Stepway ile Yola Üstten Bir Bakış - Son Dakika

Stepway ile Yola Üstten Bir Bakış

11.04.2014 16:24

1
Ucuz fiyat ve ekonomisi ile otomobil kullanıcılarına farklı bir alternatif olan Dacia, Renault hafızasını bir çok detayında araçlarına uygulamakta. Dacia'nın mini arazi aracı Stepway'i Haberler.com okurları için test ettik. İşte Dacia Stepway...

2
Dacia, Renault gibi iddialı ve dikkat çekici tasarımlar ortaya çıkarmaya başladı. 2007 yılında otomobil severlere merhaba diyen Sandero Stepway modeli daha akıcı bir tasarım sunmakta.

3
Bir önceki nesline göre daha dinamik hatlara kavuşan model, en büyük değişimi ön bölümde yaşamış. Yuvarlak hatlı far grubu yerini kareyi andıran bir tasarıma bırakmış. Abisi Duster'a benzemeye çalışmış.

4
Sandero'nun Stepway ön adıyla en üst donanımı simgeleyen bu model, standart versiyondan sadece görünüş olarak farklı. Yüksek yapısıyla hafif arazide varlığını hissettiren model görünüm kadar performansı da başarılı diyebiliriz.

5
Genişleyen ızgara dikkat çekerken, marka logosunun büyük olması gücü simgelemiş. Ön bölümün alt tarafında kullanılan mat krom renkli detay bu bölüme şıklık katarken, bu detayın sis farları kenarında da kullanılması tasarımı desteklemiş.

6
Yan bölüme geldiğimizde tekerlek kemerlerinde ve marşpiyellerde kullanılan mat siyah detaylar dikkat çekiyor. Bu siyahlar kapı kollarında da tercih edilmiş.

7
Arka bölüme geldiğimizde ise stop grubundaki değişimler göze çarpıyor. Önceki nesilde dikey şekilde yukarı uzanan stop grubu yerini daha toplu bir tasarıma bırakmış. Ön kısımda gördüğümüz açık gri barlar arka kısımda da kullanılmış.

8
Stepway'in kabinine girdiğimizde sert plastikten oluşturulmuş bir iç mekan bizleri karşılıyor. Son derece sade olan iç mekan işçilik anlamında sıkıntı yaratmazken, malzeme kalitesi anlamında vasat kalıyor.

9
Tüm Dacia modellerinde neredeyse birebir benzerlik taşıyan bu iç mekan tamamen maliyetleri düşürülmek için tasarlanmış. Bunu cam açma kapama düğmelerinin hala daha ön konsolda olmasından anlayabiliyoruz.

10
Yalnız klima sisteminin butonları, havalandırma kapakçıkları, kapı kolları, vites kolu gibi detaylarda Renault izlerini görebiliyoruz. Dikiz aynalarda elektirikli olsaymış tam olacakmış diyebiliriz.

11
Ancak burada bir detay ilgi çekiyor. Orta konsolda Dacia Media NAV navigasyon ve multimedya sistemi yer alıyor. '7' büyüklüğündeki bu ekran direksiyon arkasındaki tuşlar ile kumanda edilebiliyor.

12
Radyo ve eller serbest telefon kullanımının yanı sıra USB girişi ile bu sistem zenginleştirilmiş. Ancak bu sistem opsiyonel olarak sizlere sunuluyor.

13
İç mekanda yer alan misafirlerine ferah bir hacim sunmayı başaran model, arka bölümde sunulan diz mesafesiyle de beğenimizi kazandı.

14
Dacia Sandero'nun kalbinde Renault tarafından geliştirilmiş 0.9 litre turbo benzinli bir ünite yer alıyor. Sadece Stepway versiyonunda satın alına bilinen bu motor 5 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş.

15
Bu motor 5.250 d/d'da 90 bg güç ve 2.500 d/d'da 135 Nm tork değeri üretiyor. Stepway'i 0'dan 100 Km/s hıza 11.1 saniyede çıkarabilen bu motor maksimum 175 Km/s'lik bir hız değerine ulaşabiliyor.

16
Fabrika verilerine göre aracımızın karma yakıt tüketim değeri ise 5.4 litre olarak belirlenmiş. 0.9 litrelik bu motor akıllara "Bu ünite bu kasayı çeker mi?" sorularını getirebilir. Ancak yeni geliştirilmiş motor turbonun da desteği ile ilk kullanımdan itibaren bu soruları akıldan siliyor.

17
Torku alt devirlerde veremediği için daha çok üst devirlerde canlı kalan motor doğru devir aralıklarında tüm gücünü size sunmayı başarıyor. Sunduğu yakıt ekonomisi ile makul bir performans sergilediğini ifade edebiliriz.

18
Dacia Sandero'da sert süspansiyonlara yer verilmiş. Yüksek yapısı sebebiyle kullanılan bu süspansiyonların sesli çalıştığını belirtmeliyiz. Ancak yüksek yapısı virajlarda yatmasıyla kendinizi biraz güvensiz hissetmenize neden olabiliyor.

19
Yalıtım yüksek devirlerde motor sesini ve yüksek hızlarda yol sesini optimum düzeye indirgiyor. Ancak hız arttıkça iç mekanda bolca yol sesi duyulduğu bir gerçek. Sert koltuklar uzun yolculuklarda sizi yormasa da konfor açısından rakiplerine göre geride kalıyor.

20
EuroNcap'den 4 yıldız alan Sandero, çarpışma sırasında kabini sağlam kalırken, sürücünün göğüs kafesi ve iki kaval kemiği dışındaki tüm uzuvlarına maksimum koruma sağladı. Stepway'in ise ayrı bir katılımı bulunmuyor.

21
Haberler.com için test ettiğimiz aracımız 36.250'lik satış fiyatı ile satılmakta. 1.5 lt dci dizel versiyonu ise 40.300 tl'lik fiyat ile satılmaktadır.

22
23
24
25

Son Dakika Stepway ile Yola Üstten Bir Bakış - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor