Süriye'nin Kuzeyindeki Kürt Bölgesinden Çarpıcı Kareler - Son Dakika

Süriye'nin Kuzeyindeki Kürt Bölgesinden Çarpıcı Kareler

16.08.2013 14:42

Suriye Kürt Bölgesi Halk Meclisi Başkanı Yusuf Heci,'Türkiye'deki çözüm süreci bizi rahatlattı'.

1
Suriye'nin kuzey kesimindeki Kürtlerin yaşadığı ‘Rojava' olarak nitelendirilen bölgede adım adım özerk yapıya gidilirken, Suriye Kürt Bölgesi Halk Meclisi Başkanı Yusuf Heci, Türkiye'nin kendilerine yönelik uzun süreden bu yana devam eden ön yargının Türkiye'de ‘Çözüm süreci' ile birlikte olumlu yönde değişmeye başladığını söyledi. Yusuf Heci, "Türkiye bizim dostumuz. Türkiye için asla tehlike olmayacağız” dedi.
2
Suriye'de başta Halep ve çevresindeki il ve ilçelerde çatışmalar sürerken, Türkiye sınır şeridi üzerindeki bölgede yaşayan Kürtler, kendi kendilerini yönetebilmek için başlattıkları demokratik özerk oluşumun altyapısını tamamlama aşamasına geldiklerini bildirdi.
3
Özgür Suriye Ordusu ile Beşar Esat güçleri arasındaki çatışmalar başlar başlamaz, tarafsız kalmayı tercih eden PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD öncülüğündeki Kürt gruplar, bulundukları il, ilçe ve köylerde yönetime el koydu.
4
Suriye sınır hattı üzerinde bulunan ve Suriye Kürt bölgesinin yönetim merkezi konumundaki başta Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı İlçesi'nin büyük bölümü ile Türkiye'nin yanısıra Irak Bölgesel Kürt sınırlarında yer alan bulunan Derik, Çilağa, Gırke Lege, Rimelan, Tirbespi, Andivar, Amude, Haseki, Serekaniye (Rasulayn), Kobani, Afrin gibi kentlerde yönetimlerini oluşturan Kürt gruplar Suriye rejim güçlerinin terk ettiği kamu binalarına yerleşti.

5
Suriye'de PYD öncülüğündeki 16 Kürt grubun bir araya gelerek oluşturduğu Kürt Yüksek Konseyi el konulan kurumlara geçici yöneticiler atadı. 3 ay önce El Kaide bağlantılı El Nusra grubunun Halep'te Kürtlere saldırmasıyla başlayan ve Kürt bölgesinin sınırlarına kadar çatışmalar birbirlerine muhalif Kürt partileri birleştirdi.
6
Kürt gruplar güvenlik için ilçe, kasaba ve köy yollarına, hendekler kazdı, kontrol noktaları oluşturdu. Ağır silahlarla donatılan Emniyet Müdürlüklerine bağlı ‘Asayiş güçleri' adı verilen silahlı birimlerin görev yaptığı bu noktalarda El Nusra gruplarının bombalı saldırılarda bulunamaması için çok sıkı önlem alındı.
7
Kürt Yüksek Konseyinin bir birimi olan TEVDEM (Demokratik Hareket) ayrıca eğitim, sağlık, ticaret ve altyapı alanlarında hizmet verilebilmesi için Belediye ve Kaymakamlıklara ise denetimine aldı.

8
Suriye ve Irak sınır kesiminde yer alan yaklaşık 4 milyon nüfuslu Kürtlerin denetimindeki İlçe ve kasabalarda, işyerleri saat 20.00'dan sonra kapanıyor. ‘Kürt asayiş güçleri' sürekli devriye görevi yaparken ilçe ve kasabalardaki çarşı merkezlerinde şüpheli kişi araç görenler anında bu birimlere teslim ediyor.
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Son Dakika Süriye'nin Kuzeyindeki Kürt Bölgesinden Çarpıcı Kareler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Evinin çatısında karşılaştığı manzara uykularını kaçırdı! Tam 4 metre Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Yürüyerek girdiği dişçiden tekerlekli sandalyeyle çıktı! İşte şimdi tam Benjamin Button Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet Romantik komedilerin biricik güzeli, hamileliğinde cinsel ilişkiden soğuduğunu itiraf etti