Son Dakika Haberleri: Suudi Arabistan'daki Kadınların Günlük Yaşamından Kareler

Suudi Arabistan'daki Kadınların Günlük Yaşamından Kareler

9 ay önce

Suudi Arabistan'da kadın ve kızlar, yabancılar da dahil, siyah giyinmek zorundadır. Giysileri mutlaka ve mutlaka çarşaf olmalı, başları kapalı olup ayakları kesinlikle görünmemeli...

1
Ülkede çalışan işgücünün sadece % 5'i kadındır, onların da genelde erkeksiz ortamlarda çalışmalarına izin verilir. Suudi Arabistan kadın işgücünde dünyada sonuncu sırada.
2
Kadınların araba kullanması yasakken eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu.
3
Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında gölge gibi takip edip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetliyor.
4
Kadınlar kasiyerlik yapabilirlerken yayınlanan bir fetvayla kadınların kasiyerlik yapmasının, akrabaları olmayan erkeklerle aynı ortamda bulunmaları anlamına geldiği ve bunun şeriata aykırı olduğu belirtilmişti.
5
Bir kadının yanında kendisine eşlik eden erkek bir akrabası olmadan taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.
6
Zeytinyağı fabrikasında çalışan bir kadın. Kesinlikle hiçbir yeri gözükmeyecek şekilde giyinmek zorunda.
7
Evlenecek kız ve oğlanlar birbirlerini göremezler. Oğlan annesi gidip kızı görür, beğenirse ister.
8
Suudi Arabistan, kadınları iş hayatına kazandırmak için sadece kadınların çalışmasına izin verilen kentler inşa ediyor.
9
Kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip değiller.
10
Din polisi korkusundan kendi mahallelerinde bile tek başlarına dolaşamayan kadınların Suudi Arabistan sınırları dışına çıkmak için kocalarından ya da babalarından izin almaları gerekiyor.
11
12
13
Kadın ve kızların aile kısmı olmayan kafe ve lokantalarda oturmasına izin verilmemektedir. Hatta oturmak şöyle dursun kadın kasası ayrı olmayan fast foodçulardan paket siparişi bile yapamamaktadırlar.
14
15
16Diğer Galeriler

Çaresizliğin Böylesi! Konserve Kutusundan Ayakla Okula Gidiyor Bir Zamanlar Paraya Para Demiyordu! Şimdiki Hali İçler Acısı WhatsApp Kullanıcılarına Kötü Haber! Mutfakta Yere Düştü Gözüne Tencere Saplandı! Sevgilisinin Kafasını Yüzüp, Kulağını Kesmişti! Karar Verildi