Suudi Arabistan'da Kadınların Yapamadığı 10 Şey - Son Dakika

Suudi Arabistan'da Kadınların Yapamadığı 10 Şey

15.03.2017 10:46

1
Eşi olmadan bir yere gitmek:
Eşi olmadan bir yere gitmek:

Suudi Arabistan'da kadınlar eşleri ya da erkek akrabaları yanlarında olmadan dışarı çıkamıyor. Yanlarında erkek yoksa taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor!

2
Renkli giyememek:
Renkli giyememek:
Suudi Arabistanlı kadın ve kızlar yabancılar da dahil siyah çarşaf giyinmek zorundalar. Giysileri ya çarşaf ya da abiye olacak. Başları kapalı olup, ayakları görünmemek zorunda. Bu arada erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak!

3
Araba sürmek:
Araba sürmek:

Suudi Arabistanlı kadınların araba kullanmaları yasakken, eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu. Suudi Arabistan, eylemlerden önce araba kullanmanın yasak olduğu tek ülkeydi. Yasağın sebebi olarak; batılı açık yaşam tarzına, geleneksel değerlerin erozyonuna yol açabileceği inancı gösteriliyordu.

4
Erkeklerle iletişim:
Erkeklerle iletişim:

Suudi kadınlarının erkeklerle olan zaman miktarı sınırlandırılmıştır. Daily Telegraph, raporlarına göre ofisler, üniversiteler, bankalar olmak üzere kamu binalarının büyük bir çoğu ayrılmıştır ve hepsinin kadın erkek-ayrı girişleri vardır. Plajlar ve eğlence parkları da buna dahildir.

5
Yüzmeye gitmek:
Yüzmeye gitmek:
Reuters muhabiri Reihad, konakladığı otelde spor salonu ve havuza girme deneyimlerini şöyle anlatıyor: "Bir kadın olarak ben bile onlara bakamadım. Şeriat kanunlarınca; kadınların yüzmesini sakıncalı görüyor. Batı kültürüne benzer aktivitelerin asla olmasını istemiyorlar.

6
Spor oyunlarında yarışmak:
Spor oyunlarında yarışmak:

Kadınlar devlet tarafından düzenlenen spor liglerine, ulusal turnuvalara ve hatta bir izleyici olarak ulusal takımın maçlarına bile katılamıyorlar. 150 resmi spor kulübünün kapıları kadınlara açık değil.

Erkek çocuklarının zorunlu jimnastik dersi varken, kız çocuklarının okullarının çoğunun müfredaatında beden dersi bulunmuyor.

7
Alışveriş yaparken kıyafet denemek:
Alışveriş yaparken kıyafet denemek:

Kadınların zaten kısıtlı olarak alabildiği kıyafetleri, üzerinde denemesi de yasak. Kıyafet kabininde bir kadının üzerini değişmesi düşüncesi bile; Suudi erkeklerin kaldıramayacağı bir yük olarak geliyor.

8
Erkeklerin Olduğu Ortamda Çalışmak:
Erkeklerin Olduğu Ortamda Çalışmak:

Ülkede çalışan iş gücünün sadece %5'i kadındır. Onların da genelde erkeksiz ortamda çalışması gerekir. Kadın iş gücünde dünyada sonuncu sıradadır.

9
Restoranda yemek yemek:
Restoranda yemek yemek:

Kadın ve kızların aile kısmı olmayan cafe ve restaurantlara oturmasına izin verilmemektedir. Oturmak şöyle dursun kadın kasiyeri olmayan fast-foodçulardan paket siparişi almak bile yasaktır.

10
Özgürce dolaşmak:
Özgürce dolaşmak:

Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında bir gölge gibi şeriat kurallarına uygun yaşayıp yaşamadığını kontrol ediyor. Öyle ki kadınlar kendi mahallelerinde bile tek başına dolanamıyorlar. Suudi Arabistan dışına çıkmak için eşlerinden, babalarından izin almaları gerekiyor. Riyad kadının toplu taşıma kullanabildiği tek kent. Tabiki burada da kadın ve erkeklerin araçları ayrı.

11
12

Son Dakika Suudi Arabistan'da Kadınların Yapamadığı 10 Şey - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti