Somali'de 5 Günde 105 Ameliyat - Son Dakika

Somali'de 5 Günde 105 Ameliyat

11.04.2014 18:32

Somali’de, Yeryüzü Doktorları 5 günde 105 ameliyat gerçekleştirdi.

1
Sağlık Bakanlığı Doktorları Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesindeydi. Somali Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında Somali’de geceli gündüzlü çalışarak 5 günde 105 Ameliyat gerçekleştiren doktorlar, ameliyatlarını Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi’nde gerçekleştirdi.
2
Türk Kızılayı ve TİKA’nın katkılarıyla 6 Mart 2012 den bu yana Mogadişu’da Somali halkına sağlık hizmeti veren Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi bölgenin en modern ve donanımlı hastanesi olarak tüm Somali’nin örnek kurumlarından biri durumunda.
3
Bölgede ameliyatlar yapmak üzere bulunan 12 kişilik Sağlık Bakanlığı ekibi, Somali’de Yeryüzü Doktorlarının misafiri oldu. Bir hafta boyunca Yeryüzü Doktorları’nın misafirhanesinde konaklayan doktorlar ameliyatlarının tümünü de Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi’nde gerçekleştirdi.
4
Somali’de 5 günde 105 ameliyat gerçekleştiren ekip Plastik cerrahi, Üroloji, Çocuk ve Genel cerrahi alanında çalışmalar yaptı. Ekibin enerjisi ve uyumu, saatlerce süren operasyonların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladı.
5
Somali’de güvenlik sorunlarına karşın gece geç saatlere kadar ameliyatlar devam etti. Bakanlık hemşire ve doktorları sabah 07.30’dan aksam 23.00’a kadar ameliyathaneden çıkmadan çalıştılar.
6
Somali Sağlık Bakanlığı yetkilileri Yeryüzü Doktorları’nın misafirhanesine gelerek özverili çalışmaları için ekibe teşekkürlerini iletti. Çalışma, devlet ve Sivil Toplum Örgütlerinin başarılı ortaklıklarından biri olarak Somali sağlık tarihinde yerini aldı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Somali'de 5 Günde 105 Ameliyat - Son Dakika


Advertisement