Sinemanın Altın Çağında Yıldızların Ev Halleri Nasıldı - Son Dakika

Sinemanın Altın Çağında Yıldızların Ev Halleri Nasıldı

14.09.2014 15:46

1
Bir dönemin sinema yıldızlarının o dönemlerde yaşadığı evleri ve bilinmeyen ev hallerini sizler için bir araya getirdik. İşte sinemanın altın çağında Türk ve yabancı sanatçıların çok özel ev halleri...

2
1 Haziran 1926 - 5 Ağustos 1962/ Döneminde sıklıkla 'aptal sarışın' rollerine uygun görüldüğünden mi bilinmez, Marilyn Monroe evinde verdiği pozların çoğunda kitap okurken görülmektedir. Fotoğraf, LA'deki evinden bir kare ve Marilyn yine kitaplara dalmış.

3
6 Aralık 1931 - 24 Eylül 1996/ Her yıl dekorasyonunu değiştirdiği eve Zeki Müren, 'Huzur Yuvası' diyormuş. Kendi gibi stil sahibi bu ev için de her değişiklikte zamanının parasıyla 100 bin lira harcıyormuş. Fotoğrafta Zeki Müren'in 'Çin Salonu' olarak adlandırdığı bölümü görüyoruz. Salon, az sayıda biblo ve minimal mobilyalarla oldukça sade döşenmiş.

4
MJ: 29 Ağustos 1958 - 25 Haziran 2009/ Michael Jackson ve kardeşlerinden oluşan, bir dönem ortalığı kasıp kavuran teenage grup Jackson Five'ın ikamet ettiği saray yavrusu. Fotoğrafta Michael Jackson ve kardeşleri evlerinin bahçesinde motosikletleri ile görülüyor. Babaları, "Çocuklar, deli para kazandınız! Hepinize benden motosiklet!" demiş.

5
24 Mart 1930 - 7 Kasım 1980/ Fotoğrafta ilk eşi Neile Adams ile evlerinde görülüyor. "Hayır yani evde de bu kadar seksi mi oluyordu bu adam şimdi?" diye sorası geliyor insanın.

6
12 Eylül 1954/ Bir dönem Ayşecik ismi ile sinemada arz - ı endam eden Zeynep Değirmencioğlu'nun elbette ki ailesiyle yaşadığı evdeyiz. Fotoğraftaki bölüm Zeynep Değirmencioğlu'nun 'mahzen' dediği bölüm. Fıçı şeklinde mobilyaların ortasında Ayşecik'i görüyoruz. Zeynep Değirmencioğlu'nun yetişkinliğinde emlakçılıkla uğraştığı biliniyor. Acaba emlakçılık kariyerinde de sinemada gösterdiği başarıyı göstermiş midir?

7
22 Aralık 1915 - 14 Mayıs 1998/ Frank Sinatra, evinin havuz başında arkadaşı Yul Brynner ile bir öğleden sonra içkisi alırken.

8
20 Kasım 1940/ Temiz yüzlü, yakışıklı ve güven veren yüzü ile Ediz Hun'un o dönemin genç kızları ve elbette aileleri için ideal damat adayına bir örnek teşkil ettiğine şüphe yok. Zaten kendisi bir film yıldızı olmasına rağmen o yıllarda anne - babası ile Büyükada'daki evlerinde ikamet etmekteymiş.

9
2 Ocak 1943/ Filiz Akın, Türk sinemasında 'Avrupai güzellik' kavramının tam karşılığı olsa gerek. Topağacı'nda bekârken aldığı 227 m2'lik evinden bir kareyi görüyoruz. Evlendikten sonra da eşi Türker İnanoğlu ile bu evde yaşamaya devam ettiği anlaşılıyor. Fotoğraf 1966 yılından. Türker İnanoğlu'nun yüzündeki ifade "Üç kişi için bu ev biraz büyük değil mi Filiz'ciğim?" der gibi. Gazete bu haberi "Evin en önemli özelliği sadeliği ve ferahlığı" alt başlığı ile vermiş. Metrekareye 0,0001 kişinin düştüğü bu evin ferahlığı konusu su götürmez bir gerçek elbette.

10
8 Kasım 1906 - 28 Nisan 1978/ 'Saray yavrusu' tabirinin tam karşılığı Muammer Karaca'nın eviymiş o dönem. Zaten filmlerde ne zaman bir saray yavrusuna ihtiyaç duyulsa Muammer Karaca'nın kapısı çalınırmış. Türk sinemasında birçok zengin evi sahnesi Muammer Karaca'nın Yeşilyurt'taki bu evinde çekilmiş. Bu ortaklık, bir film çekimi sırasında ekibin yanlışlıkla bahçedeki 1600 yıllık vazoyu kırması ile son bulmuş. 1600 yıllık bir vazonuz olsa bahçeye koyar mıydınız? "Eskiden güven vardı, kapılarımız açık uyurduk." lafının ispatı bu hareket olsa gerek.

11
21 Ağustos 1934/ Sinemayı bıraktıktan sonra antikacılık yaptığı bilinen İzzet Günay'ın antika merakı o yıllardan geliyor. Evinde antika parçalara ve koleksiyonluk tablolara yer veren Günay'ın evi sergilerden ve müzayedelerden topladığı parçalarla doluymuş. Fotoğrafta ceviz yazı masasının üzerinde bir açık arttırmadan alınmış Falih Rıfkı Atay'a ait altın yaldızlı bronz ve oniks taşından yapılmış yazı takımı görülüyor. Fotoğrafta ayrıca 'Ağaçlar Ayakta Ölür' filmi ile kazandığı Altın Portakal heykelciği, kitaplığı, plakları, pikabı ve iki adet plastik oyuncak figür görülüyor. Her şey tamam ama bu figürlere anlam veremedik, vardır bir kerameti elbet..

12
20 Eylül 1934/ Afet-i devran İtalyan desek abartmış olmayız. Loren, bas bas "Ben gerçek bir İtalyanım" diyen evinin yatak odasında görülüyor.

13
5 Mayıs 1929 - 16 Haziran 1979/ "Ayhan Işık aslında George Clooney'nin babasıymış." "Hayır hayır, Abdullah Gül'ün amcasıydı bence." gibi bir sürü dedikodu... Ayhan Işık, sinemamızın gördüğü en yakışıklı ve karizmatik yüzlerden biriydi. Döneminin tüm klasını yansıtan Ayhan Işık'ın evi ise şimdiki yıldızların aksine epey mütevazi ancak oldukça da şıkmış. Evin salonunda bulunan müzik dolabına dikkat! Almanya'da özel olarak yaptırılan müzik dolabının değeri tam 25 bin liraymış o zamanlar.

14
17 Mart 1928 - 22 Ekim 1999/ Ahh Neriman Köksal! Türk sinemasında kadın figürünü alt üst etmiş bu efsanevi yıldız hakkında gerçekten de bir sürü efsane, enstantane ve rivayet dolanır. En ünlüsü de bir tren yolculuğu sırasında kendisini takdim eden Vehbi Koç'a; "Ne var yani ben de Neriman Köksal'ım. Alt tarafı Koç Otobüsleri'nin sahibisiniz, neden böyle kasılıyorsunuz canım!" diye ayar vermesidir. O ayar doğru mudur bilinmez ama Neriman Köksal'ın 1966 yılında tüm haşmetiyle evinde verdiği bu poz gerçek.

15
15 Haziran 1932 - 30 Haziran 2004/ Kötü adam rollerinin vazgeçilmezlerinden Hüseyin Baradan'ın evi, şimdilerde yeniden trend haline gelen retro modasının bire bir karşılığı olsa gerek. Özellikle berjerler şimdilerde pek çok evde yeniden görülmeye başlanan parçalardan. Duvardaki Karagöz - Hacivat tablosu da dikkat çeken ayrıntılardan biri.

16
22 Aralık 1922 - 25 Ocak 1990/ 'Kilimanjaro'nun Karları' başta olmak üzere döneminin jönleri ile oynadığı filmler ve Frank Sinatra ile olan fırtınalı ilişkisiyle bilinen Amerikan güzeli Ava Gardner'in evinden bir kare. Yoksul bir çiftçi ailesinden gelen Ava'nın evindeki ihtişam hemen göze çarpıyor.

17

5 Nisan 1925 - 18 Mart 1995 (S.A.), 8 Ağustos 1936 - 25 Temmuz 2014 (Ç.İ.)/ Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Çolpan İlhan ve Sadri Alışık'ın oğulları Kerem ile birlikte yaşadıkları apartman dairesindeyiz şimdi de. Ev dönemine göre epey gösterişli döşenmiş. Fotoğrafta kırmızı koltuklar, antika abajurlar, "Oğlum koparma çiçekleri!" diyen Çolpan İlhan, her çocuk gibi çiçek gördüğünde dalmadan edemeyen Kerem Alışık ve gerilimi anneye bırakmanın rahatlığıyla olayı izleyen Sadri Alışık görülüyor. Birlikte nur içinde yatsınlar.

18
19 Haziran 1933 - 29 Haziran 1967/ Marilyn Monroe'ya rakip olarak çıkarılmış bu sarışın güzel, hazin bir araba kazasında erkenden aramızdan ayrılmıştır. Fotoğrafta görülense evinin banyosu. Bu ev, 'Pink Palace' olarak adlandırılıyordu ve gerçekten de her yer pembeydi.

19
5 Kasım 1913 - 8 Temmuz 1967/ Rüzgar Gibi Geçti'nin Scarlett O'hara'sı Vivien Leigh, bu filmdeki performansı ile kazandığı Oscar heykelciğini şöminenin üzerine yerleştirirken..

Son Dakika Sinemanın Altın Çağında Yıldızların Ev Halleri Nasıldı - Son Dakika Magazin


YORUMLAR
500
Advertisement