Son bir yılda 16 bombalı saldırıda 344 kişi Öldü - Son Dakika

Son bir yılda 16 bombalı saldırıda 344 kişi Öldü

22.08.2016 10:42

1
Türkiye'de son bir yılda sivillerin hedef alındığı 16 bombalı saldırı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 344 sivil yaşamını yitirirken, 1682 kişi de yaralandı. Çoğu canlı bomba ve bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda sivillerin yanı sıra asker ve polisler de hedef oldu. 7 Haziran seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır'da HDP mitingine düzenlenen saldırıyla başlayan saldırı zincirine dün Gaziantep'teki sokak düğününe düzenlenen bombalı saldırı eklendi. Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısı ise 10 Ekim'deki ‘Ankara katliamı'ydı.

2
1- Diyarbakır HDP mitingi saldırısı
1- Diyarbakır HDP mitingi saldırısı
7 Haziran 2015 seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır'da HDP mitingi sırasında beş kişi hayatını kaybetti, 400 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD'in düzenlediği belirlendi.

3
2- Suruç saldırısı
2- Suruç saldırısı
20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi önünde canlı bomba saldırısı meydana geldi. Saldırıda Kobani'ye destek için basın açıklaması okuyan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

4
3- ‘Ankara katliamı'
3- ‘Ankara katliamı
10 Ekim 2015'te çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği 'emek, barış ve demokrasi mitingi' için Ankara'ya gidenlerin toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen iki ayrı patlamada 109 kişi hayatını kaybetti, 500'ü aşkın yurttaş yaralandı. Saldırı,tarihe ‘Türkiye'nin en kanlı terör eylemi' olarak geçti.

5
4- Sultanahmet saldırısı
4- Sultanahmet saldırısı
12 Ocak'ta Sultanahmet Meydanı'ndaki Dikilitaş yakınında turistlerin hedef alındığı canlı bomba saldırısı düzenlendi. 10 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

6
5- Birinci Ankara saldırısı
5- Birinci Ankara saldırısı
17 Şubat'ta Ankara'nın Çankaya ilçesinde devlet binalarına yakın bir noktada askeri servis araçlarının geçişi esnasında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. 29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişininse yaralandığı saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.

7
6- İkinci Ankara saldırısı
6- İkinci Ankara saldırısı
13 Mart'ta Ankara bir kez daha hedef oldu. Kızılay Meydanı'na yakın bir noktada gerçekleşen bombalı saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Bu saldırıyı da TAK üstlendi.

8
7- İstiklal Caddesi saldırısı
7- İstiklal Caddesi saldırısı
19 Mart'ta İstiklal Caddesi'nde canlı bomba bir kez daha turistleri hedef aldı. Dört kişinin hayatını kaybettiği, 36 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

9
8- Bursa saldırısı
8- Bursa saldırısı
27 Nisan'da Bursa Ulu Camii yakınında canlı bomba kendisini patlattı. Can kaybının yaşanmadığı ancak 13 kişinin yaralandığı saldırıyı TAK üstlendi.

10
9- Gaziantep saldırısı
9- Gaziantep saldırısı
1 Mayıs'ta Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu bölgede intihar saldırısı gerçekleştirildi. Üç polisin yaşamını yitirdiği, 22 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

11
10- Askerlik şubesine saldırı
10- Askerlik şubesine saldırı
2 Nisan'da Mardin'in Kızıltepe ilçesinde PKK'lılılar askerlik şubesine bomba yüklü araçla saldırdı. Patlamada bir kişi hayatını kaybetti; üçü çocuk, ikisi asker 11 kişi de yaralandı.

12
11- Diyarbakır'da patlama
11- Diyarbakırda patlama
12 Mayıs'ta Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü köyünde patlayıcı yüklü kamyonun infilak etti. Patlamada dört kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı. PKK, patlamaya ait olan kamyonların kendilerine ait olduğunu duyurdu.

13
12- Sancaktepe saldırısı
12- Sancaktepe saldırısı
12 Mayıs'ta İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis aracının geçişi esnasında, park halindeki bir aracın patlaması sonucu gerçekleşen saldırıda can kaybı yaşanmazken, sekiz kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

14
13- Vezneciler saldırısı
13- Vezneciler saldırısı
7 Haziran'da Vezneciler'de zırhlı polis araçlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda şu ana kadar yedisi polis olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

15
13- Vezneciler saldırısı
13- Vezneciler saldırısı
7 Haziran'da Vezneciler'de zırhlı polis araçlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda şu ana kadar yedisi polis olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

16
14- Midyat saldırısı
14- Midyat saldırısı
8 Haziran'da Mardin'in Midyat ilçesinde emniyet müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım, bir polis ve iki vatandaşın hayatını kaybettiğini, en az 30 kişinin yaralandığını söyledi.

17
15- Atatürk Havalimanı saldırısı
15- Atatürk Havalimanı saldırısı
Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde üç bombalı intihar saldırısı düzenlendi, bekleyen yolcuların üzerine ateş açıldı. Patlamalarda 44 kişi yaşamını yitirirken, 237 kişi de yaralandı.

18
16 – Gaziantep'te sokak düğününe saldırı
16 – Gaziantepte sokak düğününe saldırı
Gaziantep'te sokakta yapılan kına gecesine düzenlenen bombalı saldırıda 51 kişi hayatını kaybetti, 91 kişi de yaralandı.

Son Dakika Son bir yılda 16 bombalı saldırıda 344 kişi Öldü - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı