Yaşadığı Gecekonduda Elektrik Bile Yoktu, Tek Şarkıyla Şöhret Oldu - Son Dakika

Yaşadığı Gecekonduda Elektrik Bile Yoktu, Tek Şarkıyla Şöhret Oldu

16.12.2017 09:45

Hayat nereden nereye diyeceğimiz hikayelerle dolu. Ünlülerin dünyası hep bize ulaşılmaz geliyor ama gerçek hikayelerini aslında hiç bilmiyoruz. Elektriği olmayan bir gecekonduda yoksul bir hayat sürenden, aile içi şiddete maruz kalıp evden kaçana; eski ve yamalı elbiseler giyenden, evsizlere açılan barınakta kalana, öyle hikayelerle şöhrete ulaşan isimler var ki çok şaşıracaksınız...

1
Yıldız Tilbe
Yıldız Tilbe
Çılgınlar gibi sevdiği şarkı söylemenin onu bugünlere getireceğini aklından geçirir miydi bilinmez. Güçlü sesi, kendine özgü yorumu ve hatta eşi benzeri olmayan dansları ile bugün Türkiye'nin tanınmış yıldızlarından biri Yıldız Tilbe. Onun hayat hikayesi ise kelimenin tam anlamıyla bir Yeşilçam filmi senaryosu gibi...

2
Asıl adı Bahriye Tokmak olan Kibariye, Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğdu. O da fakir bir ailenin kızıydı. Hatta okuma yazmayı bile çok sonraları öğrenecekti.

Onun meslek yaşamı 1974 yılında İzmir'in pavyonlarında başladı. Henüz 19 yaşındayken ilk eşi Tunay Ürek ile evlendi. 1980'lerde İzmir sahnelerinde çalışan Kibariye, o yıllarda İzmir Fuarı'na gelen tüm sanatçıların dikkatini çekti. Bunlar arasında Muzaffer Özpınar da vardı. Ünlü bestekar, sanatçıyı o zamanlar İstanbul'da Stardust gazinosunu çalıştıran Turgut Akyüz'e anlattı. Akyüz; Kibariye'yi dinlemek isteyince de Kibariye İstanbul'a geldi.

3
Sesi o kadar etkileyiciydi ki Kibariye Stardust Gazinosu'nda sahne almaya başladı. Onu bugünkü şöhretine taşıyan ise 1981'in yılbaşı gecesinde TRT Televizyonu'na çıkması oldu.

Söylediği Kim Bilir adlı şarkı bir anda dillere düştü. Kibariye'nin yorumu bir döneme damgasını vuran Ümmü Gülsüm adlı şarkıcıyla bile kıyaslandı.

4
Doğallığı ve güçlü yorumuyla kısa sürede geniş bir kitlenin sevdiği sanatçılardan biri oldu Kibariye. Kibariye için yoksulluk içinde geçen günler çok gerilerde kaldı.

5
Muazzaz Ersoy
Muazzaz Ersoy
Hatice Yıldız Levent ya da herkesin bildiği adıyla Muazzez Ersoy da İstanbul Kasımpaşa'da fakir bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Babası şofördü annesi de ailesine katkıda bulunmak için Cibali'deki Tekel fabrikasında çalışıyordu.

6
Çocukluğu Cibali'de annesinin çalıştığı fabrika ile Kasımpaşa sokaklarında geçti küçük Yıldız'ın. Müziğe ilgisi daha o yaşlardan bellidir. Dayısının Almanya'dan getirdiği pikaptan dönemin ünlü şarkıcılarını dinler ve ailesini küçük konserler verir.

7
Yıldız genç yaşında bir oto tamircisine gönül verir ve yaşı tutmasa da onunla evlendi. Ama uzun sürmedi bu evlilik. Küçük oğluyla birlikte Kasımpaşa'daki baba evine döndü genç kadın.

8
İşte o günlerde hayatının gidişatını değişterecek kararı verdi Yıldız Levent. Maaşından elinde kalan parayı biriktirip Nişantaşı Müzik Eğitim Merkezi'nde ders almaya başladı.

9
Babasına yük olmamak için de Beyoğlu'nda bir kozmetik dükkanında tezgahtarlık yapmaya başladı. O kadar fakirlerdi ki ayakkabıları delindiğinde yenisini alamazdı. Babası içine kartondan parçalar kesip koyar ve böylece ayaklarını soğuktan korumaya çalışırdı.

10
Onun hayatını değiştiren ise Gaziosmanpaşa'daki Kumbasar adlı kulüpte çalışmaya başlaması olur. Gelin olduğunda babasının ona taktığı iki bileziği bozdurup diktirdiği iki tuvaletle sahneye çıktı orada. Daha sonra da çalıştığı Yenikapı'daki Pembe Köşmk Gazinosu'nda ünlü bir yapımcının dikkatini çekti ve bugünün nostalji kraliçesi olma yolunda ilk adımı attı.

11
Yıldız Tilbe, İzmir'in Gültepe semtinde Ali ve Altun çiftinin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi.

12
Derslerini mum ışığında ya da gaz lambasında çalışırlarmış. O güç koşullarda bile her zaman şarkı söylermiş Tilbe. Bu tutkusu ona gelecekteki kariyerinin kapılarını açmış. Babası mevsimlik işçi olduğu ve maddi durumları iyi olmadığı için 7. sınıftan sonra okuluna devam edemedi.

13
Erken yaşta bir evlilik yapmış Tilbe. Bir kız çocuğu sahibi olmuş.. Ama evlilik uzun sürmemiş.. Kızı ile bir başına kalakalmış Tilbe. Ne iş bulduysa yapmış.. Pazarlamacılık, tezgahtarlık, dikiş atölyelerinde iplik temizlikçiliği, çocuk bakıcılığı bunlardan bazıları.

14
Sonra da bir pavyonda şarkı söylemeye başlamış Tilbe.. Mikrofonu eline aldığında yıl 1990'dı. Onun hayatını Sezen Aksu ile tanıştığı an değiştirdi. Aksu'nun İzmir Fuarı için kentte bulunduğu bir sırada Tilbe ünlü sanatçının konser afişlerini görür. İşi gier konseri izlemek için. Ama pavyona gidip çalışmak zorundadır.

15
Akşam tam sahneye çıkmak üzereyken komilerden biri gelip Tilbe'nin heyecandan kanını donduran haberi verir: "Sezen Aksu burada.. " İşte Tilbe'nin öyküsünün bundan sonrası tam da Yeşilçam filmleri gibi.. Tilbe'nin sesini dinleyen Aksu, ona vokalisti olmasını teklif eder.. Ondan sonra da Tilbe'yi bugünlere getirecek yol açılmış olur.

16
Seda Sayan
Seda Sayan
Seda Sayan'ın hikayesi de Tilbe'ninkinin biraz farklı bir versiyonu. İstanbul Kadırğa'da 11 ailenin oturduğu, avlusu, tuvaleti ortak gecekondulardan birinde doğup büyüdü asıl adı Aysel Gürsaçar olan Seda Sayan. O kadar fakirdi ki ailesi ilkokula giderken babası ona önlük ve çanta parasını bile zorla denkleştirdi. Babası alkolik olduğu ve düzenli çalışmadığı için pek çok şey içinde kalmış Sayan'ın... Tıpkı pek çok kişinin sahip olduğu aile albümü gibi. O günleri bir söyleşisinde "Paramız olmadığı için fotoğraf çektiremezdik. Bu yüzden albümümüz de olmazdı" diye anlatmıştı Sayan.

17
Onun müziğe olan yeteneğini de ilkokul öğretmeni Muazzez Karipçin fark etmiş. Sayan'ın annesini çağırıp küçük kızın müziğe yetenekli olduğunu konservatuara gönderilmesinin iyi olabileceğini söylemiş..

Ama yiyecek ekmeği bile zor alan bir ailenin kızı için konservatuara gitmek bir hayalden öteye gidememiş uzun bir süre.

18
Bunun üzerine öğretmeni elinden tutup İstanbul Radyosu'ndaki Ses Yarışması'na götürmüş Sayan'ı. Ama başarılı olamamış.. Günlerce ağlamış küçük kız bu hezimetin ardından.

Ama küçük kız ünlü olmayı ve müzik ile yaşamayı öylesine kafasına koymuştur ki günün birinde evinden kaçar. Henüz 15 yaşındaymış o zamanlarda.. Yanında da Ümit adlı bir kız arkadaşı. İki kafadar geceyi Fındıkzade'de bir apantman boşluğunda geçirmiş... O sırada ailesi polise başvurmuş ünlü sanatçının. O da sonunda çareyi karakola teslim olmakta bulmuş.

19
Düğün salonlarında da şarkı söyleyen Sayan daha sonra tavernada şarkı söylemeye başlamış. Onu dinleyen birisi Turgut Akyüz'e tavsiye etmiş. Bunun sonunda o dönemin en ünlü eğlence yerlerinden biri olan Stardust'ta çalışmaya başlamış Sayan. Daha sonra Kamacı'da,sonra da Gülizar Gazinosu'nda. Daha sonra Yeşilçam'a adım atmış.

Gülizar Gazinosu'nda çalışırken Seda Sayın adını kullanmış önceleri. Sonra da Adını Seda Sayan olarak değiştirmiş.Sözün kısası Sayan'ın bu günlere gelmesi hiç de kolay olmamış.

20
Charlize Theron
Charlize Theron
Hollywood'un en güzel ve en çok kazanan kadın yıldızlarından biri Charlize Theron. Ama sadece 15 yaşında bir genç kızken yaşamaya başladığı trajediler zinciri ilerleyen yaşlarına kadar sürdü. Önce eve alkollü gelip kendisini, annesini ve kız kardeşini öldürmekle tehdit eden babasının, annesi tarafından vurularak öldürülmesine tanık oldu. Bu, genç yıldızın hayatında büyük bir travmaydı. Ama ondan sonra

21
Charlize Theron bu olayın ardından 1 yıl geçmeden doğup büyüdüğü Güney Afrika'yı terk edip Milano'ya gitti. Burada 1 yıl kaldıktan sonra da New York'un yolunu tuttu. Cüzdanında sadece 120 dolarla Hollywood'a giden yıldız burada oyuncu olarak şansını denemeye karar verdi. Ama her şey onun aleyhineydi. Çünkü yerel bir dilin konuşulduğu bir bölgede büyüdüğü için İngilizcesi çok da parlak değildi. Küçük bir motel odasında kalan Theron işte bu sıralarda o zamana kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaptı. Parasızlıktan ve açlıktan restoranlarda müşterilerin tabaklarında kalan artık yemeklerle karnını doyurdu.

22
Tam bu zor günlerde bir bankada kasiyerle tartışırken arkasında duran adam onun hayatını değiştirdi. O anı şöyle anlatıyor Theron : "Bana oyuncu olup olmadığımı sordu. "Hayır, ama olmak istiyorum" deyince de bir menajer olduğunu ve onu aramamı istedi." İşte bu karşılaşma ona 2 Days In The Valey adlı filmdeki rolün kapılarını açtı. Şeytanın Avukatı filminde Keanu Reeves ve Al Pacino ile oynamak için tam altı kez provalara katıldı. Sonunda Reeves'in problemli karısı rolü onun oldu.

23
Beyazperdenin James Bond'u Daniel Craig de Londra'ya taşındığında zor günler geçirdi.

24
Arkadaşının evindeki kanepede yaşadı bir süre.

25
En iyi kadın oyuncu Oscar'ını kazandıktan sonra kariyerinde yükselişe geçen Halle Berry, bugün milyonlarca dolarlık bir çok mülkün ve yüklü bir servetin sahibi. Ama onun gençlik yılları da hiç kolay geçmedi.

26
Oyuncu olmak için New York'a taşınan Berry, 1989 yılında evsizlere kucak açan bir barınakta kaldı. Daha sonra ABC'in bir dramasında oynayınca yapımcıların dikkatini çekti. Berry, o kötü günlerin üzerinden yıllar geçtikten sonra bir söyleşide "Onca zorluğa rağmen insan hayallerini gerçekleştirmek uğruna evine dönmek istemiyor" demişti.

27
Hilary Swank
Hilary Swank
İki Oscar ödüllü Hilary Swank, yıldız bir tır parkında büyümüş. "Başımın üzerinde bir çatı vardı ve yiyecek bir şeyler de buluyordum. Bu tür bir yerde yaşamanın sadece düşük gelirlilere özgü olduğunu bilmiyordum o zamanlar" diye anlatıyor Swank.

28
Swank, bugün bir giydiğini bir daha giymeyen tatillerini dünyanın en lüks yörelerinde geçiren bir yıldız.

29
Olga Kurylenko
Olga Kurylenko
Henüz 13 yaşındayken, annesiyle Moskova metrosunda seyahat ettiği sırada keşfedilen Kurylenko ünlü olduktan sonra çok para kazanıp rahat bir hayat sürdürebiliyor. Ama onun güzel gözlerinin gerisinde, yaşadığı yoksul çocukluğun izlerini bulabilmek mümkün. Sovyetler Birliği döneminde Ukrayna'nın Berdyansk adlı sahil kasabasında dünyaya gelen Kurylenko, dört tane küçücük odası olan komünal bir evde, altı yetişkin ve çok sayıda çocukla birlikte büyüdü. Olga doğduktan çok kısa bir süre sonra annesi ve babası ayrıldı. Küçük kızın çocukluk yılları da kelimenin tam anlamıyla koyu bir yoksulluk içinde geçti.

30
Annesi Maria Alyabusheva o dönemi şöyle anlatıyor: "Olga'nın doğumundan sonra kocam Konstantin'den ayrıldım. Onun iyi bir baba ve eş olabileceğinden emin değildim. Biz boşandıktan sonra da Konstantin bir kızı olduğunu unuttu. Onu hiç arayıp sormadı. Eski kocam, kızımız Olga'yı en son 2 yaşında görmüştü. Daha sonra 13 yaşına gelinceye kadar da hiç arayıp sormadı. Ama, Olga küçük bir çocukken, zaman zaman kocamdan boşanmakla hata yaptığımı düşündüğüm zamanlar da oldu. Çünkü Olga sık sık babasını ne kadar özlediğini söylerdi".

31
Winfrey, bugün ABD'nin en etkili ve zengin kişilerinden biri.

32
Annesi çalışmak zorunda kalınca Olga''ya anneannesi Raisa baktı. Özellikle de Sovyetler Birliği''nin çöküşünden hemen sonraki dönem hem küçük Olga, hem de ailesi için çok zorlu geçti. Küçük Olga yamalı giysiler giymek zorunda kaldı. Annesi Maria o dönemi de şu sözlerle anlatıyor: "Olga''ya yamalı ve eski giysiler giydirirdik. Ama o bundan nefret ederdi. Kendisine yeni giysiler almam için bana yalvarırdı. Ama yeterince param olmadığı için alamazdım. "

33
Sylvester Stallone'nin hayatı da kelimenin tam anlamıyla roman gibi.New York'ta oturduğu daireden atıldıktan sonra üç hafta boyunca bir otobüs durağında yaşadı. Hatta maddi olarak o kadar zor durumdaydı ki bir porno filmde bile rol aldı.

34
Sylvester Stallone'nin hayatı da kelimenin tam anlamıyla roman gibi.New York'ta oturduğu daireden atıldıktan sonra üç hafta boyunca bir otobüs durağında yaşadı. Hatta maddi olarak o kadar zor durumdaydı ki bir porno filmde bile rol aldı.

35
Olga Kurylenko'nun yaşamı, 13 yaşındayken annesiyle birlike Moskova metrosunda seyahat ettiği sırada tamamen değişti. Onu gören bir moda ajanı genç kıza mankenlik teklif etti. Olga 17 yaşına geldiğinde ise artık manken olmak için hazırdı. Kariyerine Paris'te devam etmek için ülkesinden ayrıldı ve o günden sonra şöhret basamaklarını hızla tırmandı.

36
Oprah Winfrey
Oprah Winfrey
ABD'nin en çok kazanan TV yıldızlarından biri olan Winfrey bugün yanında çalışan yüzlerce kişiyi aileleriyle birlikte tatile çıkarıp tüm masraflarını karşılayacak durumda. Ama çocukluğu pek öyle geçmemiş. Missisippi'de elekriği bile olmayan bir çiftlikte dünyaya gözlerini açan Winfrey, çocukluğunda genellikle yalın ayak gezermiş. Kendi yağlarını kendileri yapıp giysilerini de kendileri dikermiş.

Son Dakika Yaşadığı Gecekonduda Elektrik Bile Yoktu, Tek Şarkıyla Şöhret Oldu - Son Dakika Magazin


YORUMLAR
500
Advertisement