Sosyal Medyanın Fenomen Bebeği Büyüdü - Son Dakika

Sosyal Medyanın Fenomen Bebeği Büyüdü

26.06.2015 15:10

1
Çoğumuz internette gezerken bu küçük bebeğe rastlamışızdır. Onun fotoğrafı, en başarısız hissettiğimiz anda motivasyon kaynağı, bir şey başardığımızda ise zaferimizi taçlandırma aracıydı. Surat ifadesiyle de internet çağı insanlarının sevimli bulduğu çocuklardan olan Sammy Griner, artık büyüdü...

2
Babasının paylaştığı fotoğrafla ünlü olan Sam, şimdi böbrek hastası babası için bağış topluyor.

3
8 yaşına gelen Sam ile annesi Laney, baba Justin'in bir an önce iyileşebilmesi için bir bağış kampanyası başlattı. ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan anne Laney, bu kampanyayı 8 Nisan'da başlatmış. Ancak GoFundMe.com sitesindeki kampanyayı oluştururken, oğlunun adından bahsetmemiş. Daha sonra fikrini değiştirmiş ve "Justin'e böbrek nakli" adını verdiği kampanyanın görseline oğullarının da bulunduğu bir görsel eklemiş ve kampanya böylece daha fazla kişiye ulaşmış.

4
"Eğer insanlar bağış toplanan kişinin, kendilerini güldüren bu çocuğun babası olduğunu bilirlerse, hedefimize daha kolay ulaşabiliriz diye düşündüm" diyen Laney'nin bu hamlesi başarılı da oldu. Kampanyada "başarılı çocuk" ifadesinin kullanılmasından sonra yaklaşık 400 kişi Justin için bağışta bulundu.

5
Böylece ilaçları, ameliyatı ve ameliyat sonrası bakımı 75 bin dolar (yaklaşık 201.000 TL) tutan baba Justin için hedeflenen bağışın yarısı toplandı. Sammy'nin babası Justin, aslında uzun süredir böbreklerinden rahatsızdı. Tedavisine Sammy'nin doğmasından çok önce başlayan Justin, haftada 3 kere diyalize giriyordu. Fakat tedavi bir türlü olumlu sonuçlanmıyordu.

6
2007'de oğlu Sammy'nin fotoğrafını çekip Flickr'da paylaşan ve bilmeden onun ünlü olmasına sebep olan baba Justin, oğlunun bu kadar ünlü olmasına şaşırdığını söylüyor ve " 'Başarılı Çocuk' ifadesinin internette popüler olduğunu biliyorum. Ama bizim açımızdan bakıldığında o sadece bizim 8 yaşındaki oğlumuz Sam… Fakat Sam'in yıllar içinde tüm dünyadaki insanlara ulaşmış olması inanılmaz bir duygu" diyor.

7
Türkiye onu Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın, 1999'da Marmara Depremi sonrasında İzmit'e yaptığı ziyarette kucağına alıp sevdiği 'Erkan Bebek' olarak tanıdı.

8
O tarihte 8 aylık olan Erkan Işık, ertesi gün gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

9
Bill Clinton'ın burnuna sıkarken çekilen görüntüleri tüm ülke ve dünya medyasında yayınlanınca bir anda ünlü oldu.

10
Clinton'un 2009 yılında uluslararası bir toplantı için Türkiye'ye gelişinde de İstanbul'da görüştüğü Erkan Bebek bugün lise çağına geldi.

11
Clinton ile yeniden görüşmek istediğini belirten Işık, ''İleride düğünüme gelmesini istiyorum. Sünnetime davet etmiştim ama gelemedi. İnşallah düğünüme gelmesine isterim'' diye konuştu.

12
Erkan'ın Clinton'la olan hikayesini anlatan anne Şennur Işık da Erkan'ın fıtık ameliyatı geçirdiği günün gecesinde deprem olduğunu, bu yüzden depremi hastanede yaşadıklarını belirtti. "Depremin ardından bir süre çadır kentte yaşadık. Clinton'ın geldiğini duydum. Erkan'ı alıp dışarı çıktım. O anda korumaları gelip benden Erkan'ı istedi. İlk önce vermek istemedim ama sonra yine geldiler ve Erkan'ı alıp götürdüler. Cllinton Erkan'ı kucağına alıp sevdi. Erkan kucağındayken Clinton'ın burnunu sıktı. Bu olay bütün televizyonlarda ve gazetelerde çıkmıştı." Erkan'ın bu kadar tanınmasına rağmen hayatlarında bir değişiklik olmadığına dikkati çeken Işık, sadece Kadir Has'ın Erkan'ın eğitim masraflarını üstlendiğini ve Erkan'ın onun sayesinde okuduğunu kaydetti.

13
Türkiye'deki neredeyse bütün hastanelerde ve sağlıkla ilgili kuruluşların birçoğunda görürsünüz o fotoğrafı. İşaret parmağını dudaklarına götürerek "sus" işareti yapan hemşireyi.

14
Hastanelerde hepimizi susturan Bayan Sus fotoğrafındaki Dilek Tunca'nın, yani o hemşirenin hikayesini bu ay OT dergisinde okumak mümkün. İşte, o söyleşinin bir kısmı: ''Hiç unutmuyorum, 1976 senesinin yazıydı.Turizm işimle ilgili Almanya'dan döndüğüm gün annem söyledi "Seni ajanstan aradılar" diye. İstanbul Reklam Ajansı'ydı, Cağaloğlu'nde. Şimdi kapandı tabii. Hatta döndüğümün ertesi günü çekildi o fotoğraf. Şişli'de yaşıyordum. Babam Subay emeklisi, annem terziydi. O dönem Turizmciydim, aynı zamanda mankenlik yapıyordum. Şimdiki kadar çok manken yoktu. Biz 10-12 kişi kadardık. Simla Kantarcıoğlu, Başak Gürsoy, Fatoş Altınkum'lar filan. Ertesi gün hemen gittim ajansa. Yurtoğlu ilaç firması, hastanelere 'Sus Pankartı' yaptırmak istiyormuş.

15
Ben hastanelere gittiğimde doktorlar ve hemşireler önce bakıyorlar bana, onlara her seferinde tanıdık geliyorum. Yakın davranıyorlar. İlk kez karşılaşmışız aslında ama yıllarca fotoğrafıma bakmışlar, aşinalar bana. Bu duruma çok gülüyorum. Bir gün göz doktoruna gittim. Kızcağız bana bakıp "Yüzünüz hiç yabancı gelmiyor" dedi gülerek, halbuki tam arkasında benim hemşire pozum asılı. Ben hiç çaktırmayıp gülüyorum "Olabilir tabii" diyorum. Söylemiyorum da. Çünkü gözüme makyaj fırçası batmıştı, canım yanıyor. Çıktım oradan, sonradan kendi bulsun diye. Genelde söylemem o kadının ben olduğumu. Bir keresinde anjiyo oluyorum, hastaneye birlikte gittiğim arkadaşım söylemiş doktorlara, bana gelip "Aşk olsun niye söylemiyorsunuz o olduğunuzu?" dediler. "Siz bir an evvel bitirin işinizi, oradaki benim işte!" dedim. Hatta sonra beni özel odaya aldılar, çok hoşuma gitti. Doktorlarla çaktırmadan da olsa
16
Almanya'da bir dişçi polikliniğine gittim, poliklinikte de bir Türk varmış. Odaya girdim, duvarda benim fotoğrafım asılı. "Nereden buldunuz bu fotoğrafı?" dedim, doktor "Aaa, ben onu çok seviyorum, bayılıyorum, aşığım o hanıma" dedi. Ben kaldım. Hiçbir şey söyleyemiyorum. Bir baktı "Yoksa siz misiniz?" dedi. "Yok o benim kardeşim" dedim. "Hadi canım, kandırmayın. Sizsiniz işte" dedi, güldük. Sonra bir gün Tekirdağ'a gidiyorum, seçim zamanıydı. Bir otobüs gördüm. Bir baktım, otobüsün bir yanında Ecevit'in, diğer yanında benim fotoğrafım var. "Ne alaka yahu!" diye düşündüm. Kime sus diyorlar anlamadım hiç. 'Bayan Sus'un ayrı bir yeri daha vardı, çünkü Atatürk'ten sonra duvardan inmeyen fotoğraf benimkiydi. Herkes geldi gitti, ben duvarda 'Bayan Sus' olarak kaldım.''

17
Dünyanın en ünlü fotoğraflarından biri sayılabilecek bu fotoğraf nerede çekildi merak ettiniz mi?

18
Fotoğrafın sahibi ise Charles O'Rear adlı bir profesyonel fotoğrafçı. Yıllarca birçok bilgisayar kullanıcısının arka planı olarak kalan fotoğraf National Geographic'in fotoğrafçılarından Charles O'Rear tarafından 1996 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Napa Vadi'sinde çekilmiş. O'Rear fotoğrafı kız arkadaşını ziyaret etmeye gittiği sırada çektim. Bu denli meşhur olacağını tahmin etmemiş.

19
Meşhur manzara Microsoft tarafından, Windows XP arka plan için masaüstü resmi olarak seçilmişti. Bugün, bir üzüm bağına dönüştürülen fotoğrafın çekildiği o tepe böyle gözüküyor.

20
'BEBEK FİRARDA'NIN KÜÇÜK YILDIZININ DEĞİŞİMİ ŞAŞIRTTI/ 1994 yapımı olan Bebek Firarda (baby's day out) filminde Bebek Bink karakterini canlandıran Adam Robert Worton birçok kişinin gönlünde taht kurdu.

21
Adam Robert Worton'un ailesi çekimler sırasında çok zorlanmış fakat film yapımcılarıyla yaptığı sözleşmenin ihlali halinde çok büyük meblağlarda para ödeyeceklerini bildikleri için aynı sahneyi onlarca kez tekrar çekmek zorunda kalmışlardır.

22
Eminiz ki hepiniz bu sahnenin ardından bu sevimli bebeğin kaçırılmasına önce üzüldünüz, sonra da onu kaçıranlara yaşattığı maceralara bol bol güldünüz.

23
Birçoğumuzun hafızalarına kazınmış olan baş rol bebekleri herkes gibi evrim geçirmiş bir halde karşımıza çıktı.

24
90'lı yılların en popüler filmlerinden biri olan Bebek Firarda'daki bebeğin (Adam Robert)'in şimdiki hali...

25
Adam Robert Worton artık yetişkin bir adam olarak karşımızda.

26
90'lı yıllarda Ayşecik dizisiyle büyük beğeni toplayan Ecem Kanun bakın nasıl değişti...

27
28
29
30
31
32
33
'İKİ AİLE' DİZİSİNİN CEREN'İ SON HALİYLE ŞAŞIRTTI/ 1990 doğumlu Ece Çeşmioğlu, kamera karşısına ilk kez Çocuklar Duymasın dizisiyle geçti

34
Ardından Nehir ve Gümüş dizilerinde rol aldı. Ama onu TV seyircisine tanıtan dizi 2006 yılında oynadığı İki Aile oldu.

35
O dizide Ceren rolünü canlandıran Çeşmioğlu 16 yaşında genç bir kızdı. 2012 yılında Firar isimli diziyle ilk başrolünü oynadı.

36
Bugün 25 yaşında olan Çeşmioğlu çocuk oyunculuk dönemini geride bıraktı.

37
Kanal D'nin yeni dizisi Yaz'ın Öyküsü'nde başrol oynayacak. İşte Çeşmioğlu'nun çocukluk yıllarından şimdiki haline giden 'zaman tüneli' niteliğindeki o fotoğrafları...

38
39
40
41
42
43
44
45
ÇOCUK YILDIZLAR ŞİMDİLERDE NE YAPIYOR?/ Aşk-ı Memnu dizisindeki Bülent karakteriyle tanıdığımız Batuhan Karacakaya bakın şimdi ne halde

46
47
48
49
50
51
52
53
54
Cennet Mahallesi, İstanbul'un kenar semtlerini ekrana yansıtıyordu...

55
Yıllar önce ekrana gelen 'Cennet Mahallesi' dansöz Sultan ile yanık sesli kemancı Ferhat'ın aşk hiyakesini anlatıyordu...

56
Başrollerinde Müjdat Gezen, Çağla Şikel, Zeki Alasya ve Alişan'ın yer aldığı Cennet Mahallesi'nin iki küçük çocuğu vardı; Aliş ve Ayşe...

57
Gösteri dünyasına küçük yaşta adım atan Aliş ve Ayşe'nin bugünkü görünümleri herkesi çok şaşırtıyor...

58
Dizinin çocuk karakterleri bugün gençlik yıllarını sürdürüyor...

59
Cennet Mahallesi'nin afacanları bakın ne hale geldiler..

60
61
62
63
PİS YEDİLİ DİZİSİNDEKİ PC'NİN MAKYAJSIZ HALİ/ Pis Yedili dizisindeki albino bir genci canlandıran PC rolündeki Ahmet Yıldırım'ı çoğu kişi albino sansa da aslında Ahmet Yıldırım özel bir makyajla bu hale getiriliyor.

64
Dikkat ederseniz dizi başladığından bu yana PC'yi bir kez bile kısa kollu bir kıyafetle görmedik.

65
PC'nin yazın ortasında bile uzun kollu kıyafetlerle gezmesi makyajın sadece yüzüne uygulanmasıyla ilgili.

66
PC'nin yazın ortasında bile uzun kollu kıyafetlerle gezmesi makyajın sadece yüzüne uygulanmasıyla ilgili.

67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
ÜNLÜLERİN YILLAR İÇİNDE GEÇİRDİĞİ DEĞİŞİMLER/ Ünlülerin yıllar içinde geçirdiği değişimlere inanamayacaksınız... "Biraz geçmişe gidelim askere yolcu edilirken. Ortadaki zargana benim 1989 Haziran"

84
Hakan Yılmaz

85
86
Mahsun Kırmızıgül

87
88
Sibel Can

89
90
Sezen Aksu

91
92
Demet Akalın

93
94
95
Sertap Erener

96
97
98
Kenan Doğulu

99
100
101
Hande Yener

102
103
104
Serdar Ortaç

105
106
107
Ebru Gündeş

108
109
Deniz Seki

110
111
112
Tarkan

113
114
Gülşen

115
116
117
Beyaz

118
119
120
Özcan Deniz

121
122
123
Aşkın Nur Yengi

124
125
Bendeniz

126
127
Seden Gürel

128
129
Ceylan

130
131
İzel

132
133
134
Hande Ataizi

135
136
137
Muazzez Ersoy

138
139
140
Hakan Peker

Son Dakika Sosyal Medyanın Fenomen Bebeği Büyüdü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu kaya, görünümü kadar neden olduğu batıl inançla da nam salmış Sürpriz bayramda geldi! Bengü, ikinci çocuğuna hamile WhatsApp'ın sözleşme onayı için verdiği süre bugün doldu! Twitter'da yer yerinden oynadı Serenay Sarıkaya, "Arkadaşım" dediği iş adamıyla fena yakalandı İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi
Advertisement