Sovyet Rusya'dan Kalma 150 Metrelik Radar, Demir Yığınına Döndü - Son Dakika

Sovyet Rusya'dan Kalma 150 Metrelik Radar, Demir Yığınına Döndü

3 yıl önce

1
1970'lerde Soğuk Savaş döneminde kıtalar arası atılan roketlerden haberdar olmak için inşa edilen, gelmiş geçmiş en kuvvetli radarlardan birisi olan Duga-3 artık turistlerin ziyaret merkezleri arasında yer alıyor.

2
Günümüzde bir çok insan radarı izin alarak gezebiliyor.

3
Üzerine çıktığınızda Çernobil nükleer santral kalıntısı da görülebiliyor.

4

1970'lerde, Soğuk Savaş zamanında, kıtalar arası balistik bir roket atıldığını anlamanız için kullanılabilecek iki yöntem vardı.

5

İlki uzaya bir uydu fırlatmak, o zamanın şartları için bu hem pahalı, hem yorucu, hem de başarısız olma ihtimali yüksek bir opsiyondu. İkinci yöntem ise bir radar sistemi kurmaktı.

6

Dönemin teknolojisi ile normal bir radar sistemi, yapısı gereği sadece ufka kadar görebilir ve havadaki bir roketi algılasa bile, komuta zincirine tepki vermek için gerekli zamanı tanımaz.

7
Roketin tam fırlatılma zamanını ve yerini, tespit etmek için çok kuvvetli bir radara ihtiyaç vardı.


8

Bunu başarmak için megawattlarca güç gerekli. Hatta gelmiş geçmiş en büyük radar dizisi yapılmalıydı.

9

Günümüzde aktif olarak kullanılmasa da, Çernobil karantina alanına gidenler, gelmiş geçmiş en kuvvetli radarlardan birisi olan Duga-3'ü, namı diğer Rus Ağaçkakanını görebiliyor.

10

Çıkan sesler bir ağaçkakanın ağacı gagalama sesine benzediği için antene Rus Ağaçkakanı adı verildiği belirtiliyor.

11
Radar, 2 bölümden oluşuyor.

Birinci bölümü 150 metre yüksekliğinde ve 500 metre genişliğinde; ikinci bölüm ise 90 metre yüksekliğinde 250 metre genişliğinde.

12
Rusların bir zamanlar, başta Amerika olmak üzere dünyanın gözünü korkutmasını sağlayan radarı artık bir demir yığınından ibaret.

13
14
15
16
17

Haber Yayın Tarihi: 07.06.2017 10:32 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Aldatılan kadından görülmemiş intikam! Kocasının cinsel organına civata somonu taktı Göğüs silikonu ters dönüp patlayan modelden genç kızlara uyarı: 25'ten önce sakın yaptırmayın! Karısı doğumdayken eve eskort çağıran iş adamının alem gecesi kan gölüne döndü Trans birey olduğuna kimse inanamıyor! Norveç'in Kendall Jenner'ı güzelliğiyle baş döndürüyor Amerikalı spiker Wendy Williams canlı yayında yellendi

Son Dakika Haberleri