Son Dakika Haberleri: Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

Sinema Tarihinin Unutulmaz Ejderhaları

5 yıl önce

1
Yüzüklerin Efendisi'nden Harry Potter serine dek fantastik filmlerin vazgeçilmez yaratıklarından ejderhalar, farklı tasarımlarıyla bu filmlerin yapım sürecinin en iddialı öğelerinden birini oluşturuyor. İşte sinema tarihinden unutulmaz ejderhalar.
2
ÖLÜMSÜZ SAVAŞÇI: Robert Zemeckis ile "Kutup Ekspresi" ve "Yeniyıl" Şarkısı"nda işbirliği yapan yapım tasarımcısı Doug Chiang, filmdeki ejderhayı tasarlarken yarasa ve uçan sincaplardan ilham aldı. Kuyruğunu ise sualtında rahataça kendisini itmesine imkan tanıyacak şekilde tasarladı.
3
ATEŞ KRALLIĞI: Ejderhaların binlerce yıl sonra canlanıp son derece güçlü, zeki ve yenilmez bir şekilde geri dönmelerini konu alıyordu "Ateş Krallığı" .Bu filmin ateş saçan ejderhalarının tasarımında, tüküren kobralar ve topçu böceğinden ilham alınmıştı.
4
ERAGON: Sıradan köylü çocuğu Eragon'un henüz yumurtayken eline geçen Safira adlı ejderha, kartallar gibi uçacak şekilde tasarlanmıştı. Üstelik sahibi Eragon ile telepatik bağ kurabiliyordu. Dört romandan oluşan Miras serisinin sinema macerası ise bu ilk filmin başarısızlığı yüzünden yarıda kaldı.
5
HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ: Michael Ende'nin sevilen romanı Alman sinemasının de en pahalı yapımlarından biriydi. CGI'ın gelişmediği 1980'lerde sevimli ejderha Falcor, 13 metre uzunluğunda pembe tüylü mekanik bir maket olarak karşımıza çıkmıştı.
6
RUHLARIN KAÇIŞI: Bütün zamanların en iyi animasyonlarının başında gelen Hayao Miyazaki imzalı "Ruhların Kaçışı"nda, huysuz tabiatlı kahramanımız Chihiro'nun büyülü dünyada yardım gördüğü Haku adlı gencin ejderhaya dönüşmesi, yönetmenin dahiyane fikirlerinden yalnızca biriydi.
7
EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİ? : Genç Hikking Hiccup'ın bağlı olduğu kabilenin geleneklerine uygun davranmak için bir ejderhayı öldürmesi gerekirkenonunla dost olması, başta kabilenin reisi babası olmak üzere herkesi şoke ediyordu. Simsiyah ejderhanın çıkardığı sesler ise fil, at, kaplan ve kedilerin çıkardığı seslerin sevimli bir karışımıydı.
8
ALİS HARİKALAR DİYARINDA: Aynı zamanda İngilizce yazılmış en absürd şiir olan Jebberwocky, "Alis Harikalar Diyarında"nın finalinde Alis'in dövüştüğü korkunç ejderhanın da esin kaynağıydı. Seslendirmesi ise efsanevi oyuncu Cristoper Lee tarafından yapılmıştı.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ateşli Şarkıcıdan Olay Paylaşım: Aman Tanrım, Yanlış Beden Sütyen Takıyormuşum! Resmen Nefes Kesiyor! Şeyma, Acun'a Nispet Yapmaya Doyamadı Savaşa Katılmak İçin Erkek Kılığına Girdi, Ordunun Cephanesini Montunda Sakladı! Fotoğraftaki Kurdeleli Genç Kız, Şimdilerde Milyonların Tanıdığı Bir Yıldız! Babası Cinsel İstismarla Suçlanmıştı, Kameralardan Kaçma Yöntemi Pes Dedirtti!