Süleymaniye Camii'nin İlginç Hikayesi - Son Dakika

Süleymaniye Camii'nin İlginç Hikayesi

14.01.2015 20:19

1
Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye Camii ihtişamı kadar bilinmeyen hikayeleriyle de dinleyenleri büyülüyor.

2
Yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmayan caminin bilinmeyen yapılış hikayesini Erhan İdiz'in objektifinden çekilen fotoğraflar eşliğinde sizlere sunuyoruz.

3
Hepsi efsane halinde günümüze ulaşan ve doğruluğu tartışılan hikayeler olsa da birden çok öyküsü var Süleymaniye Camii'nin. Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşa ettirildi.

4
Cami ve külliyesi 7 senede bitirildi. Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni'nin canını sıkmıştı. Sinan'ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada her taraftan da dedikodular yağmaya başladı Sultan'a. Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye'ye gitti.

5
Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekteydi. Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle “Bu ne iştir Mimarbaşı?” diye haykırdı.

6
Oysa Mimar Sinan'ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu. Usta Mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu.

7
Bunun için Anadolu'nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirdi. Amacına ulaşmıştı Mimarbaşı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine, en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni'de Sinan'ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı.

8
Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu.

9
Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı. Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı.

10
Şaşırdınız değil mi? Durun, daha bitmedi. Ve adına da İs Odası denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan.

11
Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı. Süleymaniye'nin duvarlarında gördüğünüz o muhteşem kalem işleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı.

12
Bütün bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle, teknolojisiyle yapıldı. Son bir şifre daha var.

13
Hava akımını içeri alan dışarıya çıkıp o iki oyuktan içeriye baktığınızda, birinden caminin içindeki Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı dev levhaları görürsünüz.

14
Ayrıca Süleymaniye'nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşınıza Allah kelimesinin ebced karşılığı olan 66 sayısı ve katlarının çıktığını görürsünüz.

15
16
17
18
19
20
Süleymaniye Camii gibi harika bir mimari eser olan Selimiye Camii'nin ise büyük bir sırrı var. Selimiye Camii Edirne'de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir camidir.

21
Bazı kitaplarda o dönemde 80, bazılarında ise 90 yaşında olduğu belirtilen Mimar Sinan bu eser için “en iyi eserim” demiştir.

22
Bu nedenle hem Mimar Sinan'ın hem de Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir.

23
Cami 14 Mart 1575'te ibadete açılmıştır. Mülkiyeti Sultan Selim Vakfı'ndadır.

24
Bugün şehrin merkezinde bulunan caminin yapıldığı alanda inşasına Süleyman Çelebi döneminde başlanan, sonradan Yıldırım Bayezid'in geliştirdiği Edirne'nin ilk sarayı (Saray-ı elik) ve Baltacı Muhafızları haremi bulunmaktaydı.

25
Bu alandan “Sarıbayır” veya “Kavak Meydanı” diye bahsedilir.

26
Bir tepe üzerinde yer alan Selimiye Camii'nde daha önce hiçbir camide veya antik çağ eserinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır.

27
Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii 43,25 metre yüksekliğinde, 31,25 metre çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür.

28
Kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur.

29
Kasnak, fil ayaklarına 6 metre genişliğinde kemerlerle bağlıdır.

30
Sinan, bu şekilde örttüğü iç mekana verdiği genişlik ve ferahlıkla birlikte mekanın bir kerede kolayca anlaşılmasını sağlar.

31
Kubbe aynı zamanda caminin dış görünüşünün ana hatlarını da belirler.

32
Caminin mermer, çini ve hat işçilikleri de önemlidir.

33
Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür.

34
Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunludur ve 2 metre yüksekliktedir.

35
Çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür.

36
“Ters Lale” motifinin hikayesi; Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi göze çarpar.

37
Rivayete göre, caminin inşa edileceği alan önceden bir lale bahçesidir. Ancak bahçenin sahibi burayı satmak istememiştir.

38
En sonunda camiye bir lale motifi konulması şartıyla arsayı satmıştır.

39
Mimar Sinan da lale motifini “ters” olarak yapmıştır.

Son Dakika Süleymaniye Camii'nin İlginç Hikayesi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement