Su İçmezsek Vücudumuza Neler Olur? - Son Dakika

Su İçmezsek Vücudumuza Neler Olur?

11.04.2014 18:20

Uzmanlar sürekli olarak su içmenin ne kadar sağlıklı olduğundan bahsederler.

1
Birkaç hafta yemek yememeye dayanabiliriz. Ancak hiç su içmezsek, bir­kaç gün içinde ölürüz.
2
Su sindirim sistemimiz için oldukça önemlidir. Yemek aralarında yeteri kadar su içmezsek, tükürük oluşumumuz azalır ve sindirimimiz etkinliğini yavaş ya­vaş kaybeder.

3
Gün içinde içilen yaklaşık iki litre su deri, idrar, karaciğer ve mide aracılığıyla vücuttan atılır.
4
Vücuttaki toksinler de su yoluyla dışarı atılır. Eğer su kaybedi­yorsak, su tüketimimizi artırmalıyız. Ne kadar fazla su içersek, vücudumuzda­ki toksinlerden de o kadar kolay kurtuluruz.
5
Hücrelerimiz su olmadan yeni dokular üretemez, toksik maddeler kan dolaşı­mımızda birikir, kan hacmimiz düşerek hücrelerimize daha az oksijen ve be­sin gitmesine neden olur.
6
Bazı bitkisel içeceklerin su miktarına katkı maddesi özelliği olan ve toksik mad­deler içeren birtakım kimyasallar ve suni şeker çeşitleri de eklendiğinden, vücut gördüğü zararı bertaraf etmek için daha çok suya ihtiyaç duyar.
7
Eğer şişelenmiş maden su­yu almayı düşünüyorsanız, sodyum oranı düşük olanları tercih etmeye çalışın. Örneğin, her litrede 20 mg.dan az sodyum içeren maden sularını seçebilirsi­niz.
8
Şişelenmiş doğal maden suyu oldukça yararlıdır, ancak bazı uzmanlar, çocuk­larımıza yüksek oranda sodyum içeren maden sularının çocuklar tarafından tüketilmesi konusuna çekinceyle yaklaşmaktadır.
9
Bütün besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve son metabolik aşamalarında görev yapar.
10
Su içmek düşünme başta olmak üzere, bütün beyin fonksiyonları için bize güç ve eletriksel enerji verir. Su içilmediği zaman konsantrasyon yeteneği zayıflar.
11
Su dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur.

YORUMLAR
500

Son Dakika Su İçmezsek Vücudumuza Neler Olur? - Son Dakika


Advertisement