Son Dakika Haberleri: Spermler Obez Olabiliyor

Spermler Obez Olabiliyor

4 yıl önce

1
Günümüzde gittikçe artan ve toplumsal bir sorun haline dönüşen kısırlık ile ilgili bilim dünyası araştırmalarına devam ettikçe ilginç bilgilere ulaşılıyor.

2
Danimarka'da Kopenhag Üniversitesi tarafından beş yıldır yürütülen bir araştırma sonucu kısırlık tedavisinde kadın üzerinde yoğunlaşan ilgiyi erkeğe çevirdi.

3
Kopenhag Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, erkeklerin kilosu spermlerini ve dolayısıyla yoluyla aktarılan bilgileri etkileyip, çocuklarının obeziteye yatkın olmasına yol açıyor.

4
Kilo, sperm yoluyla aktarılan bilgileri etkiliyor.

5
Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden araştırmada zayıf ve kilolu erkeklerin sperm hücreleri farklı epigenetik işaretlere sahip olduğu ve bu nedenle genlerin davranışlarını değiştirdiği bilgisine ulaşıldığını söyledi.

6
Erden konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “ Toplumdaki genel yargı; kadın hamileyken sağlığına dikkat etmeli, baba adaylarının kısırlık tedavisinde daha kolay çözülebilen sorunlara sahip olduğu yönündeydi.

7
Yapılan araştırmada ise erkeklerin spermlerine tedavi öncesinde, cerrahi müdahaleden bir hafta sonra ve bir yıl sonra bakıldı.

8
Sonucunda da erkeklerin kilosunun spermleri yoluyla aktarılan bilgileri etkileyip, çocuklarının obeziteye yatkın olmalarına neden olabildiğine ulaşıldı.

9
Sperm hücrelerinin genetik yapısının büyük olasılıkla aynı kalacak olmasına rağmen, genlerin vücutta kendini ifade etme şeklini değiştirebilecek epigenetik değişiklikler gözlemlendi.

10
Sperm hücresi değişiklikleri, iştah kontrolü ve beyin gelişimi ile ilgili olan genlerle bağlantılı.

11
Bu beş yıllık çalışmada vücut kitle endeksleri 30'un altında olan 13 zayıf erkek ve 10 orta derecede kilolu erkek karşılaştırıldığında benzer sperm hücresi değişikliklerinin görüldüğü de tespit edildi.

12
Obezite son zamanlarda bir avantaj olmaktan çıktı.

13
Kilolu olmak yakın bir zamana kadar; enerji depolamak, enfeksiyonlara ve açlığa karşı dayanıklı olmak için bir avantaj olarak görülüyordu.

14
Oysa yapılan bilimsel araştırmalar bunun aksini ortaya koyuyor. Anne ve baba adayları hamile kalma döneminde mümkün olduğu kadar sağlıklı olmayı hedeflemeli ve bebeklerinin sağlığı için aşırı beslenmeden kaçınmalıdır.

15
Hayatın her döneminde sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ama özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en az bir yıl öncesinde sağlıklı beslenmeye başlamaları gerekir.”

16
17
18
19
20
21
22
23
24
25Haber Yayın Tarihi: 14.12.2015 04:36 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Fenerbahçelilerin sevgilisi Aly Eckman, çıplak pozlarıyla Instagram sansürüne meydan okudu Otomobil alacaklar dikkat! Bu fırsatı kaçıran pişman olur, 20 gün kaldı Sosyal medya fenomeni Amanda Yenge'den, Türkiye'yi gururlandıran paylaşım! Gören şaka yaptığını sanıyor! Vücut geliştirici adam, şişme kadınla evleniyor Bekaret sahnesiyle olay olan Zalim İstanbul'un Ceren'i, Twitter'da TT oldu