Star Wars Hakkında Çok Şaşıracağınız 27 Enteresan Bilgi - Son Dakika

Star Wars Hakkında Çok Şaşıracağınız 27 Enteresan Bilgi

19.11.2016 14:30

1
Irkı bilinmiyor
Irkı bilinmiyor
Star Wars Serisinde birçok farklı ırk var ve hepsinin kaynağı filmde belirtilmiş ancak Usta Yoda'nın hangi ırka mensup olduğu belirtilmemiştir. Bu yeşil, sevimli, erdemli ve yetenekli savaşçının ırkı hala bir gizem…

2
Star Wars'ün ilk üçlemesinde Usta Yoda 3 parmaklı idi ancak geçmişi anlatan ikinci üçlemede Usta Yoda 4 parmaklı olarak gösterilmiş.
Star Warsün ilk üçlemesinde Usta Yoda 3 parmaklı idi ancak geçmişi anlatan ikinci üçlemede Usta Yoda 4 parmaklı olarak gösterilmiş.
3
Death Star'ın içindeyken Luke ve Solo'nun üniformasını çaldıkları stormtrooper'ın seri numarası George Lucas'ın ilk filmi olan “THX 1101¨ dir.
Death Starın içindeyken Luke ve Solonun üniformasını çaldıkları stormtrooperın seri numarası George Lucasın ilk filmi olan “THX 1101¨ dir.
4
Kaskı parlak, kameramanlar görülmesin diye tavana yüzlerce florasan ışık kullanıldı
Kaskı parlak, kameramanlar görülmesin diye tavana yüzlerce florasan ışık kullanıldı
Darth Vader'ın kaskı parlak ve yansıtıcı özellik taşıdığı için çekimler sırasında kameramanlar ve set çalışanlarının yansımaları net bir şekilde kaskın üzerinden görülebiliyordu. Bu amatör görüntünün önüne geçebilmek için Darth Vader'ın sahnelerinde tavana yüzlerce florasan ışık takıldı ve kaskın üzerinde ışık yansımaları olması sağlanarak bunun önüne geçildi. Zaten olay uzayda geçtiği için bu durum sırıtmadı.

5
Yoda: sanskritçe savaşçı demek!
Yoda: sanskritçe savaşçı demek!
George Lucas farklı dillerdeki terimleri filmlerinde kullanmasıyla bilinir. Star Wars içinde bu durum geçerli. Örneğin; Yoda sanskritçe savaşçı, Vader ise flemenkçe baba demek.

6
Prodüksiyon ekibi hiç değişmedi
Prodüksiyon ekibi hiç değişmedi
“Star Wars” ile Stanley Kubrick imzalı “2001: A Space Odyssey” filmlerini çeken prodüksiyon ekibi, kameramanından çaycısına kadar aynıdır.

7
Yaratık isimleri hep anlamsız sözcüklerdir çünkü...
Yaratık isimleri hep anlamsız sözcüklerdir çünkü...
George Lucas filmlerdeki birçok yaratığın adını çocuklarının konuşmalarında sarfettiği anlamsız sözcüklerden koymuştur. “Jar Jar Binks” bunlardan biridir.

8
Dart Vader için 3 ayrı aktör oynadı
Dart Vader için 3 ayrı aktör oynadı
Dart Vader'ın; sesi, vücudu ve suratı için üç ayrı aktör filmde oynadı. Yani Dart Vader'ı 3 aktör canlandırdı. James Earl Jones; Darth Vader'ın sesi, Sebastian Shaw; Darth Vader'ın yüzü ve David Prowse da Darth Vader'ın vücududur.

9
Seslendirmesini Tamer Karadağlı yaptı!
Seslendirmesini Tamer Karadağlı yaptı!
Revenge Of The Sith filminin Türkçe dublajlı versiyonunun son sahnesindeki Darth Vader'ın seslendirmesini, Tamer Karadağlı yapmıştır.

10
E.T. 'de filmde oynadı!
E.T. de filmde oynadı!
E.T.'nin ırkı da Star Wars evrenindeki bir gezegende yaşamaktadır. Hatta galaktik senatoda söz sahibidirler. Yeni serinin ilk filmi olan Gizli Tehlike'de Prenses Amidala'nın senato konuşması sırasında kısa bir sahnede görülmektedirler. Bu sahnede Amidala'nın arkasında oturan kişiler ise filmin kostüm designer'ı ve sound designer'ıdır.

11
Filmin adı aslında başkaydı!
Filmin adı aslında başkaydı!
Star Wars'ın ilk filmi için düşünülen isim “Adventures of Luke Starkiller as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars” idi. Ancak bu ismin çok uzun olacağına kanaat getiren yapımcılar filmin ismini Star Wars olarak kısalttılar. Kısa bir ayrıntı daha var “Luke Starkiller”. Luke Skywalker için ilk olarak “Luke Starkiller” ismi düşünülmüş ve kadın bir karakter olması planlanmıştı, ancak yapımcılar bunu da değiştirdiler.

12
Jabba the Hutt, karakteri için 10 kukla sanatçısı birden çalıştı
Jabba the Hutt, karakteri için 10 kukla sanatçısı birden çalıştı
Jabba the Hutt karakterini oynatabilmek için 10 profesyonel kukla sanatçısı, her iki ellerini de kullanarak eş zamanlı olarak çalışmıştır.

13
2 metre 2 cm boyundaki Liam Nesson için 150.000 dolara özel kapılar yapıldı
2 metre 2 cm boyundaki Liam Nesson için 150.000 dolara özel kapılar yapıldı
2.02 boyunca olan Liam Nesson için filmdeki bütün kapılar onun rahatça geçebilmesi için yeniden düzenlenmiştir. Filmdeki bu düzenlemenin bedeli ise yaklaşık olarak 150 bin dolar olmuştur.

14
“A New Hope” filminin çöl sahnelerinin tamamı Tunus'ta Tataoine denen bir bölgede çekilmiştir.
“A New Hope” filminin çöl sahnelerinin tamamı Tunusta Tataoine denen bir bölgede çekilmiştir.
George Lucas bu ismi filmde gezegen ismi olarak kullanmıştır. Hatta filmin çekimlerinden sonra, film için inşa edilen yapılar orada öylece bırakılmıştır. Günümüzde bu yapıların içerisinde insanlar yaşamaktadır.

15
Star Wars: Empire Strikes Back filmindeki asteroid kuşağındaki asteroidlerden bir tanesi ayakkabı, bir diğeri de patatestir.
Star Wars: Empire Strikes Back filmindeki asteroid kuşağındaki asteroidlerden bir tanesi ayakkabı, bir diğeri de patatestir.
16
İlk filmde Qui Gon'un kullandığı iletişim cihazı aslında Gillette marka bir kadın tıraş bıçağıdır her bakkalda bulunur.
İlk filmde Qui Gonun kullandığı iletişim cihazı aslında Gillette marka bir kadın tıraş bıçağıdır her bakkalda bulunur.
17
Amerika'da insanlar neredeyse izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrıldı.
Amerikada insanlar neredeyse izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrıldı.
Serinin ilk fragmanı, filmin vizyona girmesinden 6 ay önce sinemalarda gösterildi ve “bir erkek, bir kız ve bir evrenin hikayesi”, “bir milyar yıllık yapım” gibi sloganlara sahipti. Filme güvenmeyen yapımcılar bu sayede biraz ilgi çekmeyi planlamıştı. Ancak film o kadar sevildi ki Amerika'da insanlar neredeyse izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrıldı.

18
Darth Vader'ı canlandıran David Prowse tam bir ışınkılıcı katiliydi.
Darth Vaderı canlandıran David Prowse tam bir ışınkılıcı katiliydi.
Işınkılıcı sahnelerinde sürekli kılıçları kırdığından devam filmlerinde bu sahnelerde dövüş koordinatörü Bob Anderson rol aldı.

19
Bu boş paketler 16 dolardan satılmaktaydı. Boş kutuyu alana 2 ay sonra oyuncak gönderildi.
Bu boş paketler 16 dolardan satılmaktaydı. Boş kutuyu alana 2 ay sonra oyuncak gönderildi.
Filmin vizyona girmesinden sonraki günlerde yan ürünlere ve oyuncaklara olan talep karşılanamıyordu. George Lucas ve Kenner Toys firması yeni bir fikir bularak içi boş hediye paketleri piyasaya sürdü. Kutuyu alana oyuncak piyasaya sürülür sürülmez sahip olma garantisi veriliyordu. Boş paketler 16 dolardan satılmaktaydı ve oyuncaklar iki ay içinde sahiplerine ulaştı. 2005'te bu paketler kısıtlı olarak yeniden piyasaya sürüldü.

20
Luke Skywalker karakteri kaza geçirmiş, yüzü zarar görmüştü
Luke Skywalker karakteri kaza geçirmiş, yüzü zarar görmüştü
Luke Skywalker'u canlandıran Mark Hamill, çekimler sırasında trafik kazası geçirmiş ve zarar gören yüzü nedeniyle yeniden çekimleri zora sokmuştu. Hamill daha sonra sadece burnunun kırıldığını ve yüzünün ameliyatla eski haline döndüğünü söyledi.

21
Kum fırtınası seti yıktı
Kum fırtınası seti yıktı
Yeni serinin ilk filmi olan “Phantom Menace”da Tatooine sahnelerinin çekimi için ilk film olan “A New Hope”da kullanılan aynı yerler kullanılmış ancak bu çekimler sırasında son 50 yılın en büyük kum fırtınası yüzünden bütün set yıkılmış, tüm set ve “Podracer”lar baştan yapılmak zorunda kalınmıştır.

22
Darth Vader'ın nefes alma sesi ise dalış tüpünün sesinden elde edildi
Darth Vaderın nefes alma sesi ise dalış tüpünün sesinden elde edildi
Chewbacca'nın sesi; harmanlanmış vahşi hayvan kükremelerinden, R2-D2'nun elektronik sesi; bebek seslerinin elektronik hale getirilmesinden, ışın kılıcının Voorm vooorm sesi mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılması sonucu çıkan sesten ve Darth Vader'ın nefes alma sesi ise dalış tüpünün sesinden elde edilmiştir.

23
İmparatorluk subaylarının kostümleri Nazi subaylarının üniformalarından esinlenilmiştir.
İmparatorluk subaylarının kostümleri Nazi subaylarının üniformalarından esinlenilmiştir.
Ayrıca subayları oynayan oyuncuların nazi subaylarına benzer bir şekilde normal olarak değilde hafiften alman aksanıyla konuşmaları istenmiştir.

Son Dakika Star Wars Hakkında Çok Şaşıracağınız 27 Enteresan Bilgi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu 2 kadın öğretmen, 18 yaşındaki öğrenciyi eve davet edip üçlü ilişkiye girdi Bu yıl kırmızı halı bambaşkaydı! İşte 2021 Altın Küre Ödülleri'nin en şık ünlüleri