Süphan Dağı Urartu Tanrısı Çıktı - Son Dakika

Süphan Dağı Urartu Tanrısı Çıktı

13.07.2010 13:40

1
Ayanis Kalesi'nin duvar yazıtında "Eiduru" adıyla geçen Süphan Dağı'nın 1. Rusa tarafından kurbanlarla onurlandırılıp adaklar adanan bir tanrı olduğunu anlatan Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu "Tapınak yazıtı açıldığında başka bir şeyle de karşılaştık. Bu dağ sadece kaleye adını veren dağ olmaktan ziyade Urartular için önemli bir tanrıdır" dedi
2
Van Gölü'nün batısında bulunan ve gölün kipriği olarak adlandırılan Süphan Dağı geçmişten bu yana güzelliği ve heybetiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. 4 mevsim üzerinden eksilmeyen karı ile de heybetini gösteren Süphan Dağı, Anadolu'nun üçüncü yüksek dağı olma özelliği de taşıyor.
3
Sönmüş bir volkanik dağ olan Süphan Dağı'nın, Ayanis Kalesi'nde ortaya çıkan inşa yazıtında da Urartular'ın önemli tanrılarından biri olduğu ortaya çıktı. Eiduru adıyla yazıtta geçen Süphan Dağı, kaleye de adını veriyor.
4
Yaklaşık 20 yıdır Ayanis Kalesi'nde yapılan kazı çalışmalarına başkanlık yapan Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Süphan Dağı'nın Urartu medeniyetinin önemli tanrılarından biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çilingiroğlu "Kale MÖ 673 yılında Urartu Kralı'nın oğlu Rusa tarafından inşa edildi.
5
Kaleyi inşa ederken kale kapısının girişine koyduğu inşa yazıtında Kalenin adının Eiduru dağı önündeki Rusa Kenti olduğu yazılmaktadır. Eiduru Dağı'nın Süphan dağı olduğunu biliyoruz. Bu isim Asur metinlerinde bu şekilde geçmektedir. Böylelikle bu kalede adını Eiduru dağından almaktadır.
6
Ancak daha sonraki yıllarda tapınak yazıtı açıldığında başka bir şeyle de karşılaşıyoruz. Bu dağ sadece kaleye adını veren dağ olmaktan ziyade Tanrı olduğu anlaşılmaktadır. Urartu'nun sonuna kadar da Tanrı olarak anılmıştır.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika Süphan Dağı Urartu Tanrısı Çıktı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor