Son Dakika Haberleri: Spor Ayakkabının Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı! Sizce Ne Renk?

Spor Ayakkabının Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı! Sizce Ne Renk?

12 ay önce

Geçtiğimiz yıllarda internette herkesi birbirine düşüren elbise rengi tartışmasının ardından şimdi de bir ayakkabının renginin ne olduğu konusu büyük tartışma yarattı...

1
Nicole Coulthard isimli adam, arkadaşının yeni ayakkabılarının bir resmini paylaştı ve insanlara hangi renk olduğunu sordu.
2
Facebook üzerinde paylaşılan bir fotoğrafla başlayan tartışmaya katılanlardan bazıları ayakkabının turkuaz ve gri, bazıları da pembe ve beyaz olduğunu söyledi. Coulthard, bu ayakkabının beyaz ve pembe olduğunu öne sürdü ve facebook kullanıcıları ikiye bölündü. Fotoğraf 1 günde 1000'den fazla yorum aldı. Peki sizce bu ayakkabı pembe beyaz mı? Yoksa mavi gri mi?
3
Fotoğrafı gören bazı kişiler de ayakkabının sadece tek bir rengi olduğunu öne sürse de bir süre sonra farklı renkleri de görebildiğini belirtti.
4
Sosyal medyayı birbirine katan ayakkabı hakkında Instagram üzerinden anketler yapıldı, tartışma forumları açıldı...
5
Flaşsız ve flaşlı haliyle bir de bakın ve şimdi siz karar verin! Bu ayakkabı açık pembe-beyaz mı, turkuaz-gri mi?
6
7
"Bu elbise ne renk?"
Bu elbise ne renk?
Twitter'da fotoğraftaki elbisenin rengi üzerine binlerce yorum yapıldı. Kimisi mavi-siyah, kimisi sarı-beyaz dedi. Arkadaş arasındaki anlaşmazlık dünyaya yayıldı, sosyal medyada yer yerinden oynamıştı.
8
9
10
Tartışmalara noktayı koyan ise dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ilişkin bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin renginin mavi ve siyah olduğunu açıkladı. İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı. Elbisenin fotoğrafını paylaşan McNeillMcNeill dünyayı ikiye bölen tartışmaya neden olan fotoğrafın hikayesini ise şöyle anlattı: "İki yakın arkadaşım evlenirken gelinin annesi fotoğrafı çekip kızına gönderdi. Arkadaşım da elbiseyi nişanlısına gösterdi ve rengiyle ilgili anlaşmazlığa düştüler. Bütün arkadaşlarımız da ihtilafa düştü." Sonra McNeil yetenek avcısı Sarah Weichel'a atfedilen Tumblr sayfasından fotoğrafı paylaşınca da sosyal medya yıkıldı.
11
Çantanın internet üzerinden satış fotoğrafını paylaşarak çantanın mavi olduğunu ispatladı.
12
Çantanın sahibi ise duruma itiraz ederek çantanın mavi olduğunu söyledi. Bir fotoğrafını daha paylaştı. Bununla da yetinmeyip...
13
Bu çanta beyaz mı, mavi mi?
Bu çanta beyaz mı, mavi mi?
Her şey bir twitter kullanıcısının "Yeni bebeğime merhaba deyin" notuyla paylaştığı bu fotoğrafla başladı. Başka bir kullanıcı ise paylaşımın altına "Beyaz ve cesur" diye yazdı. Peki siz çantayı hangi renk görüyorsunuz?
14
Sosyal medyada son bir ay içinde "dress" (elbise) kelimesi kullanılarak 7 milyon tweet atıldı. Bu tweet'lerin 3.5 milyonunun ise son 24 saatte atılmış olması, söz konusu fotoğrafla ilgili tartışmaların Twitter'daki boyutunu da gözler önüne serdi. Peki ya neden farklı görüyoruz? Fotoğraftaki elbiseyi farklı renkte görülmesinin nedenleri arasında beynin renkleri algıladığı alandaki süreçler olduğu biliniyor. Ayrıca LED ekranlı çoğu alette ya da ekranda mavi ışığın çokca kullanılması ve mavi-körlüğü/hissizligi yaratması da bu farklılğı doğuruyor. Beyin farklı ışık koşullarında, objeleri farklı renkte algılayabiliyor.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyaca Ünlü 2 Yıldız, Kimya Testindeki Halleriyle Çok Yanlış Anlaşıldı Kilolu Olmanın Yoga Yapmaya Engel Olmadığını Kanıtlayan Kadın: Dana Falsetti Azeri Fitness Modeli Kasları ve Bakışlarıyla Instagram'ı Sallıyor Güneşe Alerjisi Var Diye, 30 Yıldır Sokağa Adım Atamıyor! Anoreksiya Hastası Kadını Görenin Ağzı Açık Kalıyor! Sadece 17 Kilo