Soğuk Parmakların Belirti Olduğu 5 Hastalık - Son Dakika

Soğuk Parmakların Belirti Olduğu 5 Hastalık

1

Vücudumuz ilk olarak hayati önem taşıyan organlara sıcaklık gönderir. Bu durumda parmaklar biraz soğuk kalır. Ancak farklı bir takım sağlık sorunları parmaklarınızın sürekli soğuk kalmasına neden olabilir. İşte soğuk parmakların nedenleri…

2
Raynaund hastalığı
Raynaund hastalığı
Bu hastalık genel olarak ellerde,parmaklarda kulak ve burunda oluşan kan dolaşımının bozulmasıyla ortaya çıkar.Kan dolaşımının azalmasıyla parmak uçları, ilk olarak beyaz renge döner. Beyaz olan bölge ilerleyen zamanlarda kızarıp yanmaya başlar.

3
Otoimmün bozukluklar
Otoimmün bozukluklar
Otoimmün bozukluk, bağışıklık sisteminin ters olarak hareket ederek sağlıklı hücrelere saldırması durumuna denir. Bağışıklık sistemi vücudun normal bileşenlerini kendinden saymayarak, dokulara veya organlara saldıran bakteriler oluşturur.

Bunun sonucunda ise iltihaplanma ve otoimmün bozukluklar ortaya çıkar.

4
Tiroit hastalığı
Tiroit hastalığı
Tiroit bezinin yeterli hormon üretmemesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır. İyot eksikliği bu hastalığın en önemli sebeplerinden biridir.

Tiroid bezi az çalıştığında, hipofizden TSH'nın kana verilmesi artar. Vücut dokuları için gerekli miktarda tiroid hormonu salgılanamaz.

Bunun sonucunda ‘'hipotiroit'' meydana gelir. Dokulara yeterli miktarda kan ulaşmamasının bi diğer nedeni de budur.

5
Anemi hastalığı
Anemi hastalığı
Kanda kırmızı kan hücreleri bulunur. Bu kan hücrelerinin içerisinde vücuda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin vardır. Hemoglobin değerleri düştüğünde kansızlık problemi ortaya çıkar.

Soğuk el ve parmakların yanı sıra, baş dönmesi, nefes darlığı, göz kararması gibi birçok belirti verebilir.

6
B12 eksikliği
B12 eksikliği
B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemlidir. B12 en fazla kümes hayvanları, et, yumurta ve sütte bulunmaktadır.

B12 vitamini yoksa kan hücrelerinin üretimi yavaşlar. Üretilen hücrelerde kalitesiz olur. bunun sonucunda dokulara yeterli kan ulaşmaz ve el ayak üşümesi meydana gelir.

Haber Yayın Tarihi: 30.01.2017 08:01

Son Dakika Soğuk Parmakların Belirti Olduğu 5 Hastalık - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeni bulgularla en güncel karşılaştırma! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının belirtileri arasındaki farklar Ne umdu ne buldu! Çıplak fotoğraf paylaşan hakimin başı fena dertte İkinci kez yaşadığı annelik heyecanı yarım kaldı! Petek Dinçöz bebeğini kaybetti Necati Şaşmaz'ın günde 80 bardak çay içtiğini biliyor muydunuz? İşte ünlülerin bilinmeyen alışkanlıkları Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor