Sıfır Otomobil Hayal Değil! - Son Dakika

Sıfır Otomobil Hayal Değil!

09.01.2012 11:23

1
Renault'nun marka gücünü ve tecrübesini arkasına alan Dacia, ürettiği ekonomik araçlarla ciddi satış rakamlarına ulaştı. Esad Sivri, Dacia'nın çok tercih edilen dinamik modeli Sandero Stepway'i, HABERLER.COM okurları için test etti. Bakalım Dacia ucuz olmasının yanında başka ne tür özellikler sunuyor.
2
Renault tarafından alındıktan sonra kalite ve donanım açısından gözle görünür bir gelişim gösteren Dacia, daha çok ekonomik araç olma özelliğine fokuslanarak, bir otomobilde olmazsa olmazları vaad etmekte, olmasa da olabilir denilenleri ise hiçbir modelinde bulundurmamakta. Aracı incelerken hep şurası şöyle olmasa da böyle olsa diyorsunuz ama aracın fiyatını düşündükçe neyse olmasa da olurmuş diyorsunuz.
3
Otomobil dünyasında kullanıcıların spesifikleşen isteklerine karşılık gelen otomobil bir veya birkaç markada bulunuyor. Aracım daha çok sağlam, konforlu, hızlı veya orijinal bir tasarımı olsun diyenler için bir farklı otomobil markaları önerebiliriz. Ama özellikle ekonomik olsun ve temel ihtiyaçlarımızı karşılasın diyenlerin sesini işiten Dacia tam da bu noktada konumlandı ve 2004 yılında Logan modeli ile ekonomik otomobil üretme düşüncesini hayata geçirdi.
4
2007 yılında Dacia'da ki bu değişimin 2.meyvesi olan Sandero dünyaya geldi. Logan'a göre daha genç ve dinamik duran Sandero yine fiyat yönünden avantajının yanında daha genç bir kullanıcı profilini hedefleyerek otomobile ilk binen olmak isteyen genç kitlenin isteklerini karşılamaya başladı. Stepway modelinde ise Sandero tasarım açısından bir adım ileri götürülmüş diyebiliriz.
5
Son yıllarda birçok otomobil markasının yarışa dahil olduğu bu segmentte Dacia, Stepway modeli ile ben de varım diyor. Yüksek bir yapıya sahip olan Sandero Stepway, çok zorlu arazi şartları olmasa da hafta sonu pikniklerinde veya hafif arazi yolculuklarında ihtiyacınızı karşılayabilecek düzeyde.
6
Sandero Stepway'in en güçlü tarafının dış tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar Dacia'nın Anadolu'da daha çok tercih edilebileceğini söylesek de tasarımı ile Stepway'in Avrupalı tüketicilere gözünü açıkça diktiğini hissediyoruz.
7
Stepway'in ön tasarımında hafif karartılan iri ve çekik farlar kullanılmış ve bu araca önden çok esrarengiz bir hava katmış. Dar olan havalandırma ızgarasının önüne kondurulan iri marka logosu, Dacia'nın bu modele ne kadar güvendiğinin işareti gibi… Alt kısımdaki sis farlarıyla beraber, gövde dergi bariyerler ilk bakışta aracın arazi şartlarına ben de varım deyişinin göstergesi.
8
Stepway'e kaslı bir görünüm kazandırmak için ön kaputun üzerinde birbirine paralel iki rüzgar hattı çok şık bir şekilde kondurulmuş. Stepway'i diğer arazi araçlarından ayıran bir özelliği de ön camın derin olması. Bu sayede yüksek bir aracın verdiği güven hissini yaşarken camın derin olması sayesinde artan hızı içeriden çok hissetmiyorsunuz. Aracın tavanındaki alüminyum görünümlü rayları da arazi vurgusunu güçlendiren özellikler arasında sayabiliriz.
9
Şimdiye kadar test ettiğim araçların yan kısımlarında gördüğüm arkaya doğru uzanan yatay omuz çizgilerinin aksine, yandan bakıldığında sanki gülen bir yüzün ağız kısmını anımsatan enteresan bir çizgi mevcut. Aerodinamik olarak bir katkısı var mıdır bilemem ama görüntü olarak pek hoş durmamış. Yan kısımda kapı kollarının gövde rengi olması ve kapı altlarındaki basamaklar bir nebze olsun aracın yan tasarımını kurtarmış.
10
Stepway'in arka kısmı normal bir hatchback araç görünümünde ancak yerden yüksek yapısı onu farklılaştıran bir özellik. Derli toplu duran büyük stop grubu araca sportif bir hava katmış. Ön tampon altında olan gövde renginin, bariyerlerin arka kısmında da kullanılıyor olması aracın tasarımında ne kadar titizlenildiğinin bir göstergesi olarak kabul etmek lazım.
11
Stepway'ın dış tasarımında gördüğümüz farklılıkların aksine iç tasarımında diğer Dacia modellerinden aşina olduğumuz, sade iç mekan bizi karşılıyor. Araç neden bu kadar ekonomik sorularının cevabı aslında biraz iç mekanda gizli. Çünkü ilk başta dediğimiz gibi olmazsa olmazlar var.
12
Stepway'in orta kısmındaki müzik sistemi daha doğrusu teybi, manuel havalandırma kumandaları ve cam açma butonları ile oldukça sade bir görünüm sunuyor. Teybin gömme olmaması bizi 90'lı yıllara götürerek nostaljik bir atmosfere sokuyor.
13
Cam açma butonlarının hala orta konsolda olması elimizi her attığımızda “–bari” li başlayan cümleler kurmamıza neden olsa da suskunluğumuzu koruyoruz. 8 lt'lik oldukça geniş olan torpidonun üzerinde konumlanan boşlukta aslında hava yastığı olması gerekiyor ancak yolcu hava yastığını opsiyonel olarak bile alamıyorsunuz.
14
Sert plastikten yapılan iç mekanın kalitesi orta derecede diyebiliriz. Gösterge paneli iri ve okunaklı ayrıca ekranın ortasındaki minik ekrandan araçla ilgili lazım olabilecek ufak bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Clio'lardan aşina olduğumuz direksiyon simidi, sürüşü keyifli ve tepkileri de oldukça güzel diyebiliriz.
15
Camı yıkamak niyetiyle ön cama suyu fışkırtmak için kolu çektiğinizde sileceklerin çalışmaması onun için ayrıca kolu yukarı oynatmanızın gerekmesi ve sonrasında suyun dağılmayarak tek noktaya odaklanması ve defalarca silmenize rağmen camdan suyun akmaya devam etmesi bazen sinirlerinizin bozulmasına yol açabiliyor.
16
Rakiplerine göre oldukça iyi diz ve baş mesafesi sunan Stepway'de konforlu koltuklar sayesinde de rahat bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Ayrıca 320 lt'lik geniş bagajı sayesinde ailelerin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor. Daha da yetmedi diyenler için 80 kg taşıma kapasiteli tavan raylarının yüzünüzü güldüreceğine eminiz.
17
Stepway'de bulunan sürücü hava yastığı, immobilizer gibi güvenlik özelliklerine ek olarak fonksiyonlu fren sistemi Dacia'nın Stepway modelinde tasarım kadar güvenlik konusuna verdiği önemi gösteriyor. Stepway'de ki standart olan elektronik fren dağıtıcısı, acil fren yardımı fonksiyonları ile eşleşen kuşak Bosch 8.1 ABS sistemi ile donatıldı. Bu ABS bloğu mükemmel durma mesafeleri ve asimetrik frenlemede büyük bir denge sağlıyor.
18
HABERLER.COM için test sürüşünü gerçekleştirdiğimiz Dacia Sandero Stepway'in kalbinde Renault'dan da aşina olduğumuz 1.5 litrelik dCi motorun 70hp'lik versiyonu görev yapıyor. 2. nesil Common Rail turbo direkt enjeksiyon özellikli bu motor ekonomisinin yanında şanzıman ile uyumluluk konusundaki görevimi hakkını fazlası ile veriyor.
19
Ancak Stepway'den performans ve ani hızlanmalar için beklentinizin çok fazla olmamasını öneririz. 70 hp'nin biraz zayıf kaldığı 100 km/s hıza 15.3 sn de çıkmasından anlayabiliriz. Ayrıca bu motorun son hızı da saatte 160 km olmakta. 4.000 d/dk'da 70 hp güç üreten Stepway şehir içinde 100 km'de 5 lt yakıt tüketirken bu oran şehir dışında 4.3 lt kadar düşmekte. Yakıt tüketimindeki bu oranlar Stepway'in ne kadar ekonomik bir araç olduğunun en büyük göstergesi.
20
Stepway yerden yüksek yapısı sayesinden yollardaki engellerden rahatlıkla ve hissettirmeden geçiyor. Yumuşak özellikli süspansiyon ayarı sayesinden kasislerin rahatsızlığı kabin içinden çok hissedilmemekte ancak virajlarda yana yatma eğilimi göstermekte. Ancak şartlar fazla zorlanmadığı sürece Stepway izini kaybetmiyor.
21
3 farklı renk seçeneği ile satışı bulunan Sandero Stepway'e 3 yıl veya 100.000 km garantili desteği verilmekte. Dizel olarak sadece tek pakette satışı bulunan Sandero Stepway 1.5 lt 70 bg versiyonu 31.750 tl tavsiye edilen 2012 model anahtar teslim fiyatı ile satılmakta.

Son Dakika Sıfır Otomobil Hayal Değil! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı Türkiye Güzeli yayını terk etti! Fahrettin Koca sorusuna verdiği yanıtla pes dedirtti Yeşilçam'ın tatlı sert babası Hulusi Kentmen'in harabeye dönen evi için harekete geçildi