Son Kullanma Tarihini Bilmediğimiz Eşyalar - Son Dakika

Son Kullanma Tarihini Bilmediğimiz Eşyalar

03.01.2018 10:33

Bazıları her gün kullandığımız bu ev araç ve gereçlerinin son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz? İşte son kullanma tarihini bilmediğimiz o eşyalar...

1
Banyo lifleri
Banyo lifleri

6 aydan sonra değişmesi gerekir. Ancak banyo liflerinin süresini uzatmak istiyorsanız bu ürünleri düzenli bir şekilde suda kaynatın. Bakterileri bu şekilde öldürebilirsiniz.

2
Emzik
Emzik

2-5 hafta kullanım süresi vardır.Lateks yüzeyde oluşabilecek çatlaklarda mikroplar barınabiliyor. Bu nedenle ne kadar kullanıldığına ve görüntüsüne bakılmaksızın en geç 5 haftada bir değiştirilmelidir.

3
Diş fırçası
Diş fırçası

3 ay kadar kullanım süreleri vardır. Diş fırçaları sadece eskidiğinde değil aynı zamanda grip ve nezle olduktan sonra da değiştirilmeli. Aksi takdirde tekrar hasta olmanız kaçınılmaz.

4
Koşu ayakkabıları
Koşu ayakkabıları

1 yıl kullanım süresi vardır. 6 km kadar koştuktan sonra koşu ayakkabıları bozulmaya başlar. Bu da eklemlerinizin daha çok yorulacağı anlamına geli

5
Yastık
Yastık

2-3 yıldan sonra yastıklar değiştirilmelidir. Yastıklar evdeki tozu toplar, şekilleri bozulduğu için boyun ağrısına sebep olabilir.

6
Havlu
Havlu

1-3 yıl gibi bir sürede yenilemek gerekir. Bakteri üreten ıslak havluları yıkamak da çözüm olmayabilir.

7
Yangın söndürücüler
Yangın söndürücüler

Gerekli bakım ve kontrolleri yapıldığı taktirde 15 yıllık bir ömre sahiptir.

8
Sütyen
Sütyen
Sütyeninizin şekil ve estetiği bozulduğunda, büyük ya da küçük gelmeye başladığında ve rahatsız hissettiğinizde hemen değiştirmelisiniz.

9
Un
Un

6-12 ay arasında kullanımı söz konusudur. İyi kalite un 1 yıl kadar dayanırken sıradan unlar 6 ay dayanabilir.

10
Ev terliği
Ev terliği

6 ay kullanım süresi vardır. Mantar enfeksiyonunun yayılması için oldukça elverişli olan ev terlikleri mümkün olduğunca yıkanmalıdır.

11
Parfüm
Parfüm

Doğal yağlar içeren parfümler kapalı bir şekilde muhafaza edildiğinde 3 yıl, açık saklandığında ise 2 yıla kadar dayanabilir.

12
Saç fırçası
Saç fırçası

Saç fırçalarınızı haftada bir temizlemeli, yılda bir ise değiştirmelisiniz.

13
Sivrisinek kovan losyonlar ve spreyler
Sivrisinek kovan losyonlar ve spreyler

2 yıla kadar kullanılabilir, sonrasında etkisiz olurlar.

14
Dezenfektanlar
Dezenfektanlar

3 aydan sonra dezenfektanlar etkisini kaybetmeye başlar.

15
Çoklu priz
Çoklu priz

1-2 yıl kullanım süresi vardır. Çoklu prizlerin bir kapasitesi vardır. Kapasitenin üzerine çıkarsanız ciddi problemlere yol açabilir.

16
Baharatlar
Baharatlar
1-3 yıl kullanım süresi vardır. Baharatlar zamanla tadını ve kokusunu kaybeder.

Son Dakika Son Kullanma Tarihini Bilmediğimiz Eşyalar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı Sahilde yürüyüş yaparken başına talih kuşu kondu! Bulduğu cisim ona 2 milyon kazandıracak Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar