Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır - Son Dakika

Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır

14.03.2014 09:22

1
Bir internet kullanıcısı başından geçen bir olayı paylaşınca, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.

2
Rusya'da yaşanan olayda, yolda buzların arasında İphone 4 bulan adam biraz da şansın yardımıyla imkansız gibi gözükeni başardı.

3
Genç adam, bu halde bulduğu telefonu kurtarmak için en bilindik yöntemi kurtardı.

4
Nemli ortamlarda tuz gibi gıdaların nemini almak için kullandığımız pirinç, kurtarıcı rolü oynadı. Cep telefonunu kuruladıktan sonra bir süre pirincin içinde bekleten adam telefonu çalıştırmayı başardı.

5
Pirincin nem çekme özelliğinden faydalan adam, görüntüleri paylaştı. Bu duruma eleştiriyle yaklaşanlar olsa da suya düşen cep telefonları garanti kapsamında değil. Bu nedenle cebinizi kurtarmak size düşüyor. İşte cep telefonu kurtarmanın yolları...

6
Tatlı suya düşerse ilk olarak cihazın pilini çıkarın ve kısa devre yapmasını önleyin. Cep telefonunuzu kaybetseniz dahi SIM kartlar çalışmaya devam eder.

7
Pil ve SIM kartı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle hızlı bir şekilde kurulayın.

8
Elektrik süpürgesi: Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla. Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması.

9
Pirinç: Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

10
Tuvalete düşerse: Cihazlar tuvalete düşürülmediği sürece alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen 'Denature' alkol kullanılabilir.

11
Denize düşerse: Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

12
Yapılmaması gerekenler: Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi, 'soğuk üfleme' modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor.

13
Bunun yanında cihazınızı doğrudan güneş altında yada mikrodalga fırında kurutmayı da asla denemeyin.

14
Gizli işaretler: Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı. Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor.

Son Dakika Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtarılır - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeşilçam'ın ok kirpikli güzeli, süper minili pozuyla mest etti 3 çocuğunun annesini önce takip edip vurdu, sonra üzerine benzin dökerek yaktı Banyoya telefonla giren genç kızın bir anlık hatası sonunu getirdi Bir an durdu ve dönüp baktı! 'Ormanın hayaleti' fotoğrafçıya böyle poz verdi Bu görüntü yalnızca bir ülkede olur! Yağmur yağsın diye 2 kurbağayı törenle evlendirdiler
Advertisement