Son Osmanlı Hanedan Kavgası - Son Dakika

Son Osmanlı Hanedan Kavgası

06.07.2010 09:58

1
Saray'da doğan son şehzade Ertuğrul Osman'ın vefatının ardından hanedan birbirine girdi.
2
2009'da vefat eden Şehzade Ertuğrul Osman'ın eşi Zeynep Tarzi'nin “Eşimin ölümüyle hanedan ve hanedan reisliği bitmiştir. Bundan sonra reislik diye bir mefhum varsa eğer o aile reisliğidir” sözlerine hanedan üyeleri sert tepki gösterdi
3
Sarayda doğan son şehzade Ertuğrul Osman'ın 23 Eylül 2009'teki vefatının ardından düzenlenen ve onbinlerin katıldığı cenazeyle tekrar gündeme gelen Osmanlı Hanedanı'nda yeni bir tartışma yaşanıyor. Ertuğrul Osman'ın ölümüyle dul kalan eşi Afgan Kraliyet ailesi mensubu Zeynep Tarzi'nin “Hanedan tarihe mal oldu” sözleri ailede yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.
4
Tarzi, hafta sonu verdiği bir röportajda “Osmanlı hanedanlığı bitti. Bunu Neslişah Sultan'da söyledi. Saray adet ve usulünü bilen Osman Efendi idi. Sultan olarak Neslişah Sultan kaldı. Fakat şehzade olarak bitti, hanedan reisliği de bitti. Bundan sonra reislik diye bir mefhum varsa eğer o aile reisliğidir ” sözlerine hanedanın diğer üyelerinden tepki geldi.
5
Kuruluş çalışmaları bitmek üzere olan Osmanlı Hanedan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu olan Orhan Osmanoğlu, yengesi Tarzi'nin açıklamalarına şöyle yanıt verdi: “Zeynep Hanım Hanedan Reisi Ertuğrul Osman Efendi'nin ölümüyle hanedanı nasıl bitiriyor anlamadım. Çok yakında İkinci Mahmut'tan günümüze kadar olan ve şu anda hayattaki hanedan üyelerini de kapsayan bir secere kitabımız çıkacak. Hanedanın bitip bitmediğini oradan anlamak mümkün.
6
Kurduğumuz vakıf da bunun aksini ispat edecek. Böyle saçma şey mi olur? Bizim ailenin içerisindeki kimse bunu kabul etmiyor. Şu anda hayatta olan 24 şehzade, 16 sultan ve bir çok beyzade ile hanımsultan var. Kendisi bir hanedan ailesi mensubu olarak hanedanın bittiğini söyleyemez. Biz Anadolu'da yaşayan normal bir aşiret değiliz. Koskoca 600 senelik bir imparatorluğun torunlarıyız. Çocuklarımız doğduğu sürece ailemiz ve hanedan kıyamete kadar devam edecek.
7
Öte yandan hanedan da devam eden bir diğer konu ise yine Ertuğrul Osman'ın vefatıyla gündeme gelen reislik tartışması. Türkiye'de yaşayan ve hanedanla ilgili bir vakıf kurma çalışmalarında son aşamaya gelen şehzade Orhan Osmanoğlu, ABD'de yaşayan Hanedan Reisi Osman Beyazid Efendi'nin ailenin hiç bir işiyle ilgilenmemesinden şikayetçi.
8
Orhan Osmanoğlu reislik tartışmasıyla ilgili olarak, “Mayıs ayında Kahire'de vefat eden şehzade Hasan Orhan Osmanoğlu için kendisini aradım ve ‘açıklama yapmak ister misiniz?' dedim, kendisi ‘ lazım değil' diye cevap verdi” dedi.
9

Son Dakika Son Osmanlı Hanedan Kavgası - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor