Şizofreni Hakkında Merak Ettikleriniz - Son Dakika

Şizofreni Hakkında Merak Ettikleriniz

11.06.2014 09:46

1
Şizofreni bütün dünyada görülen kronik ve ciddi bir beyin hastalığıdır. Semptomların şiddeti ve şizofreninin uzun süreli, kronik bir hastalık oluşundan dolayı birçok insan işine son verir.

2
Peki şizofren tam olarak nedir, belirtileri nelerdir, kimlerde daha çok görülür, tedavisi var mı? İşte şizofreniyle ilgili bilmek istediğiniz her şey...

3
ŞİZOFRENİ NEDİR? Şizofreni kronik ve iz bırakan bir beyin hastalığıdır. Bu durum insanların sesler duymasına, hayaller görmesine veya diğer insanların düşüncelerini kontrol ettiklerine inanmasına yol açar.

4
Bu duygular korkutucu olabilir ve sık sık kararsız davranışlara neden olur. Çaresi yoktur, fakat tedavi ile çok ciddi olan belirtiler genellikle kontrol altına alınır.

5
ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ: Halüsinasyonlar, son derece yanlış inançlar, paranoya (başkalarının size karşı komplo planladığı korkusu) şizofreni belirtileri arasında bulunuyor.

6
Günlük hayattan zevk alamama, sosyal aktivitelerden uzaklaşma gibi belirtiler ise depresyona benzer.

7
DÜŞÜNCELERİNİZİ NASIL ETKİLER? Şizofreni hastaları anormal bir düşünme şekline sahiptir. Düşüncelerini organize etmede ve mantıklı bağlantılar kurmada sorun yaşarlar.

8
Bazen beynindeki tüm düşüncelerin yok olduğunu hissettiklerini açıklarlar. Popüler inanışa rağmen, şizofreni birden fazla kişilik taşıma hastalığı (Dissociative Identity disorder) değildir.

9
DAVRANIŞLARI NASIL ETKİLER? Şizofreni çok farklı davranışlara yol açabilir. İnsanlar abuk subuk konuşabilir veya kelimeler uydurabilir. Telaşlıymış gibi davranabilir ya da donuk yüzlü görünebilir. Birçok insan temel hijyen kurallarını yerine getirmede veya ev düzeni konusunda problem yaşayabilir.

10
Şizofreni hastaları genellikle adımlama gibi tekrar edici davranışlar gösterir. Toplumda bilinenin aksine şizofreni hastaları çevrelerine zarar vermez.

11
KİMLER ŞİZOFRENİYE YAKALANIR? Şizofreni kadınları ve erkekleri aynı oranda etkiler. Belirtiler genellikle 16 ile 30 yaş arasında başlar. Hastalığın başlangıcı erkeklerde kadınlardan daha erken olabiliyor.

12
Şizofreni çocukluk döneminde ya da 45 yaş üzerinde nadiren başlıyor. Ailesinde şizofreni olan kişilerde şizofreni görülme riski daha yüksektir.

13
SEBEPLERİ NELERDİR? Esas neden bilinmiyor, fakat bilim adamları genlerden şüpheleniyor ve çevrenin de rol oynadığını düşünüyorlar. Beynin içindeki dopamin ve glutamat isimli kimyasal habercilerin seviyesi dengenin dışına çıkabilir. Beyin yapıları da anormalleşiyor.

14
Örneğin, tek yumurta ikizlerinin beyin tarama testlerinde sıvıyla dolu olan karıncık şizofreni hastası olan kardeşte daha geniş. Şizofreni hastası kişinin beyninin bazı bölümlerinde aktivite seviyesi normalden daha yüksek veya düşük olabilir.

15
NASIL TEŞHİS EDİLİR? Şizofreniyi tespit etmek için laboratuar testleri yok. Bu nedenle teşhis genellikle hastanın öyküsü ve belirtilerle konabilir.

16
Gençlerde aile öyküsü ve belirli davranışlar şizofreni başlangıcı olup olmadığını belirlemede yardımcı olur. Bunlar sosyal gruplardan uzaklaşma ve sıradışı şüpheler olabilir.

17
TEDAVİ ŞEKLİ Reçeteli ilaçlar anormal düşünme, halüsinasyon ve zararlı inançlar gibi belirtileri azaltır. Bazı insanlarda ilaçların yan etkisi olarak titreme ve kilo alımı görülebilir. Şizofreni ilaçları diğer ilaçlar veya takviyelerle etkileşime girebilir.

18
PSİKOSOSYAL TERAPİ: Danışma insanların sorunlu davranışları ve düşünceleriyle mücadelede yardımcı oluyor.

19
Bilişsel davranış terapisinde, insanlar düşüncelerinin gerçekliğini test etmeyi ve belirtilerle daha iyi mücadele etmeyi öğreniyor. Bu stratejiler ilaçların yerine geçmez, fakat yine de yardımcı olur.

20
AİLE ÜYELERİ İÇİN TAVSİYELER Şizofreni diğer mental sağlık sorunlarıyla karıştırılabiliyor. Bu nedenle dikkatli bir değerlendirme kilit noktadır.

21
Şizofreni olan birine yardım etmeye ikna etmek çok zor olabilir. Ruhsal bir sorun meydana gelip hastaneye yatış olduğunda tedavi başlar.

22
Hastanın çevresinde bulunan aile üyeleri hastanın ilaçlarını almasını sağlamalı, takip eden doktor kontrollerinde yanında olun, destekleyici ve saygılı davranın.

Son Dakika Şizofreni Hakkında Merak Ettikleriniz - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement