Son Dakika Haberleri: Solaklar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Solaklar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

4 yıl önce

1
Bugün dünya solaklar günü. Peki sanatsal yeteneklere, pratik çözümler bulmaya, spor becerilerine çok daha yatkın olan solakları ne kadar tanıyoruz? Onların maruz kaldığı zorluklardan ne kadar haberdarız? İşte A'dan Z'ye solaklıkla ilgili bilinmesi gereken her şey
2
Ortaçağ'da sol elini kullananları 'şeytan' olarak adlandırıp toplumdan dışlıyorlardı. Modern toplumlarda solaklar için eziyet şekil değiştirerek devam ediyor.
3
Araştırmalara göre solaklar daha zeki, daha zengin yetenekli... Ancak sağlaklara oranla daha az yaşıyor.
4
Diyelim ki enstrüman alacaksınız, üzgünüz ama sağlaklar kadar şanslı değilsiniz. 5 tane sağlak enstrümana 1 tane solak bulursanız demeyin keyfinize. Sırf düğmelerin yeri değişik diye fazladan para vermeniz de üzerine tuz biber.
Yemek yerken çatalı bıçağı yanlış elle tutuyorsunuz diye paylanmadınız mı hiç? "Herkes sağla yiyor, sen de alış be çocuğum" diye elinize şaplağı geçiren bir büyüğü hepinize ne kadar da tanıdık geliyordur. Tek kişilik sınav salonlarında sadece sağlaklara özel sandalyelerde imtihanına imtihan katan solaklar, acınız acımızdır!
5
Erkeklerin solak olma oranı kadınlardan daha fazla. Toplam nüfusun yüzde 10'u solak. Şizofrenlerin de yüzde 20'si… Wall Street Journal'da yayınlanan bir makaleye göre, solakların disleksi hastası olma ihtimali de daha yüksek. İngiliz Psikiyatri Derneği'nin araştırmasına göre, sol elini kullanan insanlar strese daha yatkın. Solaklar daha çok korkuyor ve sinirleniyor. Tüm bunlara ek olarak, şeker hastalığı, astım ve alerjik hastalıkların solaklarda görülme oranı daha yüksek.
6
Size ünlü solaklar Scarlett Johansson, Jennifer Lawrence, Hugh Jackman, Angelina Jolie, Tom Cruise, Robert De Niro, Lady Gaga, Prens William'dan bahsedeyim, gerisini siz anlayın.
7
Solak insanların spor birçok alanında daha başarılı olduğu artık olimpik anlamda kabul edilen bir gerçek. Dünya futbolunda da en yetenekli ve pahalı yıldızların sol ayaklı olduğunu bilmeyen yok. Dünyada Pele, Maradona, Messi gibi...
8
21 yaşındaki ünlü eskrim şampiyonu Race Imboden, son Londra olimpiyatlarında 198 sağlak arasından sıyrılarak şampiyon olan bir sporcu.
Amerika'da beyzbol oyuncularının en değerlisi olan atıcıların yüzde 25'i solak. Tenisten boksa bireysel birçok sporda da solaklar yetenekleri ve ‘rakibe ters gelen' stili ile öne çıkıyor.
9
Solaklar, sağlaklara oranla iş hayatında yüzde 10-15 arası daha çok kazanıyor. Dünya zenginler listesindeki solakların oranı genel nüfustaki solak oranından daha fazla. Bill Gates'ten Steve Jobs örnekleri hepimiz için yeterliyse, dağılabiliriz.
10
Amerikan Psikoloji Günlüğü dergisinin araştırması, solakların sanatçı olmaya çok daha yatkın olduğunu söylüyor. Ayrıca düşünce kabiliyetleri de daha pratik çözümler bulmaya yatkın. Dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Picasso ve Rafael de solaktı.
11
Solaklar politikada daha başarılı. Obama, Bill Clinton, George Bush, Fidel castro, Gerald Ford solaktı. Eski ABD başkanlarından Ronald Regan da solak doğduğu ama sağ elini kullanmaya zorlandığı söylentiler arasında.
12
ABD'de 24 yıl önce solaklar arasındaKİ dayanışmayı artırmak için “Left Handers Day” adı ile ilk kez kutlanmaya başlandı. Her yılın 13 Ağustos'unda bu gelenek devam ediyor.
Haber Yayın Tarihi : 13.08.2015 02:14 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Acun'dan Boşanan Şeyma, Cesur Pozlarıyla Mest Ediyor! Ateşli Model, Miami Sahillerinde Fırtına Gibi Esti! Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı 2019 Yılının En Az Yakan 20 Otomobil Modeli Çılgın Bediş'in Banu'su Bakın Şimdi Ne Yapıyor!