Son Dakika Haberleri: Srebrenitsa Katliamının En Küçük Kurbanı!

Srebrenitsa Katliamının En Küçük Kurbanı!

7 yıl önce

Soykırımın diğer 409 kurbanı ile birlikte toprağa verildi

1
Anneleri evlatsız, çocukları babasız bırakan Srebrenitsa soykırımının acısı, aradan geçen 18 yıla rağmen hiç dinmedi. Srebrenitsalı anneleri, bu anlamlı ve acılı günde yalnız bırakmamak için Bosna Hersek'in yanı sıra, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari'deki şehitlikte toplandı.
2
Bosna savaşı sırasında katledilen kurbanlardan kimlikleri tespit edilenlerin cenazeleri, Potoçari köyünde, savaş esnasında Hollandalı askerlerin, kendilerine sığınan Boşnaklar'ı, Sırp askerlere teslim ettiği eski akümülatör fabrikasında bekletildi.
3
Yeşil çuhalara sarılı tabutlara konulan cenazeler arasında, yeni doğmuş ve adı konulmamış bir bir bebeğinki de vardı.
4
Bebeğin annesi Hava Muhiç ve katliamın yaşandığı 1995 yılında 5 yaşında olan büyük kardeşi, bugün Bosna Hersek'ten ve Srebrenitsa'dan çok uzakta Fransa'da yaşıyor.
5
Bu yılki toplu cenaze törenine katılmak için Bosna Hersek'e gelen anne Hava Muhiç, tüm akrabalarının Potoçari Anıt Mezarlığı'nda gömülü olduğunu ve bu nedenle kızının da buraya gömülmesini istediğini söyledi.
6
409 kurban ile birlikte toprağa verilien bebek, annesinin arzusu üzerine Fatima ismi ile defnedildi.
7
Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edilmişti.
8
İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.
9
Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi.
10
Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20Haber Yayın Tarihi: 11.07.2013 02:51 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim! +18 sahneleriyle tepki çeken Sibel Kekilli beyazperdede! Yeni projesini Instagram ele verdi Çorum'da ürküten keşif! Yol çalışmasında 2 bin yıllık insan iskeleti bulundu Türkan Şoray'ın kızı Yağmur Ünal'a bakın! Güzelliğiyle annesini aratmıyor