Sıvı Teması Sonrası Telefonlara İlk Yardım Önerileri - Son Dakika

Sıvı Teması Sonrası Telefonlara İlk Yardım Önerileri

18.08.2014 23:13

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen, elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarından, denize ve havuza girerken de ayrılamadığımız.

1
Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen, elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarından, denize ve havuza girerken de ayrılamadığımız verilerle ortaya kondu.

Kaynak :

2
Bunaltıcı sıcakların yaşandığı şu günlerde, serinlemek için deniz ve havuz kenarları tercih edilirken görünmez kazalar ve de unutkanlıklar pahalıya mal olmaya başladı. İnternet kullanımının akıllı telefonlar sayesinde artması ve sosyal ağların her an eğlencemizi fotoğraflayacağımız platformlar olması, cep telefonlarının da suya kullanıcılarla birlikte girmesine neden oluyor.

3
Kullanıcı kaynaklı hatalara karşı cep telefonlarını güvence altına alan Cepkask firmasının 2014 Haziran ve Ağustos dönemi hasar bildirim verilerine göre; başı çeken kazalar şu şekilde;

1. Deniz havuzda fotoğraf çekerken telefonum suya düştü.

2. Şortumun cebinde telefonumu unuttu denize girdim.

3. Şezlongda güneşe maruz kaldı.

4. Kurulanırken telefonuma su sıçradı.

5. Dalga geldi telefonum ıslandı.

4
Sıvı teması sonrası telefonlara ilk yardım önerileri ise şunlar;

1- Telefonunuzu kapatın

Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile önemli. O yüzden en kısa sürede sudan çıkarılarak kapatılması gerekir.

5
2- Telefonunuzu parçalara ayırın

Telefon içindeki SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkarın ve kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın.

6
3- Üzerindeki sıvıyı vakumlayın

Eğer sıvıyı vakumlayacak bir alet yoksa, telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları vb. deliklerinden suyu ağzınızla vakumlayın.

7
4 -Kurumaya bırakın

Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı bir tabak princin içine daldırın ve bekletin. Isıyla çalışan çeşitli aletler veya kimyasallar işe yaramaz. O yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin.

8
5-Telefonunuzu uyandırın

Telefonunuzu tabaktan çıkartın, eğer dış tarafında hala nemlenme kalmışsa silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup bir gün daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.

9

YORUMLAR
500

Son Dakika Sıvı Teması Sonrası Telefonlara İlk Yardım Önerileri - Son Dakika


Advertisement