Sıcaktan Uyuyamama Derdine Son! - Son Dakika

Sıcaktan Uyuyamama Derdine Son!

11.04.2014 18:25

İşte sıcakla baş etme yöntemleri!

1
Eğer sizin de başınız sıcaklarla dertteyse, bir türlü rahat uyuyamıyor, sabahları yorgun ve halsiz kalkıyorsanız, geceleri sıcakla baş etme yöntemlerine mutlaka bir göz atmalısınız!

2
Soğuk havlu yöntemi : Sıcak yaz akşamlarında rahat bir uyku çekebilmeniz için size ilk önerimiz soğuk havlu yöntemi. Havlu ya da çarşaflardan birini soğuk suyla ıslatın. Daha sonra hafif nemli kalacak şekilde iyice sıkın. Diğer kuru havluyu yatağınızın üzerine, nemli olan havluyuysa üzerinize serin. Eğer çok fazla terliyorsanız, bunu yöntemi yatarken giyeceğiniz gecelik ya da tişörte de uygulayabilirsiniz.

3
Yerde yatın: Isınan hava yükselir bunu biliyoruz. Bu yöntemi daha etkili bir hale getirmek istiyorsanız, bambu bir mat alın ve yere serin. Bambu bambu vücut ısınızın artmasını engelleyecek ve yer de yatağınızdan daha alçakta olduğu için biraz daha serin olacak. Böylece siz de rahat bir uyku çekebileceksiniz!
4
Sentetik kumaşlardan uzak durun: Yatak çarşaflarınızın materyali de rahat uyuyabilmeniz açısından oldukça önemli. Bu sebeple özellikle sıcak yaz gecelerinde hafif ve pamuklu kumaştan yapılmış çarşaf ve yastıkları kullanmaya özen gösterin. Elbette bu yatarken giydiğiniz şeyler için de geçerli.
5
Ayaklarınızı serin tutun: Ayaklarınızı serin tutmak vücut ısınızın düşmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple bir çift pamuklu çorabı soğuk suyla yıkayın ve iyice sıkın. Yatağınızın ayak ucuna büyükçe bir havlu serin, nemli çoraplarınızı giyin ve rahatça uykuya dalmanın keyfini çıkarın.
6
Düşünce gücü: Kendi kendinize havanın ne kadar sıcak olduğunu ve bu sebeple uyuyamadığınızı söylemekten vazgeçin. Gözlerinize kapatın ve kendinizi karlar ortasında, buz gibi bir yerde hayal edin. Soğuk havayı içinizde hissetmeye çalışın ve havanın çok soğuk olduğunuzu ve donmak üzere olduğunuzu kendi kendinize tekrar edin. Yeterince konsantre olabilirseniz, sonuca inanamayacaksınız!

7
Bedeninizi hem içten hem dıştan soğutun: Yatmadan en az iki saat önce sıcak şeyler içmeyi bırakın. Yatağa gitmeden önce soğuğa yakın suyla banyo yapın ve bir bardak buz gibi su için. Elbette bir bardak da yanınıza alın. Böylece bedeninizi hem dışarıdan hem de içerden soğutmuş olacaksınız ve geceyi çok daha rahat atlatacaksınız!

8
Havanın sirküle olmasını sağlayın: Elbette en çok kullanılan yöntemlerden biri de yattığınız odada hava sirkülasyonu olması. Bunun için eğer açabiliyorsanız karşılıklı iki pencereyi açık bırakmanız yetecektir. Bir de tavana asılan pervanelerden edinirseniz, geceyi çok daha rahat geçirebilirsiniz.

9
Eklem yerlerinizi serinletin: Yatmadan evvel vücut ısınızı düşürmeniz, rahat bir uyku uyuyabilmeniz açısından oldukça önemli. Bu sebeple, dirseklerinizi, dizlerinizi ve kol içlerinizi yatağa gitmeden önce bir iki dakika kadar soğuk suyun altında tutmayı da deneyebilirsiniz.

10
Isı yayan şeyleri kapatın: Yatacağınız odayı mümkün olduğunca serin tutmaya çalışmalısınız. Bunun için odada ısı yayan her ne varsa kapatmalısınız. Televizyon, aydınlatma ya da bilgisayar. Ne varsa kapatın böylece odayı minimum sıcaklıkta tutmuş olacaksınız.

Son Dakika Sıcaktan Uyuyamama Derdine Son! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden Sokaklarda çöpleri karıştırarak yaşayan ünlü model, onu bu hale getirenlere öfke kustu