Son Dakika Haberleri: Suçları Düşünmekti

Suçları Düşünmekti

6 yıl önce

Yaşadıkları dönemde kitapları, sözleri, fikirleri yüzünden mahkum edilip kötü muamelelere maruz kalanlar.

1
Hiçbiri cinayet işlememiş yada hırsızlık yapmamıştı. Kimseye kötülük etmemiş aksine kötülüğe karşı durmuşlardı. Ellerindeki en büyük silah beyinleri ve onun içindeki düşüncelerdi. İşte Nazım Hikmet'ten Said Nursi'ye, suçları düşünmek olan insanlar;
2
Kemal Tahir: Nâzım Hikmet'le arkadaşlığı sonucu sosyalist fikirleri benimseyen ünlü romancı Kemal Tahir'in, astsubay kardeşi Nuri Tahir'e Sabahattin Ali'nin bir öykü kitabını vermesi kötü günlerinin başlangıcı oldu.
3
Fatih Medresesi dersiamlarından İskilipli Muhammed Atıf Efendi, 12 Temmuz 1924'te Maarif Vekâleti'nden aldığı izinle 'Frenk Mukallitliği ve Şapka' isimli 32 sayfalık risalesini yayımladı. Eserinde; 'Avrupa'nın ilim ve fennini almanın caiz, hatta lüzumlu olduğu; ancak yapılanın ise daha çok şuursuz bir Batı taklitçiliği olduğu' mesajını veriyordu. 28 Kasım 1925'te kabul edilen Şapka Kanunu, Atıf Hoca için sonun başlangıcı olacaktı. Bir gece ansızın evi polislerce basıldı.
4
Birey-toplum ilişkilerini gerçekçi bir üslupla anlatan yazar Orhan Kemal, askerliğini yaptığı 1938 yılında 'Maksim Gorki ve Nâzım Hikmet kitapları okumak', 'yabancı rejimler lehinde propaganda ve isyana muharrik' suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. 1940'ta, Bursa Cezaevi'nde tanıştığı Nâzım Hikmet'ten etkilendi.
5
Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said isyanıyla ilgisi olduğu iddiasıyla 1 Mart 1925'te Van'da zincire vurularak, kış mevsiminde ve çoğunlukla yaya olarak Erzurum, Trabzon, İstanbul üzerinden Burdur'a sürgün edildi. Hiçbir kanuni gerekçe gösterilmeden bir yıl zorunlu ikamete mecbur edildi. 'Kahraman ve fedakâr İslam müdafiilerinin torunlarına kılıç çekilmez.' şeklindeki sözleriyle Şeyh Said'in başkaldırısına karşı çıktığını ifade etti.
6
1921 yılında eğitim için gittiği Moskova'da Ekim Devrimi'nin emekleme dönemine şahit olan Nâzım Hikmet, komünizmle bu dönemde tanıştı. Türkiye'ye döndüğü 1924 yılında Aydınlık dergisinde yayımlanan yazı ve şiirleri sebebiyle Ankara İstiklâl Mahkemesi, hakkında 15 yıl hapis isteyince tekrar Sovyetler Birliği'ne gitti.
7
Yaşar Nâbi'nin 'Bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter.' diyerek övdüğü Necip Fazıl Kısakürek, yazıları ve konferanslardaki sözlerinden dolayı çok kez mahkemelerin müdavimi oldu. Büyük Doğu Dergisi, yayın hayatı boyunca 16 kez kapatıldı.
8
Büyük Doğu Dergisi'nde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti yönetimine şiddetli muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Asla Normal Bir Hayatı Olmayacağını Söylediler, Güzeller Güzeli Bir Manken Oldu! Yeşilçam'ın Yetenek Abidesiydi, Kıymeti Hiç Bilinmedi! İslam Dünyasının Gönlünü Fetheden Başbakan: Müslüman Toplumun Üzerine Korku Salarak Ün Kazanmak İstiyor Bufalo, Yavrusunu Isıran Aslanı Perişan Etti! Gülümsemekten Çekinmeyin! Bu Besinlerle İnci Gibi Dişlere Kavuşmak Çok Kolay