Sırtında Eşekle Antrenman Yapıyor - Son Dakika

Sırtında Eşekle Antrenman Yapıyor

06.01.2013 14:16

1
Tacikistanlı çoban ve aynı zamanda ülkenin en iyi keçi kapma (Buzkashi) sporcularından Azam, gücünü korumak için sırtında eşek taşıyarak antrenman yapıyor.
2
Pamir Dağı eteklerinde koyun otlatan 38 yaşındaki Azam, at sırtında oynanan 'Polo' benzeri 'keçi kapma' yarışında Tacikistan şampiyonu olmuş.
3
Gününü dağda koyun otlatarak geçiren şampiyon çoban, salonda çalışan rakiplerinin aksine zaman zaman sürüdeki eşeğini sırtında taşıyıp güçlenmeye çalışıyor.
4
Tacikistan'daki keçi kapma (Buzkashi) yarışlarını belgeleyen Kanadalı ekibin yönetmeni Najeeb Mirza da Azam'ın eşekli antrenmanını görüntüledi. İki eşi ve 10 çocuğu ile birlikte yaşayan Tacik çoban, Uysal eşeğini sırtına alıp zorlanmadan taşıyor.
5
Orta Asya'da Afganistan, Kırgızistan ve Tacikistan'da at sırtında takım halinde oynanan Polo benzeri bir spordur. At üzerindeki sporcular, başı kesilmiş keçi ölüsünü, rakiplerine vermeden yardımlaşma ile belli bir hedefe kadar taşımak zorunda. Güç, çeviklik, cesaret ve yardımlaşma gerektiren keçi kapma yarışı, yüzyıllardır Orta Asya bozkırlarında oynanıyor.
6
Yarışmaya o kadar çok rakip katılıyor ki yarışmanın olduğu alana uzaktan bakıldığında adeta ortaçağ savaşlarını andıran bir görüntü ile karşı karşıya kalınıyor.

Son Dakika Sırtında Eşekle Antrenman Yapıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement