Son Dakika Haberleri: Somali'den Savaş Sesleri Yükseliyor!

Somali'den Savaş Sesleri Yükseliyor!

10 yıl önce

1
Bir Oteli Basan El Şabab Militanları 15 Milletvekili Öldürdü, Birçoğunu da Rehin Aldı.
2
Somali'nin Başkenti Mogadişu'da Bir Oteli Basan El Şabab Militanları 15 Milletvekilini Öldürdü. Oteli Kuşatan Somali Güvenlik Güçleri, Operasyona Hazırlanıyor.
3
Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir oteli basan silahlı militanlar 15 Somalili milletvekilini öldürdüğü ifade edildi. El Şabab Militanları daha önce işgalçi yönetimlere karşı savaş sözü vermiş ve ülkeyi özgürleştirecekleri konusunda açıklamlarda bulunmuştu.
4
Mogadişu'nun merkezinde bulunan otele güvenlik güçleri operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.
5
Somali Güvenlik Güçlerine Afrika Birliği destek veriyor. Pazartesi günü Afrika Birliği Askerleri ve Somalili militanlar arasında çatışma meydana gelmiş ve bu çatışma arasında kalan 29 sivil de hayatını kaybetmişti.

6
El Şabab sözcüsü Şeyh Ali Muhammed Rage Afrika Birliği'ne bağlı olarak Somali'ye gelen 6 bin askerin işgalci olarak niteliyerek bu güçlerin hükümeti desteklemesine karşı büyük savaş sözü verildiğini hatırlattı.
7
El Şabab yabancı güçlerin desteklediği hükümete karşı olan direnişini 2007 yılından beri devam ettiriyor. El Şabab özellikle Uganda tarafından Afrika Birliği Ordularını desteklemek amacıyla gönderilen 1.200 asker konusunda da tavizsiz olduklarını açıklamıştı. Örgüt ayrıca Uganda ve Burundi gibi Somali'deki hükümete destek veren ülkeleri uyarmış ve bu girşimlerinin cevapsız kalmayacağını ilan etmişti.
8
Örgüt daha önce Dünya Kupası sırasında meydana gelen ve 70 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı da üstlenmişti.

9
Ülkede 20 yılı aşkın bir zamandan beri güçlü bir hükümetin kurulmamış olması yönetimi El Şabab'ın elinde bulundurmasını gerktirmişti.

10
Ülkede özellikle ABD yönetimini desteklediği politikacıların yönetimde olması konusunda büyük çaba sarfediyor.
11
Hükümet ve El Şabab arasında meydana gelen olayların başlamasından bu yana 21 bin öldü, 1.5 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.
12
13
14
15
16Haber Yayın Tarihi: 24.08.2010 01:34 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu Burcu Özberk'in kalça pozuna tepki yağdı: Ben seni ahlaklı bilirdim! Yorgunluğu def ediyor, kansere kalkan oluyor! İşte siyah sarımsağın faydaları Mucize Doktor'un çılgın Açelya'sından yatak pozu! Beğeni yağmuruna tutuldu Ünlü model Kendall Jenner'ın sere serpe kitap keyfi! Resmen içine düştü Dişi bufaloya sinsice saldırmak istemişti! Sonu felaket oldu