretilebileceğini söylüyorlar.

4
Dahası, araştırmacılar önlem amaçlı bir çözüm bile üretmişler.

Dahası, araştırmacılar önlem amaçlı bir çözüm bile üretmişler.</p><p>
Transparan yapıdaki bir titanyum oksid filmi hazırlayan ekip, bunun izlerinin belli olmasını engelleyeceğini söylüyor.

5
Bu aracın düzenli olarak nasıl giyileceği konusunda ise net bir bilgi yok; dolayısıyla en basit çözüm parmaklarınızı kamerada çok göstermemek olabilir.

6
Biyometrik teknoloji, giderek hayatımızda daha fazla yer alıyor.
Biyometrik teknoloji, giderek hayatımızda daha fazla yer alıyor.
Bu alandaki en önemli şeylerden biri de parmak izi tarama teknolojisi elbette.

7
Tüm biyometrik güvenlik sistemlerinin neredeyse yarısını oluşturan parmak izi tarama teknolojisi nedeniyle, parmak izinizi saklı tutmak bir hayli önemli olacak gelecek yıllarda.

8
Şifreniz ele geçirilse, bir şekilde değiştirip durumu kurtarabilirsiniz; ancak parmak iziniz ele geçirildiğinde bir dönüşü yok.

Şifreniz ele geçirilse, bir şekilde değiştirip durumu kurtarabilirsiniz; ancak parmak iziniz ele geçirildiğinde bir dönüşü yok.</p><p>

Dolayısıyla ne olur ne olmaz diye dikkatli olmakta fayda olabilir. Aman diyelim!

Haber Yayın Tarihi: 20.01.2017 11:25

Son Dakika Siber Hırsızlar Fotoğraflarınızdan Parmak İzinizi Çalabilir - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

İntikam almak isteyen çalışan, amirinin kahvesine kimyasal madde koydu Kimi partnerinin kalçalarına dokundu kimi konuğunun pantolonunu indirdi! İşte Türk televizyon tarihinden 12 skandal an Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor Arkadaşı tarafından 120 km hızla giden araçtan itilen genç kadın bebeğini kaybetti Görüntüsü bile ürkütüyor! Türkiye'nin ve dünyanın en tehlikeli yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı