Suyun İnsan Sağlığında Yeri ve Önemi - Son Dakika

Suyun İnsan Sağlığında Yeri ve Önemi

11.04.2014 18:23

İşte suyun insan sağlığında tedavi edebileceği rahatsızlıklar.

1
Sağlık için günde 2-2.5 litre su tüketmek çok önemlidir. Tükettiğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, zararlı maddelerin vücuttan atılması, vücut ısısının hep aynı seviyede kalması, asit- baz dengesi suyun başlıca görevleri arasındadır.

2
Beynin %90'ı Sudan oluşmaktadır. Bu nedenle susuzluğun ilk belirtileri beyin fonksiyonlarında ortaya çıkmaktadır. Oluşan baş ağrısı ilaç kullanmaya gerek kalmadan sadece su içmekle bile tedavi edilebilir.

3
Ciltte kuruluk: Susuzluk nedeniyle ciltte meydana gelen kuruluk, kırışıklıklara neden olur. Ne kadar çok su tüketilirse,yaşlanma belirtilerini o kadar geç ortaya çıkar.
4
Kalpte yorgunluk: Alınan sıvı miktarı yeterli ise kalbin çalışma hızı normal olacak ve ritm sorunları daha az yaşanacaktır.

5
Saç dökülmesi ve kepeklenme : Az su tüketimi saç derisi kuruması ile birlikte kepeklenmeye neden olabilir. Bu da saç derisinin tutulmasını azaltıp, saç dökülmelerine zemin hazırlayabilir.

6
Kabızlık : Sindirim sitemi daha yavaş çalışır ve kabızlık meydana gelebilir.
7
Kas Krampları: Eklemlerdeki hareketi sağlayan kıkırdak dokusunun su oranı yüksek olması gerekir. Bu oran azaldığında eklem hastalıklarına yakalanma riski artar. Su tüketimi ile kasların elastikiyeti artacak, bu da eklem ve kemik sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.
8
Düzensiz tansiyon: Uzun vadeli susuzluk ciddi problemlere neden olur. Tansiyon, kan dolaşımı, sindirim, böbrek görevleri ciddi olarak etkilenmektedir.

9
Böbrek problemleri görülebilir: Böbrekler vücudu toksit maddelerden uzaklaştıran sistemdir. Bu sistemin çalışması için bol sıvı gerekir. Çünkü toksit maddeler de su ile atılır.
10
Vücut direnci : Gribe karşı da, vücut direnci için de susuzluğun bertaraf edilmesi çok önemlidir.

Son Dakika Suyun İnsan Sağlığında Yeri ve Önemi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Acun görmesin! MasterChef Yasin'in Şeyma ile paylaşımındaki detay şaşırttı Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden Sokaklarda çöpleri karıştırarak yaşayan ünlü model, onu bu hale getirenlere öfke kustu Kim der ki 49 yaşında! Beni Affet'in yıldızı görünüşüyle parmak ısırtıyor Ekranların deniz gözlü güzeli bir anda mesleği bırakmıştı! Nedeni ortaya çıktı