Sürekli Üşüyenler Dikkat! Tek Nedeni Soğuk Hava Olmayabilir - Son Dakika

Sürekli Üşüyenler Dikkat! Tek Nedeni Soğuk Hava Olmayabilir

16.10.2018 09:53

Üşümek, çevre ısısının ani değişikliğine yanıt olarak ortaya çıkıyor; cilt, damarlar ve kaslar aynı anda kasılıp-gevşeyerek, bu ısı değişikliğine yanıt vermeye çalışıyor. Peki üşümek her zaman normal mi?

1
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım, soğuk havanın kendini hissettirdiği bugünlerde neredeyse herkesin sorunu olan üşümeyi "soğuktandır" düşüncesiyle hafife almamak gerektiğini vurguladı. "Çünkü vücudun haber mekanizması olan üşüme önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor. Bu nedenle üşümenin özellikle sürekli hal aldığı durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak yaşamsal önem taşıyor" diyen Çıkım, üşümenin hangi hastalıkların habercisi olabileceği hakkında şunları belirtti.
2
HİPOGLİSEMİ
HİPOGLİSEMİ
Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi “hipoglisemi” olarak adlandırılıyor. Ülkemizde 20 yaş üzerindeki her 10 kişiden birinde görülen hipogliseminin hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Aksi halde bayılma, kalıcı veya geçici beyin fonksiyon değişiklikleri gibi hasarlar bırakabiliyor. Ayrıca sık tekrarlayan hipoglisemi atakları, hatalı beslenme ve kilo alımı diyabetin oluşma riskini yükseltiyor. Önlem alınmazsa hastaların üçte birinde 10-15 yıl sonra diyabet gelişebiliyor.
3
SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
Sinir-ileti sistemi hastalıklarında üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında nöropatiler, kas hastalıkları veya multiple skleroz gibi sistemik, ilerleyici hastalıklar yatabiliyor. Özellikle de ailede benzer hastalık öyküsü varsa zaman kaybetmeden ilgili hekime görünmek gerekiyor.
4
CİLT HASTALIKLARI
CİLT HASTALIKLARI
Özellikle cildi tutan, belirli bir bölgede veya tüm sistemlerle ilişkili olan dermatomiyozit gibi cilt hastalıklarında kızarıklık, döküntü, sulanma ve kepeklenme gibi belirtilerden önce üşüme, titreme, lokal hassasiyet ilk yakınmalar olabiliyor. Bu belirtileri ciddiye alıp, hekime görünmek gerekiyor, aksi halde tedavi şansı azalıp, hastalığın ilerlemesi hızlı olabiliyor.
5
TİROİT BEZİ HASTALIKLARI
TİROİT BEZİ HASTALIKLARI
Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroit bezinin sağlıklı çalışması tüm sistemlerin uyum içinde olmasını sağlıyor. Çok veya az çalışması durumlarında ise üşümenin yanı sıra kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen sürekli yorgunluk hissi, saç dökülmesi, kabızlık, istemsiz kilo alımı gibi ciddi sonuçlara kadar değişen klinik durumlar görülebiliyor.
6
KARDİYOVASKÜLER SİSTEM HASTALIKLARI
KARDİYOVASKÜLER SİSTEM HASTALIKLARI
Damar sistemini ilgilendiren damar tıkanıklığı ve vasküler endotel hasarı gibi hastalıklarda kanlanmanın yetersizliği, ilgili organların beslenme bozukluğu veya lokalize bölgelerin hassasiyeti nedeniyle özellikle bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu gelişebiliyor. Dr. Çıkım, şikayetin devam etmesi durumunda ilgili uzman hekime başvurmanın yaşamsal önem taşıdığını belirtiyor.
7
ENFEKSİYON HASTALIKLARI
ENFEKSİYON HASTALIKLARI
Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların ilk belirtisi üşüme, titreme ve ateş olabiliyor. Uygun tedavi olmadıkça üşümenin öncelik ettiği titreme, ateş ve yaygın vücut ağrıları şeklindeki sorunlar devamlılık gösterebiliyor.
8
ANEMİ
ANEMİ
Üşümenin altında yatan bir diğer önemli neden ise toplumda "kansızlık" olarak bilinen anemi hastalığı. Önemli bir sağlık sorunu olan ve oldukça sık görülen anemi hastalığına kadınlarda daha sık rastlanıyor. Bunun sebebi ise yetersiz beslenme, katı diyet uygulama, uzun adet dönemleri nedeniyle aşırı kan kaybetme veya sindirim sisteminde emilim eksikliği olabiliyor. Tedavi olmadıkça üşüme ile başlayan halsizlik, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi belirtiler giderek ilerliyor ve yaşamı olumsuz hale getiriyor.

Son Dakika Sürekli Üşüyenler Dikkat! Tek Nedeni Soğuk Hava Olmayabilir - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • ALİ ÇINAR: hocam içhastalık uzmanına gittim 4 sefer tahlil yaptırdım b 12 verdi kontola gittim çıkmış normal dedi ama yinede ben bu günlerde havalar bıraz soğdu üşüyorum damar hastalıları doktarada gittim damarların nolmal dedi ne yapmam gerekiyor hocam Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Advertisement